10 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości
Niezależnie od tego, czy pracujesz na wysokościach codziennie, czy tylko od czasu do czasu, Twoje skupienie na bezpieczeństwie w tym czasie jest niezwykle ważne. Wystarczy jeden błąd, aby rutynowe zadanie zawodowe stało się śmiertelne. Upadki są osłabiające. Upadki są śmiertelne. Musisz być przygotowany, aby chronić swoich pracowników za każdym razem, gdy mogą być narażeni. Oto dziesięć wskazówek, które warto rozważyć, jeśli Twoi pracownicy pracują na wysokościach.
1. Używaj szyn
Kiedy tylko możesz, używaj szyn. Ochrona bierna jest najłatwiejszym sposobem zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i osiągnięcia zgodności z przepisami, ponieważ nie muszą oni robić nic, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo (poza pozostaniem w obrębie szyn... a jeżeli pracownicy wspinają się poza szynami ochronnymi, masz większe problemy, którymi musisz się zająć!)
Barierki mogą być zbudowane przez stolarzy na placu budowy (o ile spełniają wymagania określone przez OSHA) lub prefabrykowane przez producenta i zainstalowane. Prefabrykowane balustrady mogą być przymocowane na stałe lub przenośne, w zależności od potrzeb. Niezależnie od tego, jaki rodzaj poręczy zastosujesz, po zamontowaniu przekonasz się, że poręcze są najłatwiejszym w użyciu systemem ochrony przed upadkiem z wysokości.
2. Wybierz odpowiedni sprzęt ochrony osobistej
Jeżeli zamierzasz stosować osobiste systemy powstrzymywania spadania (PFAS), musisz się upewnić, że wybierasz odpowiedni sprzęt. Wszystkie uprzęże pełnokrążowe spełniające normy ANSI będą działać tak samo, pomimo ich kosztu, jednak ta różnica w cenie na pewno na tym zyska. Jasne, czasami jest to tylko nazwa, ale czasami jest to funkcjonalność, którą zyskujesz lub poświęcasz, np. dodatkowe D-ringi, ognioodporny materiał lub konstrukcja chroniąca przed łukiem elektrycznym.
Czasami droższa uprząż jest droższa po prostu dlatego, że została wykonana tak, aby była wygodniejsza. Zrób rozeznanie i zdecyduj, czego potrzebujesz. Jeśli masz pracowników spawających na wysokościach, to standardowa nylonowa uprząż prawdopodobnie nie będzie tym, czego potrzebujesz. Być może lepszym rozwiązaniem będzie Kevlar. Nie zapomnij o swoich pracownikach. Być może wygoda nie jest Twoim głównym zmartwieniem (choć z pewnością o wiele łatwiej jest uzyskać współpracę od pracowników, jeżeli noszenie sprzętu jest dla nich wygodne), ale nie jest to jedyna kwestia, którą musisz wziąć pod uwagę. Uprzęże nie są uniwersalne. Upewnij się, że Twoi pracownicy potrafią odpowiednio dopasować uprzęże, tak aby były one prawidłowo dopasowane.
Również smycze muszą być odpowiednio dobrane. W zależności od wysokości, na jakiej pracujesz, 6' smycz z urządzeniem zwalniającym nie ochroni Twojego pracownika. Zamiast tego może być konieczna smycz chowana. Każda sytuacja jest inna, dlatego należy ocenić warunki pracy i wykonywane zadanie, aby dać pracownikom coś, co rzeczywiście będzie ich chronić.
3. Kontroluj swój sprzęt ochrony osobistej
Pracownicy mogą używać dowolnego sprzętu, jeśli nie będą go sprawdzać, może on w każdej chwili zawieść. Jeżeli chodzi o szelki bezpieczeństwa i smycze, muszą one być okresowo kontrolowane przez kompetentną osobę (osobę posiadającą wiedzę pozwalającą na rozpoznanie zagrożenia ORAZ uprawnienia do jego usunięcia), ale powinny być również kontrolowane przez użytkownika przed każdym użyciem.
Aby tak się stało, użytkownicy muszą rozumieć, czego szukają, co jest dopuszczalne, a co nie, oraz co robić, gdy znajdą problem. Kontrola powinna być dokładna, ale nie musi zajmować dużo czasu. Mimo to, ta krótka kontrola przed rozpoczęciem pracy może uratować życie.
4. Upewnij się, że rozumiesz odległość spadania
Możesz mieć na sobie cały sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, ale jeśli pozwoli Ci on uderzyć w niższy poziom, zanim on się włączy, to jest on bezcelowy. Może to brzmieć jak stwierdzenie "zdroworozsądkowe", ale zdziwiłbyś się, jak wiele osób nie ma "zdrowego rozsądku". Nie jest niczym niezwykłym wejść na plac budowy lub obserwować ekipę remontową w zakładzie i zobaczyć pracownika znajdującego się na wysokości 10-12 stóp od ziemi, który ma na sobie 6-metrową smycz z urządzeniem spowalniającym. Chociaż na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że to powinno działać, jest kilka powodów, dla których tak nie będzie.
