8 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze rękawic chroniących przed uderzeniami



Urazy rąk i palców należą do najczęstszych urazów w przemyśle naftowym i gazowym. Około 34% zarejestrowanych urazów dotyczy palców i dłoni. Istnieją jednak proste sposoby na zmniejszenie tego ryzyka - jednym z nich jest stosowanie rękawic chroniących przed uderzeniami.


Trudność polega na tym, że wybór odpornej na uderzenia ochrony dłoni (zwanej również rękawicami ochronnymi śródręcza) może być mylący. Szybkie wyszukiwanie w Google ujawnia dziesiątki różnych producentów, różniących się wyglądem i ceną. Istnieją ogromne różnice w ochronie i trwałości oferowanej przez różnych producentów rękawic antyuderzeniowych. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych pułapek.

1. Wybierz przede wszystkim wygodę:

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale przede wszystkim szukaj rękawic, które są wygodne. Sztywne i nieporęczne rękawice nigdy nie będą noszone przez pracowników w terenie lub będą oni musieli je zdejmować, aby prawidłowo wykonywać swoją pracę, a wtedy właśnie ulegną wypadkowi. 70% przypadków obrażeń dłoni ma miejsce, gdy pracownicy nie mają na sobie ochrony rąk. Jeśli uda Ci się sprawić, że Twój zespół będzie konsekwentnie nosił rękawice, wygrałeś już połowę bitwy. Ale w związku z tym pojawia się pytanie: "Skąd wiesz, czy rękawica jest wygodna?". Cóż, to oczywiście subiektywne pytanie, ale oto kilka praktycznych wskazówek.

  • Poszukaj rękawicy, która jest elastyczna na grzbiecie dłoni. Jeśli dana rękawica ma duży, zbity blok gumy na grzbiecie dłoni - to nie jest dobry znak.
  • Spróbuj podnieść ołówek w tej rękawicy i porównaj to z innymi możliwymi rękawicami. Powinno Ci się to udać bez większych trudności.
  • Ochrona grzbietu dłoni musi mieć wiele punktów elastycznych, aby była wygodniejsza i chętniej noszona.

2. Przyczepność kauczuku termoplastycznego (TPR) na grzbiecie dłoni:

Przy wyborze rękawic odpornych na uderzenia bardzo ważne jest to, w jaki sposób TPR jest przymocowana do rękawicy. Spróbuj podnieść i pociągnąć za TPR - jeśli odklei się nawet w niewielkim stopniu, nie wytrzyma w terenie. Większość rękawic spawalniczych chroniących przed uderzeniami ma TPR przyszyte do Kevlaru®. Przyklejone wkładki TPR rzadko wytrzymują, ale alternatywą dla szycia jest zgrzewanie dźwiękowe, jak w przypadku naszych rękawic Dexterity® Impact-Resistant String-Knit Gloves.


3. Pokrycie wyściółki antyuderzeniowej:

Czy TPR pokrywa ważne punkty narażone na uderzenia? Przyjrzyj się szczególnie opuszkom palców i kciukowi.

To zdjęcie przedstawia rękawice ze słabym pokryciem TPR na końcach palców:

To jest przykład dobrego pokrycia TPR na czubkach palców:



4. Testy:

W chwili pisania tego tekstu nie ma jednolitego standardu dla rękawic chroniących przed uderzeniami, jednak zostanie on opracowany.

W związku z tym różni producenci przetestowali swoje rękawice pod kątem różnych standardów odporności na uderzenia.

Niektóre testy są lepsze niż ich brak. Szukaj liczbowych wyników testów, a nie wizualnych demonstracji, które mogą być podrobione, aby uzyskać efekt oleju wężowego i mogą być bardzo mylące.

5. Trwałość:

Chociaż rękawice nie będą trwać wiecznie, dobrze jest mieć parę trwałych rękawic.

W przypadku prac, w których rękawice są szorstkie, syntetyczna skóra nie zapewni wystarczającej ochrony, a prawdziwa skóra może być droga. Poszukaj rękawic z bardzo odporną na ścieranie częścią dłoni wykonaną z materiału takiego jak Armortex®.

Opracowany jako materiał odporny na pociski i wybuchy w sektorze bezpieczeństwa i obrony, Armortex® nadaje swoje właściwości ochronne najnowocześniejszej technologii produkcji rękawic.

Rękawice z Armortex® są niezwykle mocne i odporne na rozdarcia oraz zapewniają niezrównaną ochronę przed przebiciem i ścieraniem.



6. Przyczepność zależy od środowiska:

Nie oceniaj przyczepności rękawic na sucho, ponieważ może to być mylące.

Jeśli rękawice mają być używane w środowisku oleistym, należy sprawdzić ich chwytność w takim środowisku.

Poszukaj materiału, który w pewnym stopniu pochłania olej i nie pozwala na gromadzenie się go na powierzchni.

Najlepszym materiałem zapewniającym przyczepność w środowisku oleistym są syntetyczne materiały porowate lub bawełna sznurkowa. Syntetyczna skóra z kropkami zazwyczaj ma słabą przyczepność do oleju.

7. Powłoka na dłonie a styl mechaniki:

Obecnie dostępnych jest coraz więcej rękawic antyuderzeniowych z powłoką dłoni; ich zaletą jest to, że są na ogół tańsze i zapewniają lepszą zręczność. Wadą jest to, że zazwyczaj nie są tak trwałe jak rękawice mechaniczne i nie zapewniają takiego samego poziomu ochrony przed uderzeniami.

8. TPR kontra D3O®:

Podobnie jak w przypadku rękawic odpornych na przecięcia, również rękawice chroniące przed uderzeniami zostały udoskonalone dzięki postępowi technologicznemu. TPR to świetny materiał chroniący przed uderzeniami w przypadku większości typowych zagrożeń, takich jak punkty uszczypnięcia i uderzenia w knykcie. Ale jeśli chodzi o zagrożenia związane z dużymi uderzeniami, takie jak praca na platformach wiertniczych, najlepszym rozwiązaniem jest D3O®.

Postępując zgodnie z tymi 8 krokami, możesz wybrać najlepsze rękawice chroniące przed uderzeniami dla swojej branży.

Chcesz wypróbować rękawice chroniące przed uderzeniami w miejscu pracy?

Kliknij przycisk próbki poniżej wybranej rękawicy, aby otrzymać BEZPŁATNĄ próbkę!

O stronie Robert Gheesling

Przeczytaj więcej o Robercie Gheeslingu