Kluczowe elementy bezpiecznego systemu pracy w przestrzeni zamkniętej
Bezpieczny system pracy w przestrzeni zamkniętej?
Bezpieczny system pracy dla danego zadania to formalna procedura, określona jako zestaw instrukcji krok po kroku, która dokumentuje sposób, w jaki zadanie powinno być wykonywane, aby zapewnić jego bezpieczne wykonanie.
SSOW powinna uwzględniać ryzyko, które zostało podkreślone w ocenie ryzyka i jasno określać, w jaki sposób środki kontroli z oceny ryzyka zostaną wykorzystane lub wdrożone w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i środowiska w trakcie realizacji projektu. W dokumencie tym należy również szczegółowo opisać sposób ustawienia i obsługi wszelkich używanych narzędzi lub sprzętu.
Prostym przykładem może być sytuacja, w której w ocenie ryzyka jako środek kontrolny wymieniono kask ochronny. Upewnij się, że w bezpiecznym systemie pracy wyraźnie zaznaczono, że kask ochronny jest częścią osobistego wyposażenia ochronnego (PPE) załogi.
W ograniczonej przestrzeni obrażenia mogą być poważniejsze, a osoby poszkodowane trudniejsze do uratowania - dlatego ważne jest, aby pracować bezpiecznie, a najpewniejszym sposobem przekazywania istotnych informacji jest stosowanie pisemnego bezpiecznego systemu pracy.
W przypadku przestrzeni zamkniętych istnieje 20 punktów, które, jeżeli każdy z nich zostanie dokładnie rozważony i uwzględniony, stworzą solidną SSOW
Nadzór - jak będzie zarządzana praca
Kompetencje - czy osoby wykonujące pracę są odpowiednio przeszkolone
Komunikacja - w jaki sposób zapewniona będzie dokładnośćkomunikatów w zespole
Badanie atmosfery - czy wymagany jest sprzęt do wykrywania gazu
Przepłukiwanie gazem - czy zbiornik wymaga przepłukania gazem obojętnym
Wentylacja - czy należy zastosować wymuszoną wentylację, czy też istnieje wystarczająca wentylacja naturalna
Usuwanie pozostałości - czy istniejący materiał, taki jak szlam, wymaga wcześniejszego usunięcia
Izolacja od przepływających materiałów - czy istnieje ochrona przed przepływem materiałów, czy są one odcięte
Izolacja od urządzeńelektrycznych/mechanicznych - czy odizolowane jest całe zasilanie pod napięciem, które powinno być
Wybór i stosowanie odpowiedniego sprzętu - należy upewnić się, że uczestnicy posiadają odpowiedni sprzęt do bezpiecznego wykonania zadania roboczego, należy rozważyć, czy wymagany jest sprzęt iskrobezpieczny.
Środkiochrony osobistej - czy uczestnicy potrzebują specjalnych środkówochrony osobist ej, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo?
Butle z gazem i silniki spalinowe - czy zostały one prawidłowo odizolowane, z uwzględnieniem oparów spalin, jeżeli będą one nadal aktywne
Gaz dostarczany rurociągami - czy w okolicy znajdują się jakiekolwiek źródła gazu wymagające zabezpieczenia lub odizolowania?
Dostęp i wyjście - w jaki sposób osoby wchodzące będą mogły bezpiecznie wejść i wyjść z zamkniętej przestrzeni, zwłaszcza w sytuacji awaryjnej
Zapobieganie pożarom - co zostało zrobione, aby zminimalizować ryzyko pożaru, w tym odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy
Oświetlenie - co zrobiono, aby zapewnić uczestnikom odpowiednią widoczność, oświetlenie obszaru i oświetlenie zadaniowe
Elektryczność statyczna - czy stanowi ona zagrożenie i jakie kroki można podjąć, aby zapobiec gromadzeniu się ładunków statycznych
Palenie - należy upewnić się, że miejscapalenia, które stwarzają ryzyko zapłonu, nie znajdują się w pobliżu miejsca pracy.
Sytuacje awaryjne i ratunkowe - w jaki sposób osoby wchodzące bezpiecznie wydostaną się z zamkniętej przestrzeni w razie sytuacji awaryjnej, czy będzie to samoratowanie, czy też wymagana jest pomoc ratowników w pogotowiu?
Ograniczenie czasu pracy - czy warunki oznaczają, że należy ograniczyć czas pracy, aby zminimalizować zmęczenie pracownika, np. bardzo ciepłe otoczenie lub ciasne warunki pracy.
Kluczowe elementy, które należy rozważyć przy opracowywaniu bezpiecznego systemu pracy to:
- Kompetencje, szkolenia, nadzór i przydatność
- Procedura zezwolenia na pracę
- Oczyszczanie gazowe i wentylacja
- Niebezpieczne pozostałości
- Testowanie i monitorowanie atmosfery
- Izolacja mechaniczna, elektryczna i procesowa
- Sprzęt ochrony dróg oddechowych
- Inne środki ochrony osobistej
- Bezpieczne użytkowanie sprzętu roboczego
- Komunikacja
- Dostęp i ewakuacja
- Atmosfery łatwopalne lub wybuchowe
- Materiały palne
Na co należy zwrócić uwagę w ocenie ryzyka związanego z ograniczoną przestrzenią?
Podczas przeprowadzania oceny ryzyka ważne jest, aby zapewnić ocenę i kontrolę wszystkich rodzajów ryzyka związanych z powyższymi zagrożeniami. Podczas przeprowadzania oceny ryzyka należy zadać sobie następujące pytania:
Co może znajdować się w przestrzeni, która może stwarzać zagrożenie?
- Zawartość?
- Niedobór tlenu?
- Poprzednia zawartość?
- Wzbogacenie tlenem?
- Pozostałości?
- Struktura i rozmieszczenie?
- Zanieczyszczenie?
Co powstanie w związku z pracami prowadzonymi w pomieszczeniu?
- Źródła zapłonu?
- Substancje łatwopalne?
Co znajduje się poza przestrzenią, co może stanowić zagrożenie podczas proponowanych prac?
- Nieodpowiednia izolacja?
- Nieumyślne działanie instalacji?
- Prace prowadzone w pobliżu?
Co to jest procedura wydawania zezwoleń na pracę?
Procedura wydawania zezwoleń na pracę jest sposobem na osiągnięcie skutecznej kontroli systemu pracy poprzez formalną dokumentację pisemną, znaną jako formularz zezwolenia na pracę. Istotne elementy systemu zezwoleń na pracę obejmują:
Pisemną procedurę, która określa, jak system ma działać i jasno definiuje, kto może upoważnić do wykonywania poszczególnych prac i kto jest odpowiedzialny za określenie i wdrożenie niezbędnych środków ostrożności
Formularz, znany jako "formularz zezwolenia na pracę", który staje się pisemnym i podpisanym oświadczeniem zapewniającym zarówno ustanowienie bezpiecznych warunków do rozpoczęcia pracy, jak i utrzymanie bezpiecznych warunków przez cały czas trwania pracy, w tym zapewnienie rozwiązań awaryjnych
metodę informowania osób wykonujących pracę o dokładnej tożsamości, lokalizacji, charakterze i zakresie pracy, występujących zagrożeniach i środkach ostrożności, które należy podjąć, oraz
system zapewniający bezpieczne oddanie miejsca pracy po zakończeniu pracy, a w przypadku wejścia do zamkniętej przestrzeni - po jej opuszczeniu.