Rodzaje środków ochrony indywidualnej (PPE)

Rodzaje PPE

Standardy OSHA wymagają stosowania PPE w celu zmniejszenia narażenia pracowników na zagrożenia, gdy kontrole inżynieryjne i administracyjne nie są wykonalne lub skuteczne w zmniejszaniu tego narażenia do dopuszczalnego poziomu. Pracodawcy są zobowiązani do określenia, czy PPE powinno być używane do ochrony pracowników, a także muszą upewnić się, że pracownicy używają i utrzymują PPE w odpowiednim stanie sanitarnym i niezawodnym.

Ochrona oczu i twarzy

Środki ochrony oczu i twarzy muszą być zgodne z normą ANZI Z87.1, "American National Standard Practice for Occupational and Educational Eye and Face Protection," oraz normą OSHA 1910.133, Ochrona oczu i twarzy.

Okulary

Okulary ochronne są wykonane z bezpiecznymi oprawkami, soczewkami ze szkła hartowanego lub tworzywa sztucznego, zausznikami i osłonami bocznymi, które zapewniają ochronę oczu przed umiarkowanymi uderzeniami i cząsteczkami spotykanymi w takich pracach jak stolarstwo, obróbka drewna, szlifowanie, skalowanie itp. Okulary ochronne są również dostępne na receptę dla tych osób, które potrzebują soczewek korekcyjnych.

Gogle

  • Gogle wwinylowej oprawie o miękkiej, elastycznej konstrukcji zapewniają odpowiednią ochronę oczu przed wieloma zagrożeniami. Gogle te są dostępne z przezroczystymi lub przyciemnianymi soczewkami, perforowanymi, wentylowanymi lub niewentylowanymi oprawkami.
  • Gogle zpojedynczą soczewką zapewniają podobną ochronę jak okulary i mogą być noszone w połączeniu z okularami lub soczewkami korekcyjnymi, aby zapewnić ochronę przy jednoczesnym prawidłowym widzeniu.
  • Gogle dlaspawaczy zapewniają ochronę przed iskrzącymi, łuszczącymi się lub rozpryskującymi się metalami oraz szkodliwymi promieniami świetlnymi. Soczewki są odporne na uderzenia i są dostępne w stopniowanych odcieniach filtracji.
  • Gogle dorozdrabniacza/szlifierki zapewniają ochronę oczu przed latającymi cząstkami. W podwójnych ochronnych muszlach ocznych znajdują się odporne na uderzenia przezroczyste soczewki z indywidualnymi osłonami.

Osłony twarzy

Zwykle składają się z regulowanego nakrycia głowy i osłony twarzy wykonanej z przyciemnionego/przezroczystego octanu lub poliwęglanu, albo z siatki drucianej. Osłony twarzy są dostępne w różnych rozmiarach, o różnej wytrzymałości na rozciąganie, odporności na uderzenia/gorąco i zdolności filtrowania promieni świetlnych.

Osłony twarzy będą używane podczas operacji, w których cała twarz wymaga ochrony i powinny być noszone w celu ochrony oczu i twarzy przed latającymi cząstkami, iskrami metalowymi oraz rozpryskami chemicznymi/biologicznymi.

Tarcze spawalnicze

Zespoły tych osłon składają się z:

  • korpusu z wulkanizowanego włókna lub włókna szklanego
  • regulowanego za pomocą zapadki/przycisku nakrycia głowy lub nasadki
  • uchwytu filtra i osłony.

Osłony te będą dostarczane w celu ochrony oczu i twarzy pracowników przed oparzeniami siatkówki oka światłem podczerwonym i ultrafioletowym, iskrami, odpryskami metalu i wiórami żużlowymi występującymi podczas:

  • spawania;
  • lutowania twardego;
  • lutowania;
  • zgrzewania oporowego;
  • spawania łukiem elektrycznym bez osłon lub w osłonie;
  • spawanie oksyacetylenowe; lub
  • cięcie.

