Zawalenie się budynku spowodowane przez sąsiednie wykopy
W dzisiejszych czasach w obszarach miejskich, każdy chce zmaksymalizować efektywne wykorzystanie budynku poprzez rozszerzenie wielkości budynku jak najbliżej granicy sąsiedniej nieruchomości.
W interesie ludzi jest również efektywne wykorzystanie terenu i nie pozostawianie wąskiej przestrzeni pomiędzy budynkami.
W starych miastach, gdzie dopuszczalne jest 100% pokrycie terenu i gdzie grunty mają wysoką wartość, marginesy pomiędzy dwoma budynkami są praktycznie zerowe lub bardzo małe.
W takich przypadkach prace budowlane z pewnością powodują pewne zakłócenia w sąsiedniej nieruchomości w czasie wykopów pod nowy budynek, a wykopanie fundamentu tuż przy fundamencie istniejącego budynku jest dużym wyzwaniem.
Poniżej przedstawiono środki ostrożności, które pomagają w rozpoczęciu prac wykopowych w pobliżu istniejących nieruchomości sąsiednich:
01. Przed rozpoczęciem robót ziemnych w pobliżu sąsiedniego budynku należy wykonać badania geotechniczne terenu wykopu. Tzn. zbadać rodzaj gruntu, warstwy i poziom wód gruntowych.
02. Nigdy nie wykonuj całego wykopu za jednym razem. Kopać kolumny jedna po drugiej, ewentualnie naprzemiennie, tak aby sąsiedni budynek był najmniej narażony.
03. Nigdy nie wykraczaj poza głębokość wykopu fundamentu istniejącego budynku.
04. Jeżeli nie możesz tego uniknąć, skonsultuj się z inżynierem budowlanym lub wykonaj ścianę szczelinową, itp.
05. Zakończyć wszystkie prace związane z wykopem, PCC, stopą fundamentową, wylewaniem kolumn, wypełnianiem i uzupełnianiem wykopanej ziemi w jak najkrótszym czasie, tj. jeden lub dwa dni. Wykonać wszystkie prace przy minimalnych wibracjach.
06. Wykonać niezbędne obudowy i szalunki, aby zapobiec zapadaniu się wykopanych rzeczy.
07. Nie podlewać wykopanego dołu.
08. Jeżeli istniejący budynek sąsiedni ma starą drewnianą konstrukcję lub jest nośny, zapewnić w nim dodatkowe podpory, aby odciążyć fundament, co pozwoli również zadbać o niewielkie obsunięcia ziemi.
09. Przechowywać odpowiednie podpory, materiały szalunkowe i materiały uzupełniające, takie jak piasek, ziemia itp. gotowe na miejscu, aby zadbać o sytuacje awaryjne.
Podsumowując, aby uniknąć awarii budynku, najpierw należy rozpocząć od zbadania gleby, która przylega do istniejącego fundamentu. Pozwala to poznać stan gruntu na danym terenie, co pomaga w zaprojektowaniu systemu obudowy i podpór. Po drugie, należy prowadzić prace ziemne naprzemiennie z odpowiednią obudową gruntu sąsiedniego budynku i zapewnić prawidłowe prowadzenie prac budowlanych przy minimalnych drganiach w jak najkrótszym czasie.