Jak bezpiecznie prowadzić samochód

Bezpieczna jazda samochodem

Nigdy nie pij i nie prowadź.Każdy wie, że nie należy prowadzić po spożyciu alkoholu, ale warto to powtórzyć. Picie alkoholu upośledza co najmniej zdolność oceny sytuacji i spowalnia czas reakcji. W najgorszym przypadku powoduje zamazane widzenie i utratę przytomności.

  • Według National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) w 2012 r. 31% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych w Stanach Zjednoczonych spowodowanych było przez kierowcę pod wpływem alkoholu.
  • Każdy kierowca z poziomem alkoholu we krwi 0,08 lub wyższym jest uważany za nietrzeźwego w oczach prawa i jeśli zostaniesz złapany, możesz zostać aresztowany, zmuszony do zapłacenia grzywny, oskarżony o DUI i/lub skazany na karę więzienia.
  • Możesz łatwo uniknąć jazdy pod wpływem alkoholu, organizując podwiezienie do domu z wyznaczonym kierowcą, biorąc taksówkę, jadąc autobusem lub organizując nocleg u kogoś innego. Jazda po pijanemu nigdy nie jest warta ryzyka.

Unikaj rozpraszania uwagi. Rozproszenie uwagi podczas jazdy jest złym pomysłem, ponieważ nie możesz w pełni skupić się na drodze, a w rezultacie Twój czas reakcji jest wolniejszy.

  • Używanie telefonów komórkowych podczas jazdy - niezależnie od tego, czy dzwonisz, piszesz SMS-y czy robisz coś innego - jest bardzo szkodliwe, jeśli chodzi o wpływ na Twoją uwagę podczas jazdy. Jeśli musisz zadzwonić, zjedź na pobocze i najpierw zatrzymaj samochód.
  • Poza korzystaniem z telefonów komórkowych, za rozproszenie uwagi uważa się wszystko, co odciąga Twoją uwagę od drogi, niezależnie od tego, czy jest to zabawa z radiem, sprawdzanie lub nakładanie makijażu, czy też jedzenie. Wszystkich tych rzeczy należy unikać.
  • Zachowaj również ostrożność podczas jazdy z dziećmi i zwierzętami domowymi, ponieważ mogą one potencjalnie rozpraszać uwagę. Upewnij się, że dzieci są bezpiecznie przypięte pasami bezpieczeństwa, a zwierzęta domowe znajdują się w transporterze.

Unikaj senności. Senność za kierownicą jest prawie, jeśli nie tak samo niebezpieczna jak jazda pod wpływem alkoholu, zwłaszcza w nocy. W rzeczywistości, według badań przeprowadzonych przez Virginia Tech, senni kierowcy są cztery razy bardziej narażeni na udział w kolizji lub w sytuacji bliskiej kolizji.

  • Senność kierowcy nie musi koniecznie oznaczać zaśnięcia za kierownicą (choć jest to bardzo niebezpieczne), może również odnosić się do kierowcy, który odpływa na chwilę lub dwie - wystarczająco dużo czasu, aby spowodować poważny wypadek.
  • Możesz uniknąć potencjalnej senności za kierownicą, zawsze dobrze się wysypiając - w miarę możliwości osiem godzin na dobę. Powinieneś również robić częste przerwy w czasie jazdy (zwłaszcza jeśli czujesz, że jesteś zmęczony), aby zaczerpnąć świeżego powietrza lub napić się kawy. Jeśli to możliwe, podziel się obowiązkami za kierownicą z innym kierowcą.
  • Należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania leków, które mogą powodować senność. Jeśli zażywasz leki na przeziębienie lub antyhistaminowe, zawsze czytaj ostrzeżenia na etykiecie.

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy jest niezbędne - według NHTSA zapięcie pasów bezpieczeństwa może zmniejszyć ryzyko śmiertelnych obrażeń u pasażerów w wieku 5 lat i starszych o 45% oraz zmniejszyć odsetek umiarkowanych i poważnych obrażeń o 50%.