Ochrona dróg oddechowych

Ochrona dróg oddechowych jest ważna, gdy pracownicy są narażeni na działanie potencjalnie niebezpiecznej atmosfery. Stosowanie respiratorów musi być zgodne z normą ANSI/ASSE Z88.2, Practices for Respiratory Protection (Praktyki ochrony dróg oddechowych) oraz normą OSHA 1910.134, Respiratory Protection (Ochrona dróg oddechowych).

Rodzaje respiratorów

Aby zrozumieć, w jaki sposób respiratory mogą być wykorzystywane do ochrony pracowników, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest i czym nie jest respirator. Respirator chroni przed zagrożeniami dla dróg oddechowych poprzez usuwanie określonych zanieczyszczeń powietrza z otaczającego powietrza lub poprzez dostarczanie powietrza nadającego się do oddychania z bezpiecznego źródła.

Respiratory oczyszczające powietrze: Aparaty oddechowe, które usuwają zanieczyszczenia z otaczającego powietrza, nazywane są aparatami oddechowymi oczyszczającymi powietrze. Typem respiratora oczyszczającego powietrze są respiratory cząsteczkowe. Część półmaski, która tworzy barierę ochronną pomiędzy drogami oddechowymi użytkownika a zanieczyszczeniami powietrza, nazywana jest osłoną wlotu. Większość osłon wlotowych klasyfikuje się jako ściśle przylegające lub luźno przylegające.

Półmaska szczelnie przylegająca: Półmaska szczelnie przylegająca posiada osłonę wlotu, zwaną również częścią twarzową lub maską, zaprojektowaną tak, aby tworzyła uszczelnienie z twarzą użytkownika. Dostępna jest w trzech typach: ćwierćmaska, półmaska i maska pełnotwarzowa.

Półmaska luźno dopasowana: Półmaska luźno dopasowana ma wlotową osłonę, która zwykle zakrywa głowę użytkownika i może sięgać ponad ramiona. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, że tworzy częściowe uszczelnienie z twarzą. Obejmują one luźno dopasowane części twarzowe, jak również kaptury, hełmy lub pełne kombinezony, z których wszystkie całkowicie zakrywają głowę.

Aparaty oddechowe z doprowadzeniem atmosfery: Respiratory, które dostarczają powietrze z bezpiecznego źródła innego niż powietrze otoczenia, nazywane są respiratorami zasilanymi atmosferą. Istnieją dwa typy respiratorów zasilanych atmosferą: Respiratory z doprowadzeniem powietrza (SAR) i aparaty oddechowe z niezależnym obiegiem powietrza (SCBA).

Respiratory oczyszczające powietrze (APR)

Respirator oczyszczający powietrze, czyli "APR", posiada filtr oczyszczający powietrze, wkład lub pochłaniacz, który usuwa z powietrza określone zanieczyszczenia, takie jak cząstki stałe, gazy i opary lub jedno i drugie.

Wybór odpowiedniego filtra, wkładu lub pochłaniacza może być skomplikowany, ponieważ istnieje wiele rodzajów, a żaden z nich nie chroni przed wszystkimi zanieczyszczeniami. Dlatego przed wyborem półmaski konieczne jest zidentyfikowanie każdego zagrożenia dla dróg oddechowych w miejscu pracy.

Półmaski filtrujące powietrze są dostępne w wersjach bez zasilania elektrycznego i z zasilaniem elektrycznym:

1. Respiratory niezasilane: W przypadku korzystania z półmaski oczyszczającej powietrze bez zasilania użytkownik obsługuje ją po prostu oddychając. Trzy podstawowe typy to: Półmaska/maska przeciwpyłowa, półmaska (elastomerowa) i pełna maska twarzowa (elastomerowa).

2. Respiratory oczyszczające powietrze bez zasilania elektrycznego: W przypadku korzystania z półmaski oczyszczającej powietrze bez zasilania, użytkownik obsługuje ją po prostu oddychając. W związku z tym, oddychanie jest zwykle nieco bardziej uciążliwe. Trzy podstawowe typy to:

  • Półmaska/maska przeciwpyłowa,
  • półmaska (elastomerowa), oraz
  • maska pełnotwarzowa (elastomerowa).