Po pierwsze, musisz dodać 3,5' odległości, aby uwzględnić wypuszczenie urządzenia hamującego. Oznacza to, że sama smycz ma długość 9,5'. Jeśli nie jesteś osobą o wzroście 6", to jest to bardzo zła wiadomość. Twoja rzeczywista odległość upadku musi uwzględniać nie tylko długość lonży po jej odpięciu, ale także długość ciała poniżej D-ringu oraz zwis uprzęży i systemu kotwiczącego. Licz na minimum 18,5' zanim będziesz w stanie użyć 6' lonży z urządzeniem opóźniającym.
5. Upewnij się, że wybrałeś akceptowalny punkt kotwiczenia
Jak powiedział dziadek w filmie "Zagubieni chłopcy", "Mamy zasady!". Oczywiście, odnosił się do picia piwa korzennego i nieodklejania etykiety na przewodniku telewizyjnym, ale równie dobrze mógł mówić o punktach kotwiczenia. Gdybyś teraz wybrał losowo plac budowy i zobaczył, czego używają jako punktów zaczepienia, mógłbyś założyć, że nie ma tam żadnych zasad. Rura PCV? Nie jest kotwą. Stal dekoracyjna? Nie jest kotwą.
W rzeczywistości o wiele więcej rzeczy NIE będzie akceptowalnym punktem zakotwienia niż będzie akceptowalnym punktem zakotwienia. Dlaczego? Ponieważ punkt kotwiczenia musi wytrzymać nie tylko ciężar osoby zamocowanej, ale 5000 funtów na osobę zamocowaną (lub współczynnik 2, jeśli inżynier ma określić Twój punkt kotwiczenia).
Wiele elementów mocujących nie wytrzyma takich sił. Stal konstrukcyjna przy użyciu odpowiedniego zacisku belki? Pewnie. Produkowany wózek dachowy lub inne produkowane kotwy? Pewnie, jeśli są prawidłowo zainstalowane. Krótko mówiąc, będziesz potrzebował dokumentacji i/lub zgody inżyniera, aby użyć czegoś jako punktu kotwiczenia.
6. Upewnij się, że wybrałeś najlepszy środek do pracy na wysokości (rusztowanie vs podnośnik vs drabina)
Tak jak uprzęże nie są uniwersalne, tak samo rozwiązania chroniące przed upadkiem z wysokości nie są uniwersalne. W niektórych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem do pracy na wysokościach będzie rusztowanie. Jeśli tak, to prawdopodobnie będziesz mógł wyposażyć je w szyny, dzięki czemu ochrona przed upadkiem z wysokości będzie znacznie łatwiejsza. Innym razem, rusztowania nie będą mogły być wykorzystane i będziesz musiał skorzystać z podnośnika.
W zależności od rodzaju podnośnika, możesz, ale nie musisz nosić uprzęży i smyczy (i odpowiednio się przywiązać). W innych przypadkach konieczne będzie użycie drabiny, a wtedy wymagania dotyczące ochrony przed upadkiem stają się bardziej skomplikowane. Ostatecznie myślenie, że drabina wystarczy bez względu na sytuację (lub podnośnik, rusztowanie, czy jakikolwiek inny sposób podnoszenia się) jest tylko proszeniem się o problemy. Oceń dokładnie swoją sytuację i ustal, jaki sprzęt jest odpowiedni do danego zadania w danym miejscu.
7. Prawidłowe korzystanie z drabin
Nie zakładaj, że tylko dlatego, że masz w domu drabinę, wiesz, co robisz. W rzeczywistości, najbezpieczniejszym sposobem na życie na tej planecie jest zawsze zakładać, że nie wiesz, co robisz. W większości przypadków będziesz miał rację! Drabiny są źródłem wielu wypadków w przemyśle i w miejscu pracy tylko dlatego, że ich użycie uważamy za oczywiste. Drabiny są dobrze znane.
Używasz ich do wieszania lampek choinkowych, malowania salonu, wymiany tej irytującej, trudno dostępnej żarówki w wysokim kapeluszu i czyszczenia rynien. Używamy ich tak często, że musimy wiedzieć, co robimy, ponieważ nigdy wcześniej nie doznaliśmy obrażeń! No, z wyjątkiem tego jednego razu, kiedy zamknąłeś ramę A na swojej ręce. Albo wtedy, gdy drabina wysunęła się spod ciebie. Albo wtedy, gdy na szczycie drabiny było narzędzie, które na ciebie spadło. Albo wtedy, gdy....well, nieważne.
Drabiny są niebezpieczne. Gdy są niewłaściwie używane, są NAPRAWDĘ niebezpieczne. Po pierwsze, upewnij się, że drabiny są najlepszym sposobem na zrobienie tego, co robisz, a następnie upewnij się, że Twoi pracownicy wiedzą, jak prawidłowo z nich korzystać. 3' przedłużenie, przełożenie 4:1, 3 punkty styczności i zabezpieczenie.