  • Zapięcie pasów bezpieczeństwa zapobiega rzucaniu pasażerów samochodu wokół pojazdu lub wyrzucaniu ich przez przednią szybę podczas zderzenia, pomagając w ten sposób zapobiegać złamaniom kości, poważnym urazom głowy, ranom i możliwości uderzenia przez inny pojazd.
  • Chociaż czasami słyszy się przerażające historie o ludziach, którzy zostali uwięzieni w samochodzie w wyniku zapięcia pasów bezpieczeństwa, jest to anomalia i stanowi jedynie niewielki procent wypadków. W zdecydowanej większości wypadków pasy bezpieczeństwa będą działać na Twoją korzyść.

Zachowaj spokój. Mimo że stanie w korku lub borykanie się ze złym zachowaniem innego kierowcy może być niezwykle frustrujące, ważne jest, aby zachować spokój podczas jazdy. Złość lub zdenerwowanie tylko Cię rozproszy i sprawi, że będziesz bardziej skłonny do zrobienia czegoś niebezpiecznego.

  • Unikaj robienia czegokolwiek, co mogłoby zdenerwować innych kierowców, np. migania światłami, trąbienia klaksonem lub wykonywania niegrzecznych gestów ręką. Takie zachowanie może rozpraszać innych kierowców i potencjalnie spowodować wypadek.
  • Jeśli inny kierowca robi coś niebezpiecznego lub zachowuje się agresywnie w stosunku do Ciebie, zachowaj zimną krew i ustąp mu pierwszeństwa lub pozwól mu przejechać. Im szybciej zejdą Ci z drogi, tym lepiej.

Przestrzeganie zasad ruchu drogowego

Przestrzegaj ograniczenia prędkości.Może się to wydawać oczywiste, ale przestrzeganie ograniczeń prędkości jest istotną częścią bezpiecznej jazdy. Według National Highway Traffic Safety Administration, "nadmierna prędkość była przyczyną 30% wszystkich śmiertelnych wypadków" w 2011 roku.

  • Pamiętaj, że im większa prędkość, tym mniej czasu masz na reakcję na ruch wokół Ciebie, a kolizje są o wiele bardziej prawdopodobne, aby były poważne, jeśli wystąpią przy dużej prędkości.
  • W przypadku krótszych podróży, nadmierna prędkość pozwoli Ci zaoszczędzić tylko kilka minut czasu, ale znacznie zwiększa ryzyko poważnego wypadku. Jeśli musisz być gdzieś na czas, po prostu wyjdź wcześniej.

Przestrzegaj zasady trzech sekund. Bardzo ważne jest, aby nie podążać zbyt blisko za innym samochodem, ponieważ daje to mniej czasu na reakcję, jeśli kierowca przed Tobą zdecyduje się na gwałtowne hamowanie lub skręt. Dla bezpieczeństwa zaleca się, aby kierowcy utrzymywali odległość trzech sekund pomiędzy swoim samochodem a samochodem jadącym przed nimi.

  • Odległość ta jest mierzona w czasie, a nie w stopach (lub innych jednostkach miary), ponieważ ocena odległości podczas jazdy może być trudna, a to, co jest uważane za bezpieczną odległość, zależy od prędkości.
  • Aby ocenić minimalną bezpieczną odległość zgodnie z zasadą trzech sekund, wybierz nieruchomy obiekt na poboczu drogi, taki jak latarnia lub skrzynka pocztowa. Gdy samochód jadący przed Tobą minie ten obiekt, zacznij liczyć sekundy - powinny minąć co najmniej trzy sekundy, zanim Ty miniesz ten sam obiekt.

Zachowaj szczególną ostrożność w złych warunkach jazdy. Bycie dobrym kierowcą oznacza dostosowanie sposobu jazdy do otaczających warunków - niezależnie od tego, czy masz do czynienia ze złą pogodą, słabą widocznością, czy po prostu z jazdą nocą.