Respiratory dostarczające powietrze do atmosfery

Respiratory zasilane atmosferą są używane do dostarczania powietrza do oddychania ze źródła niezależnego od atmosfery otoczenia. Respiratory dostarczające powietrze do oddychania są zwykle używane w wysoce niebezpiecznych środowiskach pracy. Niezwykle ważne jest, aby takie systemy oddechowe dostarczały powietrze oddechowe o optymalnej jakości i aby sprzęt działał niezawodnie.

Istnieją dwa rodzaje półmasek dostarczających powietrze do oddychania:

  • Półmaski z doprowadzeniem powietrza (SAR) (znane również jako półmaski z doprowadzeniem powietrza), otrzymują powietrze z węża łączącego. Źródłem powietrza jest butla ciśnieniowa lub sprężarka powietrza. Ponieważ podczas używania SAR pracownik nie nosi powietrza na plecach, powietrze do oddychania może być dostarczane przez dłuższy czas niż w przypadku SCBA.
  • Samodzielne aparaty oddechowe (SCBA): Powietrze dostarczane jest ze zbiornika (butli ze sprężonym powietrzem lub tlenem). W przypadku tego typu aparatów oddechowych źródło powietrza do oddychania jest zaprojektowane tak, aby mogło być transportowane przez użytkownika sprzętu lub razem z nim.

Ochrona głowy

Istnieją głównie dwie sytuacje, w których pracownicy muszą nosić hełmy ochronne.

1. Spadające przedmioty

Jeżeli w miejscu pracy istnieje możliwość doznania urazu głowy w wyniku upadku przedmiotów, pracodawca musi upewnić się, że każdy pracownik, którego to dotyczy, nosi kask ochronny.

Przykłady prac, które mogą wymagać kasków chroniących przed spadającymi przedmiotami to:

  • praca pod innymi pracownikami, którzy używają narzędzi i materiałów mogących spaść;
  • praca wokół lub pod przenośnikami taśmowymi, na których przenoszone są części lub materiały; oraz
  • praca pod maszynami lub procesami, które mogą spowodować upadek materiałów lub przedmiotów.

Przykłady zawodów, w przypadku których należy rutynowo rozważyć zastosowanie ochrony głowy to:

  • stolarze
  • elektrycy
  • monterzy linii energetycznych
  • mechanicy i serwisanci
  • hydraulicy i monterzy rurociągów
  • monterzy
  • pakowacze
  • owijacze
  • prawnicy
  • spawacze
  • robotnicy
  • ładowacze
  • pracownicy obróbki drewna i wyrębu
  • magazynierzy
  • robotnicy magazynowi

2. Zagrożenia elektryczne

Drugą sytuacją wymagającą noszenia kasku jest ochrona pracownika przed zagrożeniami elektrycznymi. W każdym przypadku, gdy pracownik pracuje w pobliżu odsłoniętych przewodów elektrycznych, które mogą zetknąć się z głową, pracodawca musi upewnić się, że pracownik nosi kask ochronny zaprojektowany w celu zmniejszenia ryzyka porażenia prądem elektrycznym.

Pracodawca powinien również zapewnić i dopilnować, aby wszyscy pracownicy i wykonawcy prac budowlanych oraz innych prac o różnym charakterze używali odpowiednich środków ochrony głowy. Inżynierowie, inspektorzy i osoby odwiedzające place budowy również muszą nosić kaski ochronne, gdy istnieje zagrożenie upadkiem lub zamocowaniem przedmiotów lub porażeniem prądem elektrycznym.

Kryteria dotyczące kasków ochronnych

1. Hełmy ochronne zgodne z normą OSHA 1910.135, Ochrona głowy, która stanowi, że hełmy zakupione po 5 lipca 1994 r. muszą być zgodne z normą ANSI Z89.1 lub pracodawca musi wykazać, że są równie skuteczne. Zakup hełmów spełniających te normy gwarantuje, że przeprowadzono odpowiednie testy i że jakość materiałów (paski i skorupa) jest odpowiednia.

