Jak wybrać skuteczny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości?

Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości jest wymagany w przypadku każdej pracy, która jest wykonywana na wysokości przekraczającej określony wymiar w oparciu o normy OSHA. W budownictwie ogólnym sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości jest wymagany dla wszystkiego, co znajduje się powyżej 4 stóp, a na rusztowaniach sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości jest wymagany dla wszystkiego, co znajduje się powyżej 10 stóp.

Szelki bezpieczeństwa i akcesoria są wymagane, ponieważ skutecznie zapewniają bezpieczeństwo, którego pracownicy potrzebują w przypadku poślizgnięcia się lub upadku. Jeśli wymagają Państwo użycia sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości na placu budowy, należy bezwzględnie wybrać uprząż, która jest odpowiednia do danego zadania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę przez cały czas.

Części potrzebne do kompletnego systemu powstrzymywania spadania

Kotwa dachowa: Twój sprzęt do powstrzymywania spadania musi mieć do czego się przywiązać, zapewniając wsparcie w razie upadku.

Kotwy mogą być stałe lub tymczasowe, w zależności od tego, jak często w danym miejscu potrzebne jest zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości.

Urządzenia łączące: W zależności od zastosowania systemu powstrzymywania spadania, wymagana będzie albo lonża, pozioma linia życia, pionowa linia życia lub chwytak linowy.

Są to części sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, które mocuje się zarówno do uprzęży, jak i do kotwicy. Ich zadaniem jest zapewnienie odporności na wstrząsy i przytrzymanie osoby korzystającej z systemu powstrzymywania spadania do czasu, aż będzie ona mogła bezpiecznie dotrzeć do miejsca pracy. Liny mogą być samozwijające się lub obsługiwane ręcznie, w zależności od wykonywanej pracy.

Uprząż: Najbardziej charakterystyczną częścią systemu powstrzymywania spadania jest uprząż. Jest to akcesorium, które utrzymuje pracownika w powietrzu, zapewniając mu wsparcie głównie w okolicach połowy ciała i nóg.

Uprząż powinna być zindywidualizowana w oparciu o rozmiar pracownika, dlatego należy ją kupować do użytku jednoosobowego. Użycie uprzęży zależy od umiejscowienia D-rungu. D-rung jest częścią uprzęży, która łączy się z urządzeniem łączącym, więc ma wpływ na ustawienie i użycie sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości.

Różne rozmieszczenie D-Rungów w uprzężach do różnych prac

Uprząż standardowa: Standardowa uprząż bezpieczeństwa zawiera D-rung umieszczony na plecach, dzięki czemu można bezpiecznie wykonywać prace na dużych odległościach. Standardowa uprząż może być używana do zjazdów na linie, chwytaków linowych i systemów linowych.

Uprząż wspinaczkowa: Do prac, które wymagają pokonywania dużych odległości w pionie, najlepsza jest uprząż wspinaczkowa. Uprzęże te posiadają D-rung umieszczony z przodu uprzęży, umożliwiający odpadnięcie od wspinanej konstrukcji w celu bezpiecznego lądowania.

Umieszczenie D-rungu z przodu uprzęży ułatwia korzystanie z przyrządu łączącego z chwytakiem linowym, jeśli taki właśnie preferujesz.

Uprząż pozycjonująca: Uprzęże te stosowane są w pracach na wysokości, które wymagają poruszania się bez użycia rąk. D-rungi znajdują się na biodrach, umożliwiając wpięcie z jednej lub obu stron. Są one inaczej nazywane uprzężami brzusznymi.

Uprząż wyciągowa: Podczas akcji ratunkowej związanej z zatrzymaniem spadania lub upadkiem z wysokości w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak klatka schodowa, może być konieczne użycie uprzęży typu wyciągowego. Uprzęże te posiadają szczeble D umieszczone na obu ramionach, oferując połączenie od góry.

Uprząż pasowa: Podobnie jak uprząż pozycjonująca, ten typ oferuje wsparcie D-rung od bioder. Różnica polega na tym, że jest to pas konstrukcyjny, który oferuje alternatywne opcje mocowania, wspierającą wyściółkę i możliwość umieszczenia akcesoriów.