  • Jazda w złych warunkach wymaga od Ciebie jeszcze większej ostrożności niż normalnie - powinieneś jechać wolniej niż przewiduje ograniczenie prędkości, zachować więcej miejsca między samochodem a pojazdem przed Tobą oraz zachować szczególną ostrożność na zakrętach.
  • Jeśli jest ciemno, mglisto lub pada deszcz, powinieneś również pamiętać o włączeniu świateł - musisz być widoczny, jeśli chcesz uniknąć potrącenia!
  • Pamiętaj, aby zatrzymać się i wyczyścić zaparowane lub oblodzone szyby, aby poprawić widoczność. Impregnacja powierzchni (np. "Rain-X") może pomóc w poprawieniu widoczności przez zalane deszczem szyby.
  • Oczywiście najbezpieczniej jest całkowicie unikać jazdy w złych warunkach pogodowych. Jeśli na drodze jest bardzo silny deszcz, śnieg lub lód, powinieneś rozważyć pozostanie w domu, jeśli to możliwe.

Bądź ostrożny wobec innych kierowców. Prowadząc samochód, nigdy nie powinieneś zakładać, że wszyscy inni na drodze będą zachowywać się w bezpieczny, odpowiedzialny sposób lub że zareagują na daną sytuację w taki sam sposób jak Ty.

  • W związku z tym należy być czujnym i świadomym otoczenia przez cały czas oraz być gotowym do natychmiastowej reakcji na to, co dzieje się wokół nas. Jest to tak zwana defensywna jazda.
  • Niektóre konkretne złe praktyki jazdy, na które należy uważać, to: nieużywanie kierunkowskazów, nieoczekiwana zmiana pasa ruchu, nagłe zatrzymywanie się, nadmierna prędkość, zawracanie i jazda za ogonem.

Używaj lusterek i sprawdzaj martwe pola. Nie zwracaj uwagi tylko na samochody i drogę przed Tobą - powinieneś skanować mniej więcej cały czas, używając lusterek, aby obserwować samochody po obu stronach i za Tobą.

  • Jednak każdy pojazd ma martwe pola, więc wiedz, gdzie znajduje się Twoje i uwzględnij te, które mają inne pojazdy. Przed skręceniem lub zmianą pasa ruchu zawsze sprawdzaj swoje martwe pole, oglądając się przez ramię.
  • Możesz również rozważyć zakup lusterka martwego pola, ale pamiętaj, że wszystko, co się w nim znajduje, jest znacznie mniejsze niż się wydaje.
  • Nie zasłaniaj sobie pola widzenia - unikaj naklejek na szybach lub wieszania luźnych przedmiotów (np. futrzanych kostek do gry) na lusterku wstecznym.

Radzenie sobie z konkretnymi zagrożeniami

Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy po lodzie.Jazda po lodzie wymaga szczególnej ostrożności, dlatego podajemy kilka wskazówek:

  • Jeśli nagle znajdziesz się na lodzie (lub czarnym lodzie), nie naciskaj hamulców, bo możesz stracić panowanie nad pojazdem. Jeśli musisz zwolnić, wrzuć niższy bieg i/lub lekko zahamuj i kieruj się prosto.
  • Podczas jazdy po lodzie nie należy skręcać kierownicą. Zimą często dochodzi do poważnych wypadków, gdy kierowcy skręcają koła na lodzie. Obracanie kierownicą przynosi niewielki efekt lub nie przynosi żadnego, dopóki samochód nie wjedzie na lód, a opony nagle nie odzyskają przyczepności. Gdy opony odzyskają przyczepność, pojazd gwałtownie skręci w bok, potencjalnie powodując wypadek.

Używaj kierunkowskazów podczas skręcania. Zawsze używaj kierunkowskazów, aby zasygnalizować, gdzie i kiedy zamierzasz skręcić. Daje to innym kierowcom czas na reakcję, co sprawia, że jest to zarówno najbezpieczniejsze, jak i najbardziej uprzejme zachowanie.