Wskazówki dotyczące wyboru ochrony głowy

Przy wyborze ochrony głowy ważna jest wiedza na temat potencjalnych zagrożeń związanych z upadającymi przedmiotami i elektrycznością. Gdy zostanie stwierdzone, że takie zagrożenia istnieją, należy wybrać najbardziej odpowiedni kask z kategorii wymienionych poniżej.

Kaski typu uderzeniowego

  • Typ I: Kask typu I jest przeznaczony do zapewnienia ochrony tylko górnej części głowy. Nie jest on przeznaczony do ochrony przed uderzeniami bocznymi. (Jest to zdecydowanie najczęściej używany typ hełmu ochronnego).
  • Typ II: Kask typu II jest przeznaczony do ochrony przed uderzeniami zarówno z góry, jak i z boku.

Klasy elektryczne

Klasa G (ogólna): Hełmy klasy G mają na celu zmniejszenie niebezpieczeństwa związanego z kontaktem z przewodnikami niskiego napięcia. Próbki testowe są sprawdzane przy napięciu 2200 woltów (faza do ziemi). Jednakże, napięcie to nie jest przeznaczone jako wskaźnik napięcia, przy którym hełm chroni użytkownika.

Klasa E (elektryczna): Hełmy klasy E mają na celu zmniejszenie niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na kontakt z przewodnikami wysokiego napięcia. Próbki testowe są sprawdzane przy napięciu 20 000 woltów (faza do ziemi). Napięcie to nie jest jednak wyznacznikiem napięcia, przy którym hełm chroni użytkownika.

Klasa C (przewodząca): Hełmy klasy C nie są przeznaczone do zapewnienia ochrony przed kontaktem z przewodnikami elektrycznymi.

Czapki ochronne Czapki ochronne/ochraniacze czaszki powinny być wydawane i noszone w celu ochrony przed skaleczeniami skóry głowy w wyniku kontaktu z ostrymi przedmiotami. Należy jednak pamiętać, że nie mogą być one noszone jako zamiennik czapek ochronnych, ponieważ nie zapewniają ochrony przed siłami uderzenia ani przed uderzeniem przez spadające przedmioty.

Ochrona rąk

Ważne jest, aby pracodawcy wybrali i wymagali od pracowników stosowania odpowiedniej ochrony rąk w przypadku narażenia na którekolwiek z wymienionych poniżej zagrożeń:

  • niebezpieczne chemikalia, które mogą powodować oparzenia, wysypkę i obrażenia wewnętrzne;
  • skaleczenia lub zranienia;
  • otarcia; - przekłucia;
  • oparzenia termiczne; oraz
  • szkodliwe skrajne temperatury.

Przewodnik po rękawicach

Poniżej znajduje się przewodnik po najpopularniejszych typach ochronnych rękawic roboczych i rodzajach zagrożeń, przed którymi mogą chronić:

  • Rękawice jednorazowe: Rękawice jednorazowe, zwykle wykonane z lekkiego plastiku, mogą pomóc w ochronie przed łagodnymi substancjami drażniącymi.
  • Rękawice tkaninowe: Rękawice te są wykonane z bawełny lub mieszanek tkanin. Zazwyczaj używa się ich, aby poprawić chwyt podczas manipulowania śliskimi przedmiotami. Pomagają również izolować dłonie od lekkiego ciepła lub zimna.
  • Rękawice skórzane: Te rękawice są używane do ochrony przed urazami spowodowanymi iskrami lub skrobaniem o szorstkie powierzchnie. Stosuje się je również w połączeniu z izolowaną wkładką podczas pracy z elektrycznością.
  • Rękawice z siatki metalowej: Rękawice te służą do ochrony rąk przed przypadkowymi skaleczeniami i zadrapaniami. Najczęściej używane są przez osoby pracujące z narzędziami tnącymi lub innymi ostrymi narzędziami.
  • Rękawice aluminizowane: Te rękawice wykonane z tkaniny aluminizowanej mają za zadanie izolować ręce od intensywnego ciepła. Rękawice te są najczęściej używane przez osoby pracujące z roztopionymi materiałami.
  • Rękawice odporne na chemikalia: Rękawice te mogą być wykonane z gumy, neoprenu, alkoholu poliwinylowego lub winylu itp. Rękawice chronią ręce przed substancjami żrącymi, olejami i rozpuszczalnikami. Wybierając rękawice odporne na chemikalia, należy zapoznać się z zaleceniami producenta, zwłaszcza jeżeli dłoń w rękawicy będzie zanurzona w substancji chemicznej.

