Jak bezpiecznie jeździć we mgle
Mgła jest jedną z najstraszniejszych rzeczy do jazdy, zwłaszcza jeśli nie jesteś z nią zaznajomiony. Jest to gęsta "ławica chmur", która spoczywa na ziemi. Oto jak bezpiecznie jeździć we mgle.
Bądź świadomy lokalnych warunków pogodowych.Mgła jest często zjawiskiem pogodowym występującym rano lub wieczorem, więc jeśli to możliwe, unikaj jazdy w tych porach. Zwracaj również uwagę na lokalne obszary, które mają tendencję do gromadzenia się mgły, takie jak niektóre obszary nadmorskie i inne nisko położone obszary w pobliżu jezior i rzek.
Zachowaj większą odległość między pojazdami. Zwiększ dystans o 5 sekund zamiast normalnych 2 sekund za innym pojazdem. Nigdy nie spiesz się ani nie przekraczaj prędkości, aby wydostać się z mgły.
Zachowaj ostrożność przez cały czas. Wilgoć zawarta w powietrzu może stale gromadzić się na przedniej szybie, utrudniając widoczność. W razie potrzeby wyregulować prędkość pracy odmrażacza i wycieraczek.
Używać świateł przeciwmgielnych lub świateł drogowych (jeśli są na wyposażeniu). Wiele pojazdów posiada fabrycznie zamontowane światła przeciwmgielne lub drogowe. Światła te są zazwyczaj zamontowane nisko, w lub pod przednim zderzakiem. Są one skierowane na podłoże, jak najdalej przed pojazdem. Światła przeciwmgielne różnią się od świateł drogowych przede wszystkim sposobem, w jaki emitują światło.
Światła przeciwmgielne mają często przezroczyste lub żółte soczewki, podczas gdy światła drogowe mają zazwyczaj soczewki przezroczyste. Wiązka światła tworzona przez światła przeciwmgielne ma zazwyczaj szeroki i płaski wzór; płaski, aby pozostać blisko powierzchni drogi i zminimalizować odbicie z powrotem przez mgłę - i szeroki, aby lepiej oświetlić boki jezdni (barierki ochronne, krawężniki, linie namalowane na jezdni, itp.)
Światła drogowe to zazwyczaj tylko jasne światła punktowe, zaprojektowane tak, aby przebijały się przez ciemność nocy dalej niż zwykłe reflektory. Światła przeciwmgielne są najlepsze w warunkach mgły, ale każdy z tych typów świateł będzie prawdopodobnie działał lepiej niż reflektory, ze względu na ich niski punkt montażu na pojeździe.
Należy poeksperymentować stosując wszystkie kombinacje (jeśli to możliwe) włączonych świateł przeciwmgielnych/jazdy oraz włączonych lub wyłączonych świateł mijania, aby ustalić, które ustawienie zapewnia kierowcy najlepszą widoczność do przodu. Nie wyłączaj świateł drogowych lub "postojowych", ponieważ dzięki nim Twój pojazd jest lepiej widoczny dla innych kierowców jadących obok i za nim.
Używaj świateł mijania. We mgle widoczność przed Tobą gwałtownie spada, dlatego używaj świateł mijania (jeżeli pojazd nie jest wyposażony w światła przeciwmgielne lub światła drogowe). W warunkach silnej mgły nie wolno używać świateł drogowych. Światło z reflektorów świateł drogowych będzie odbijane przez gęstą mgłę. Gdy mgła się rozrzedzi, światła drogowe mogą stać się bardziej skuteczne. Sprawdzaj co jakiś czas, czy mgła rozrzedziła się na tyle, by móc używać świateł drogowych.
Nie dryfuj. Istnieje naturalna tendencja do zjeżdżania na środek drogi, gdy widoczność staje się gorsza. Pamiętaj, aby trzymać się swojego pasa ruchu.
Uważaj na zwierzęta. Zwierzęta - zwłaszcza jelenie - czują się odważniejsze pod osłoną mgły i są znacznie trudniejsze do zauważenia.
Uważaj na marznącą mgłę. W niektórych strefach klimatycznych mgła o temperaturze bliskiej punktu zamarzania może zamarzać w kontakcie z zimnymi powierzchniami - w tym drogami! Może to spowodować powstanie czarnego lodu.
Zjedź na pobocze, jeśli nie masz widoczności. Jeśli jest to zbyt trudne lub gęste, zjedź na pobocze i poczekaj. Włączenie świateł awaryjnych ostrzega innych kierowców o tym, gdzie się znajdujesz.
Korzystaj z prawej krawędzi drogi jako przewodnika. Pomoże Ci to uniknąć wjechania w nadjeżdżający ruch lub oślepiania przez nadjeżdżające reflektory.
Poproś o pomoc. Nie bój się poprosić swoich pasażerów o pomoc w wypatrywaniu nadjeżdżających samochodów i przeszkód na drodze.