Najczęstsze przyczyny wypadków podczas pracy na wysokości?
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków podczas pracy na wysokości?
Prace na dachach wiążą się z wysokim ryzykiem, a upadki z dachów, przez kruche dachy i kruche lampy dachowe są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w miejscu pracy i poważnych obrażeń. Wypadki takie mogą mieć miejsce nie tylko w budownictwie, ale również na dachach fabryk, magazynów i budynków gospodarczych, gdy przeprowadzane są prace naprawcze lub czyszczenie dachów.
Następujące elementy mogą być delikatne:
- lampy dachowe;
- panele wyściełające na dachach krytych blachą;
- niewzmocnione arkusze z cementu włóknistego;
- skorodowane blachy metalowe;
- szkło (w tym szkło zbrojone);
- przegniłe płyty wiórowe;
- łupki i dachówki.
Wypadkom na kruchych dachach można zapobiec, a informacje na temat bezpiecznych praktyk roboczych można znaleźć w arkuszu informacyjnym HSE "Kruchość dachów: Bezpieczne praktyki robocze (patrz 'Dalsze lektury').
Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pracy na wysokości?
Poniżej wymieniono wszystkie wymogi prawne, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania i wykonywania prac na wysokości. Należy:
- wziąć pod uwagę warunki pogodowe, które mogą zagrozić bezpieczeństwu pracownika;
- sprawdzić, czy miejsce (np. dach), w którym ma być wykonywana praca na wysokości, jest bezpieczne. Każde miejsce, w którym ludzie będą pracować na wysokości, musi być każdorazowo sprawdzone przed użyciem;
- powstrzymać materiały lub przedmioty przed upadkiem lub, jeżeli nie jest praktycznie możliwe zapobieżenie upadkowi przedmiotów, podjąć odpowiednie i wystarczające środki, aby upewnić się, że nikt nie dozna obrażeń, np. zastosować strefy wyłączenia z ruchu, aby utrzymać ludzi z dala lub siatki na rusztowaniu, aby powstrzymać materiały takie jak cegły przed upadkiem;
- przechowuj materiały i przedmioty w bezpieczny sposób, aby nie spowodowały obrażeń, jeżeli zostaną naruszone lub spadną;
- zaplanuj nagłe wypadki i akcję ratunkową, np. ustal procedurę ewakuacji. Pomyśl o możliwych do przewidzenia sytuacjach i upewnij się, że pracownicy znają procedury awaryjne. W swoim planie nie polegaj wyłącznie na służbach ratowniczych w zakresie ratownictwa.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do danej pracy?
Wybierając sprzęt do pracy na wysokości, pracodawcy muszą:
zapewnić najodpowiedniejszy sprzęt odpowiedni do danej pracy (skorzystaj z Rysunku 1, aby pomóc w podjęciu decyzji);
- wziąć pod uwagę takie czynniki jak warunki pracy (np. pogodę);
- charakter, częstotliwość i czas trwania pracy;
- ryzyko dla bezpieczeństwa wszystkich osób w miejscu, w którym sprzęt będzie używany.
Jeżeli po rozważeniu ryzyka nadal nie jesteś pewien, jakiego rodzaju sprzętu użyć, skorzystaj z zestawu narzędzi informacyjnych na temat sprzętu do prac na wysokości (WAIT), który jest bezpłatnym źródłem internetowym oferującym możliwe rozwiązania. Zawiera on szczegółowe informacje o typowych rodzajach sprzętu używanego do pracy na wysokości. HSE opracowała również przewodnik dotyczący bezpiecznego korzystania z drabin i drabinek (zob. "Dodatkowe lektury").
Jak upewnić się, że sam sprzęt jest w dobrym stanie?
Sprzęt roboczy, np. rusztowania, musi być montowany lub instalowany zgodnie z instrukcjami producenta i wytycznymi branżowymi.
Jeżeli bezpieczeństwo sprzętu zależy od tego, jak został on zainstalowany lub zmontowany, pracodawca powinien dopilnować, aby nie był on używany, dopóki nie zostanie sprawdzony w danej pozycji przez kompetentną osobę.
Osoba kompetentna to osoba, która posiada umiejętności, doświadczenie i wiedzę niezbędne do zarządzania zdrowiem i bezpieczeństwem. Wskazówki dotyczące wyznaczania osoby kompetentnej można znaleźć na stronie www.hse.gov.uk/competence.
Każdy sprzęt narażony na warunki, które mogą spowodować jego uszkodzenie i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, powinien być kontrolowany w odpowiednich odstępach czasu, stosownie do środowiska i przeznaczenia. Należy przeprowadzać kontrolę za każdym razem, gdy dzieje się coś, co może wpłynąć na bezpieczeństwo lub stabilność sprzętu, np. niekorzystne warunki pogodowe, przypadkowe uszkodzenie.
Należy prowadzić zapisy z kontroli sprzętu roboczego, w tym barierki ochronne, poręcze, bariery lub podobne zbiorowe środki ochrony; platformy robocze (wszelkie platformy używane jako miejsce pracy lub jako sposób dotarcia do i z pracy, np. trap), które są stałe (np. rusztowanie wokół budynku) lub ruchome (np. ruchoma podwyższona platforma robocza (MEWP) lub wieża rusztowania); lub drabina.
Każda platforma robocza używana do prac budowlanych, z której osoba mogłaby spaść na więcej niż 2 metry musi zostać skontrolowana:
- po montażu w dowolnym położeniu;
- po każdym zdarzeniu, które mogło wpłynąć na jego stabilność;
- w odstępach czasu nieprzekraczających siedmiu dni.
Jeżeli jest to podest ruchomy, nowa kontrola i raport nie są wymagane za każdym razem, gdy jest on przenoszony w nowe miejsce na tym samym terenie.
Należy również dopilnować, aby przed użyciem sprzętu, takiego jak MEWP, który pochodzi z innego przedsiębiorstwa lub wypożyczalni, towarzyszyła mu informacja (jasna dla wszystkich zainteresowanych), kiedy została przeprowadzona ostatnia dokładna kontrola.