Wybór ochrony rąk

Ważne jest, aby pracodawcy ściśle współpracowali z dostawcą sprzętu ochrony osobistej w celu wybrania odpowiedniej ochrony rąk na podstawie oceny jej właściwości użytkowych. Pracodawca musi wziąć pod uwagę każdą z następujących kwestii:

  • konkretne zadanie(a) do wykonania;
  • obecne warunki środowiskowe;
  • czas stosowania ochrony rąk podczas wykonywania zadania;
  • rzeczywiste zagrożenia; oraz
  • potencjalne zagrożenia.

Należy również przeanalizować czynności robocze pracownika, aby określić:

  • stopnia wymaganej zręczności;
  • czasu trwania zadania;
  • częstotliwości wykonywania zadania;
  • stopnia narażenia na niebezpieczeństwo; oraz
  • obciążeń fizycznych, które będą stosowane.

Rękawice powinny być okresowo wymieniane, w zależności od częstotliwości użytkowania i przepuszczalności substancji, z którą ma się do czynienia. Rękawice nadmiernie zanieczyszczone powinny być płukane, a następnie ostrożnie usuwane po użyciu. Mając to na uwadze, należy rozważyć dwie ważne cechy rękawic.

Szybkość przenikania: Szybkość przenikania mierzy czas, w jakim dany materiał (rękawica) zostaje nasycony substancją chemiczną poprzez absorpcję.

Szybkość przebicia lub penetracji: Szybkość przenikania mierzy szybkość, z jaką dana substancja chemiczna przebija się przez warstwę (warstwy) rękawicy, aby wejść w kontakt ze skórą.

Rękawice powinny być również noszone zawsze, gdy konieczne jest manipulowanie przedmiotami szorstkimi lub o ostrych krawędziach, a także bardzo gorącymi lub bardzo zimnymi materiałami. W takich sytuacjach należy używać rękawic skórzanych, rękawic spawalniczych, rękawic z aluminiową powłoką oraz innych rodzajów rękawic izolowanych.

Tabela doboru rękawic

Tabela na następnej stronie pomoże Ci wybrać odpowiednie rękawice do danej pracy. Może ona służyć jako przewodnik po różnych rodzajach materiałów, z których wykonane są rękawice, oraz po chemikaliach, których można w nich używać.

Ochrona stóp

Pracodawca musi upewnić się, że każdy pracownik używa obuwia ochronnego podczas pracy w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo urazów stóp z powodu:

  • spadających lub toczących się przedmiotów;
  • przedmioty przebijające podeszwę; i/lub
  • gdzie stopy narażone są na zagrożenia elektryczne.

Kryteria dotyczące obuwia ochronnego

Obuwie ochronne zakupione po 5 lipca 1994 musi być zgodne z normami ANSI Z41-1991, ANSI Z41- 1999 lub ASTM F-2413-2005, "Standard Specification for Performance Requirements for Protective Footwear" (przed 5 lipca 1994 - ANSI Z41.1-1967) lub pracodawca musi wykazać, że jest równie skuteczne. Obuwie, które spełnia ustalone normy bezpieczeństwa będzie miało etykietę American National Standards Institute (ANSI) umieszczoną wewnątrz każdego buta.

