13 najlepszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa noszenia w chuście

Bezpieczeństwo przeładunku materiałów jest jednym z najważniejszych zadań w każdej branży. Bez niego ważne narzędzia, sprzęt i materiały nie mogą być przenoszone, sprzedawane, produkowane i wykorzystywane.

To jest właśnie powód, dla którego zawiesia są ważnym narzędziem w prawie każdej branży. Bez nich trudno byłoby przenosić materiały i transportować je z jednego miejsca na drugie.

Jednak często zdarza się, że ładunki są zbyt ciężkie dla zawiesi, które je podtrzymują. Powoduje to, że pracownicy doznają obrażeń lub giną, ponieważ ładunki spadają na nich lub w nich uderzają.

To samo dzieje się, gdy operatorzy nie są przeszkoleni w zakresie prawidłowego użytkowania i konserwacji zawiesi. W efekcie zawiesia pozostają poza kontrolą operatora lub tracą swoją wytrzymałość z powodu nadużycia lub zużycia.

Oto 13 najważniejszych wskazówek, jak zapobiegać tym zagrożeniom podczas używania wszelkiego rodzaju zawiesi w miejscu pracy:

1. Wybór zawiesi musi być oparty na ich przeznaczeniu, rodzaju i wielkości ładunku oraz warunkach środowiskowych miejsca pracy.

2. Przed sprawdzeniem zawiesia należy je dokładnie wyczyścić, ponieważ brud i olej mogą ukrywać uszkodzenia. To samo zrób zaraz po użyciu zawiesia, aby sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń, zanim zaczniesz je przechowywać.

3. Przed i po użyciu zawiesia, musi być ono sprawdzone przez operatora. Powinien on sprawdzić, czy nie ma zerwanych drutów, uszkodzonych splotów liny i innych oznak zużycia lub wad.

4. Wyrzuć zawiesia linowe, gdy wykazują następujące oznaki:

  • Nadmierna ilość złamanych drutów
  • Silna korozja
  • Zmniejszenie zewnętrznej średnicy drutu o jedną trzecią
  • Uszkodzenie lub przemieszczenie elementów końcowych, takich jak pierścienie, haki, kołnierze i ogniwa.
  • Zniekształcenia, ptasie gniazda, załamania
  • Miejscowe zużycie na zewnątrz

5. 5. Smarowanie każdego zawiesia linowego "w terenie" w celu przedłużenia jego żywotności. Im większe obciążenia, im bardziej niekorzystne warunki środowiskowe, im większa liczba zgięć, tym częściej należy je smarować.

6. Przy przenoszeniu ładunków należy zwrócić uwagę, aby nie były one zaciskane, otulinowane lub przykręcane do podłoża.

7. Przed całkowitym podniesieniem ładunku należy sprawdzić napięcie zawiesia. Można to zrobić podnosząc ładunek o kilka centymetrów, zatrzymując go i sprawdzając, czy jest prawidłowo wyważony.

8. Upewnij się, że droga przejazdu jest wolna od pracowników za każdym razem, gdy podnosisz, obniżasz lub opuszczasz ładunek.

9. Powoli nabieraj luzu w zawiesiu, aby zapobiec obciążeniom udarowym. Zachowaj podwójną ostrożność podczas włączania zasilania na początku podnoszenia. W ten sposób można zapobiec szarpnięciom. Można również zapobiec temu niebezpieczeństwu poprzez powolne przyspieszanie i zwalnianie sprzętu.

10. Operator musi uważnie obserwować zawiesia i sprzęt, którego używa. W razie wypadku operator musi natychmiast wyłączyć cały sprzęt i zgłosić wypadek przełożonemu. Przed wznowieniem pracy należy najpierw ustalić przyczynę wypadku.

11. Tylko jedna osoba powinna być wyznaczona do sterowania podnośnikiem lub dawania sygnałów operatorowi dźwigu lub żurawia.

12. Nigdy nie należy pozostawiać ładunku zawieszonego w powietrzu.

13. Zawiesia należy przechowywać w suchym, dobrze wentylowanym budynku lub szopie. Nigdy nie przechowywać ich na ziemi. Najlepiej powiesić je na ścianie lub stojaku.