Jeżeli nie wiesz, do czego to się odnosi, możesz nie wiedzieć, jak prawidłowo używać drabiny rozstawnej. Znasz tę naklejkę na drabinie, która mówi: "Nie stawaj na tym stopniu lub wyżej"? Jeśli myślisz, że to oznacza, że możesz się tam zatrzymać, ale nie wyżej, możesz nie wiedzieć, jak używać drabiny. Zapewnij swoim pracownikom odpowiednie szkolenie, aby używali narzędzi, które otrzymali, we właściwy sposób.
8. Znaj swoje przepisy dotyczące dachów
Przepisy dotyczące dachów to jedne z najbardziej niezrozumiałych wymagań. Dekarze nie tylko nie wiedzą dokładnie, czego się od nich wymaga przez większość czasu, ale wielu innych wykonawców pracujących na dachach, którzy nie są dekarzami, uważa, że pewne metody ochrony przed upadkiem są dla nich dostępne, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Linie ostrzegawcze w odległości 6' z monitorem są dozwolone tylko dla dekarzy wykonujących prace dekarskie (i 10' z tyłu od krawędzi, jeśli w tym kierunku porusza się sprzęt mechaniczny).
Zwróć uwagę na zwrot "z monitorem" w poprzednim stwierdzeniu. Nie ma sytuacji, w której linia ostrzegawcza jest akceptowalnym środkiem ochrony przed upadkiem z wysokości, który nie zawiera również dedykowanego monitora. Istnieje kilka sytuacji, które dopuszczają monitor bez linii ostrzegawczej (na przykład dachy o niskim kącie nachylenia, o szerokości mniejszej niż 50'), ale żadna nie dopuszcza linii ostrzegawczej bez monitora. Należy również zwrócić uwagę na wyrażenie "dedykowany monitor" w poprzednim stwierdzeniu.
Monitorujący nie mogą mieć żadnych obowiązków, które mogłyby ich rozpraszać od pełnienia funkcji monitora. Widzisz do czego zmierzam? Istnieje wiele niuansów w przepisach dotyczących dekarzy. Jeśli jesteś jednym z nich, upewnij się, że znasz przepisy i swoje wymagania lub porozmawiaj z kimś, kto je zna.
9. Zapewnij właściwe korzystanie z podnośników
Istnieje wiele sposobów, w których operator podnośnika może zrobić coś złego, więc nie będę się tutaj zagłębiał w faktyczne działanie podnośników, ale musimy omówić ochronę przed upadkiem w odniesieniu do podnośników. Jedną z rzeczy, która dość często umyka jest to, że każda osoba znajdująca się na podnośniku, w dowolnym czasie, na dowolnej wysokości, musi być odpowiednio przywiązana. "Prawidłowe odłączenie" oznacza nie tylko, że osoba ta musi być przymocowana do punktu kotwiczenia zaprojektowanego wraz z podnośnikiem, ale oznacza również, że nie może ona owijać swojej smyczy wokół szyn i musi mieć taką smyczy, która rzeczywiście będzie ją chronić na wysokości, na której pracuje (patrz odległość upadku powyżej).
W przypadku podnośników nożycowych sprawa wygląda nieco inaczej. Podczas gdy miejsce, w którym pracujesz lub właściciel obiektu/projektu może wymagać, abyś się przywiązał do podnośnika nożycowego, nie ma wymogu prawnego, aby to zrobić.
Jednak w momencie, gdy zapomnisz zamknąć bramę lub zabezpieczyć łańcuch, nie jesteś już chroniony przez barierki i naruszasz zasady ochrony przed upadkiem z wysokości. To takie proste. Ponadto należy trzymać stopy mocno osadzone na platformie. Obie.
10. Pociąg, pociąg, pociąg
Zostało to już wspomniane w różnych akapitach powyżej, ale nie można tego wystarczająco podkreślić. Jeżeli chcesz, aby Twoi pracownicy bezpiecznie pracowali na wysokościach, muszą być odpowiednio przeszkoleni. Kropka. Koniec. Szkolenie jest nie tylko wymagane przez prawo, ale jest po prostu zbyt wiele miejsca na błędy i pomyłki, gdy osoba bez odpowiedniej wiedzy próbuje chronić się na wysokościach.
Upadki są rok po roku główną przyczyną śmierci w budownictwie. Wiele osób w innych branżach również ginie w wyniku upadków. Są one śmiertelne. W większości przypadków nie da się tego naprawić. Uzbrój swoich pracowników w wiedzę, której potrzebują, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
Bezpieczna praca na wysokościach nie jest dziełem przypadku. Nie jest to coś, do czego można się przekonać na własne życzenie. Bezpieczna praca na wysokościach wymaga przygotowania, edukacji i determinacji. Skorzystaj z tej krótkiej listy i zagłęb się w niektóre z bardziej szczegółowych artykułów, do których prowadzą odnośniki. Jeśli chodzi o ochronę przed upadkiem z wysokości, nie można mieć zbyt wielu informacji.