Rodzaje obuwia

1. Buty bezpieczne wzmocnione stalą

Buty te zostały zaprojektowane w celu ochrony stóp przed typowymi zagrożeniami związanymi z maszynami, takimi jak spadające lub toczące się przedmioty, przecięcia i przekłucia. Całe noski i wkładka są wzmocnione stalą, a śródstopie jest chronione przez stal, aluminium lub tworzywo sztuczne. Buty ochronne są również zaprojektowane tak, aby izolowały od skrajnych temperatur i mogą być wyposażone w specjalne podeszwy chroniące przed poślizgnięciami, chemikaliami i/lub zagrożeniami elektrycznymi.

2. Buty ochronne

Buty ochronne zapewniają większą ochronę w przypadku zagrożenia rozpryskami lub iskrami (chemikalia, stopione materiały).

  • Podczas pracy z substancjami żrącymi, żrącymi, olejami do cięcia i produktami ropopochodnymi często wymagane są buty neoprenowe lub nitrylowe, aby zapobiec ich przenikaniu.
  • Buty odlewnicze lub typu "Gaiter" posiadają szybkozłącza lub elastyczne wstawki umożliwiające ich szybkie usunięcie w przypadku dostania się niebezpiecznych substancji do buta.
  • W przypadku pracy z elektrycznością dostępne są specjalne buty chroniące przed zagrożeniami elektrycznymi, w których nie zastosowano żadnych materiałów przewodzących poza stalowym noskiem (który jest odpowiednio izolowany).

Sprzęt ochrony Sprzęt ochrony elektrycznej

Aby zapobiec obrażeniom spowodowanym kontaktem z przewodnikami elektrycznymi, ważne jest, aby cały elektryczny sprzęt ochronny był utrzymywany w bezpiecznym i niezawodnym stanie. Elektryczny sprzęt ochronny obejmuje następujące elementy:

  • koce izolacyjne;
  • osłony;
  • wąż przewodowy;
  • rękawice; oraz
  • rękawy wykonane z gumy.

Wszystkie elektryczne urządzenia ochronne wykonane z gumy powinny spełniać ustalone normy bezpieczeństwa i specyfikacje omówione poniżej.

Kontrola sprzętu

Aby mieć pewność, że sprzęt ochrony elektrycznej rzeczywiście działa zgodnie z przeznaczeniem, należy go sprawdzać pod kątem uszkodzeń przed każdym dniem użytkowania i natychmiast po każdym zdarzeniu, co do którego można mieć uzasadnione podejrzenia, że spowodowało uszkodzenie. Rękawice izolacyjne muszą być poddane próbie powietrznej, wraz z inspekcją.

Usterki

Sprzęt izolacyjny nie może być używany w przypadku stwierdzenia następujących wad:

  • dziura, rozdarcie, przebicie lub przecięcie;
  • cięcie ozonem lub kontrola ozonowa (działanie ozonu na gumę pod wpływem naprężeń mechanicznych w postaci serii przeplatających się pęknięć);
  • osadzone ciało obce;
  • zmiany w strukturze, w tym pęcznienie, mięknięcie, twardnienie, lepkość lub nieelastyczność; lub
  • wszelkie inne wady, które uszkadzają właściwości izolacyjne.

Elektryczne rękawice ochronne

Rękawice ochronne muszą być nakładane na rękawice izolacyjne. Wyjątkiem jest stosowanie rękawic klasy 0, w warunkach ograniczonego użytkowania, gdy małe urządzenia i manipulowanie częściami wymaga wyjątkowo dużej zręczności palców. Należy jednak pamiętać, że podczas kontroli wzrokowej rękawic należy zachować szczególną ostrożność. Należy również pamiętać, aby unikać dotykania ostrych przedmiotów.

Każda inna klasa rękawic może być używana do podobnych prac bez rękawic ochronnych, jeżeli pracodawca jest w stanie wykazać, że możliwość fizycznego uszkodzenia rękawic jest niewielka i jeżeli klasa rękawic jest o jedną klasę wyższa niż wymagana dla danego napięcia. Rękawice izolacyjne, które były używane bez rękawic ochronnych, nie mogą być używane przy wyższym napięciu, dopóki nie zostaną przetestowane.