  • Sygnalizuj, gdy tylko zdecydujesz, że chcesz skręcić, a następnie szukaj miejsca, w które możesz skręcić, a nie odwrotnie. Dzięki temu inni kierowcy będą mieli więcej czasu, aby Cię zauważyć, a być może nawet zwolnić miejsce.
  • Zasady te obowiązują również podczas zmiany pasa ruchu, ponieważ nagła zmiana pasa bez wcześniejszego ostrzeżenia kierowców wokół może być bardzo niebezpieczna.
  • Szczególnie niebezpieczne są skręty w lewo (np. w krajach, w których obowiązuje ruch prawostronny) i w miarę możliwości należy ich unikać. Zaplanuj podróż tak, aby w miarę możliwości skręcać zgodnie z ruchem ulicznym.

Zachowaj ostrożność w pobliżu samochodów ciężarowych. Samochody ciężarowe stanowią szczególne zagrożenie; ich kierowcy nie widzą innych pojazdów tak dobrze, jak kierowcy samochodów osobowych.

  • Dlatego ważne jest, aby zachować więcej miejsca dla ciężarówek - można to zrobić przestrzegając zasady sześciu sekund (zamiast trzech sekund) podczas jazdy za ciężarówką.
  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas wyprzedzania ciężarówki. Jeśli dojdzie do wypadku między samochodem osobowym a ciężarówką, najbardziej zagrożony będzie kierowca samochodu osobowego.

Nigdy nie przejeżdżaj na czerwonym świetle. Kiedy próbujesz przejechać na czerwonym świetle, ryzykujesz, że inny samochód skręci lub wyjedzie przed Ciebie, prosto na Twoją drogę.

  • Równie prawdopodobne jest, że pieszy (być może dziecko) wyjdzie na przejście, próbując przejść przez jezdnię. Jeśli któraś z tych rzeczy się wydarzy, prawdopodobnie dojdzie do poważnego wypadku i nikt nie będzie winny, oprócz Ciebie.
  • Należy pamiętać, że innemu kierowcy wyjątkowo trudno jest stwierdzić, z jaką prędkością jedziesz lub czy zamierzasz przyspieszyć lub zatrzymać się, gdy zbliża się do Ciebie z naprzeciwka.

Dbanie o kwestie mechaniczne

Regularnie sprawdzaj, czy nie masz problemów mechanicznych.Regularnie sprawdzaj mechaniczne elementy samochodu, pamiętając o włączeniu świateł przednich i tylnych, hamulców i zawieszenia.

  • Jeśli nie czujesz się pewnie wykonując te czynności samodzielnie, wyślij swój samochód do mechanika.
  • Awaria któregokolwiek z tych elementów może stworzyć niebezpieczną sytuację podczas jazdy.

Utrzymuj swój samochód we właściwym stanie. Na przykład, jeśli odpadnie Ci koło i będziesz miał wypadek, Twoja firma ubezpieczeniowa uzna, że to Ty jesteś winny.

  • Drobne rzeczy też się liczą. Wymieniaj pióra wycieraczek, gdy podczas użytkowania zaczynają smużyć przednią szybę.
  • Regularnie napełniaj zbiornik spryskiwacza, aby usunąć błoto i zanieczyszczenia z szyby.

Utrzymuj prawidłowe ciśnienie we wszystkich czterech oponach. Zapewni to najlepszą trakcję, przebieg i osiągi. W Wielkiej Brytanii posiadanie odpowiednio napompowanych opon o właściwej głębokości bieżnika jest wymogiem prawnym.

  • Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest równomierne - nierówne ciśnienie może prowadzić do słabych osiągów, a nawet wybuchu opony.
  • Wymień zużyte opony. Pamiętaj, że trakcja na mokrej nawierzchni pogarsza się zanim bieżnik zużyje się do dopuszczalnego limitu, ponieważ woda ma coraz mniej miejsca, do którego może się przecisnąć; wymiana przy 4/32 może być rozsądnym rozwiązaniem. Sprawdź zapas podczas kontroli czterech opon. Czy poprzedni właściciel zapomniał Ci powiedzieć o tym, że używał zapasowej? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi "tak", to kup nowy.