Dlaczego samotność w miejscu pracy jest szkodliwa dla biznesu

Nie musisz być sam, aby czuć się samotny. Miejsca pracy są bardziej połączone i otwarte niż w przeszłości. Jednak pracownicy nadal czują się samotni i odizolowani w miejscu pracy z powodu technologii, pracy zdalnej i mniejszej liczby kontaktów międzyludzkich.

Nawet w otwartych przestrzeniach biurowych , w których nie ma zbyt wielu podziałów, pracownicy mogą czuć się odłączeni od swoich kolegów. Współpracownicy siedzący przy tym samym stole konferencyjnym lub biorący udział w codziennych spotkaniach mogą nie mieć ze sobą prawdziwych relacji.

"Możesz pracować w środku zatłoczonego miejsca pracy, ale jeśli nie jesteś z nikim blisko, czujesz się samotny" - powiedział Hakan Ozcelik, profesor zarządzania w College of Business Administration w Sacramento State.

Technologie takie jak poczta elektroniczna, wiadomości tekstowe i komunikatory zwiększyły wygodę i efektywność komunikacji w miejscu pracy, ale ograniczyły też kontakty osobiste. Łatwiej jest wysłać maila do współpracownika niż przejść się po biurze, aby porozmawiać z kolegą, który może być w trakcie wykonywania innego zadania. Ale e-maile i wiadomości są nieświeże i pozbawiają nas ważnych interakcji międzyludzkich.

"Wymiana emocji jest kluczowym elementem przyjaźni" - zauważa Sigal Barsade, profesor zarządzania w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii.

Chociaż praca freelancera i elastyczne harmonogramy, które pozwalają pracownikom pracować w domu, stały się bardziej powszechne, ograniczają one również interakcje między współpracownikami i zaangażowanie.

Według Dana Schawbela, autora książki "Back to Human: How Great Leaders Create Connection in the Age of Isolation", pracownicy zdalni częściej odchodzą z pracy z powodu samotności.

Spadek wydajności

Dla firm zaangażowanie pracowników ma kluczowe znaczenie dla produktywności.

"Relacje i przyjaźnie w pracy są absolutnie kluczowe dla szczęścia, zaangażowania i produktywności w miejscu pracy" - powiedziała Annie McKee, autorka książki "How to Be Happy at Work".

Brak poczucia uznania i przynależności do zespołu również może być izolujący.

"Kiedy talenty i wysiłki pracowników pozostają niezauważone, możesz zacząć czuć się niewidzialny, a to okropne uczucie" - dodaje McKee.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Ozcelik i Barsade, pracownicy, którzy czują się samotni, osiągają gorsze wyniki w pracy.

Badanie wykazało również, że samotni pracownicy byli mniej zaangażowani w sprawy firmy i wydawali się mniej przystępni dla swoich kolegów.

Choć może być trudna do zidentyfikowania, samotność może się łatwo rozprzestrzeniać. "Łapiemy emocje od siebie nawzajem jak wirusy" - powiedziała Barsade. "Nie zdajemy sobie sprawy, że to się dzieje; staje się to naśladownictwem behawioralnym".

Samotni pracownicy mogą utknąć w negatywnym cyklu, z którego trudno się wydostać. Mają tendencję do odpychania tych, którzy próbują im pomóc, co ostatecznie może prowadzić do odpływu talentów.

"Zaczynają osiągać gorsze wyniki, a firmy mogą tracić swoich najlepszych pracowników, ponieważ są samotni" - powiedział Ozcelik.

Co mogą zrobić menedżerowie?

Zwróć uwagę na proces wdrażania pracowników. Samotność może być częstym problemem dla nowych pracowników. Muszą oni sprostać zadaniom związanym z poruszaniem się w nowym obiegu pracy i kulturze, a także z nawiązywaniem nowych relacji.

"To bardzo naturalne, że początkowo czują się samotni w nowej sytuacji" - mówi Barsade.

Firmy powinny dążyć do tego, aby onboarding był bardziej osobisty, a nowi pracownicy otrzymywali odpowiednie wprowadzenie i wsparcie.

Okazuj uznanie. Docenianie ciężkiej pracy danej osoby lub zespołu może pomóc w budowaniu poczucia przynależności.

I nie musi to być wielki gest.

"Często nie poświęcamy czasu na proste, ludzkie rzeczy. Jeśli nie otrzymujemy ich dość regularnie, większość ludzi zaczyna czuć się osamotniona" - powiedział McKee.

Umieść pracowników zdalnych w centrum uwagi. Nie pozwól, aby pracownik zdalny uczestniczył w wideokonferencji podczas spotkania w biurze.

"Pozwól im poprowadzić spotkanie, to ich wzmacnia", powiedział Schawbel. Dodał, że menedżerowie powinni poświęcać czas na odwiedzanie pracowników w innych biurach. "Chodzi o to, aby poświęcić czas i zainwestować w swoich pracowników".

Wyjdź na zewnątrz. Biuro może być duszne dla budowania więzi. Planowanie lunchów pracowniczych lub spotkań, albo organizowanie wydarzeń społecznych, które nie są związane z pracą, może zachęcić do bardziej znaczących interakcji.

"Ludzie budują prawdziwe przyjaźnie, nie rozmawiając zawsze o pracy. Kiedy wychodzisz poza biuro, jesteś bardziej skłonny do otwarcia się" - powiedział Schawable.