Testowanie

Elektryczny sprzęt ochronny musi być poddawany okresowym testom elektrycznym. Maksymalne
maksymalne odstępy między próbami muszą być zgodne z poniższą tabelą.

Jeżeli środki izolacyjne zostały sprawdzone pod względem elektrycznym, ale nie zostały dopuszczone do użytku, wówczas
nie mogą być dopuszczone do użytku, jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zostały poddane badaniom elektrycznym.

Ochrona słuchu

Utrata słuchu spowodowana hałasem to termin określający słuch uszkodzony w wyniku narażenia na nadmierny hałas. Uszkodzenie słuchu spowodowane nadmiernym hałasem w pracy może nie być widoczne przez wiele lat. Ubytku słuchu nie można leczyć, ale można mu zapobiegać.

Dźwięk i hałas

Dźwięk jest tym, co słyszysz. Nasze odczucie bardzo małych, gwałtownych zmian w ciśnieniu powietrza.

Hałas to każdy dźwięk, którego nie chcesz słyszeć. Dźwięk mierzy się na dwa sposoby: decybelami i częstotliwością.

Decybele oznaczają ciśnienie dźwięku. Fale dźwiękowe przenoszą to ciśnienie z miejsca na miejsce i są wyrażane w jednostkach na skali logarytmicznej.

Częstotliwość jest związana z wysokością dźwięku i jest mierzona w jednostkach zwanych hercami (Hz), czyli cyklami na sekundę. Wysokość dźwięku - jak wysoki lub niski wydaje się dźwięk - jest tym, jak postrzegamy jego częstotliwość.

Ludzki słuch jest najbardziej wrażliwy na częstotliwości pomiędzy 3 000 a 4 000 Hz. Dlatego osoby z uszkodzonym słuchem mają problemy z rozumieniem głosów o wyższej tonacji i innych dźwięków w zakresie 3,000-4,000 Hz.

Program ochrony słuchu

Twoje miejsce pracy musi posiadać program ochrony słuchu, jeśli pracownicy są narażeni na hałas o poziomie równym lub wyższym niż 85 dBA w ciągu ośmiu godzin (tzw. 8-godzinna średnia ważona czasem). Jest to tak zwany "Poziom Działania". Zapoznaj się z kursem 751 Zarządzanie programem ochrony słuchu, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji dotyczących ochrony słuchu.

Ochronniki słuchu

Jak zapewne wiesz, istnieją zasadniczo cztery rodzaje ochronników słuchu.

  • formowane wkładki douszne
  • wkładki formowane na zamówienie
  • wkładki samouszczelniające
  • nauszniki

Formowane zatyczki do uszu są zazwyczaj wykonane z plastiku lub gumy silikonowej. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach i zazwyczaj charakteryzują się jednym lub kilkoma żebrami lub konturami. Są one uważane za wielokrotnego użytku, dlatego po każdym użyciu muszą być czyszczone i odpowiednio przechowywane.

Formowane na zamówienie zatyczki do uszu są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego i są zaprojektowane na podstawie uformowanej wkładki woskowej z uszu użytkownika. Uznaje się je za wielokrotnego użytku, ale nie można ich zamieniać miejscami.

Samodzielnie formowane zatyczki do uszu są zazwyczaj wykonane z puchu mineralnego lub pianki plastikowej i są formowane przez użytkownika. Ogólnie rzecz biorąc, jeden rozmiar pasuje na wszystkich i mogą być one jedno- lub wielorazowe.

Nauszniki są przeznaczone do wielokrotnego użytku i mogą być zaprojektowane do noszenia z uprzężą nad lub za głową, lub pod brodą. Są one na ogół wygodniejsze, ale zwykle zapewniają mniejszą redukcję hałasu, a tym samym mniejszą ochronę, niż zatyczki do uszu.