Pięć potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa podczas spawania, których należy unikać

Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią w każdym projekcie spawalniczym. Spawanie łukowe jest zajęciem bezpiecznym, jeśli podejmuje się właściwe środki ostrożności. Jeśli jednak środki bezpieczeństwa są ignorowane, spawacze muszą stawić czoła szeregowi zagrożeń, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, w tym porażeniu prądem, oparom i gazom, pożarom i eksplozjom oraz wielu innym.

Aby pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa spawaczom, organizacje takie jak Amerykańska Konferencja Rządowych Higienistów Przemysłowych (ACGIH) i Administracja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) oferują wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, aby pomóc kontrolować, minimalizować lub pomagać pracodawcom i pracownikom unikać zagrożeń związanych ze spawaniem. Pracodawcy powinni zapewnić wszystkim pracownikom możliwość stosowania się w miejscu pracy do następujących ważnych wytycznych:

Przeczytać i zrozumieć instrukcje producenta sprzętu
Dokładne zapoznanie się z kartami bezpieczeństwa materiałów
Przestrzeganie wewnętrznych praktyk bezpieczeństwa obowiązujących w firmie

Świadomość najczęstszych zagrożeń związanych ze spawaniem i wiedza, jak ich unikać, zapewnia bezpieczne i wydajne środowisko pracy dla wszystkich.

Porażenie prądem elektrycznym

Porażenie prądem jest jednym z najpoważniejszych i najbardziej bezpośrednich zagrożeń, na jakie narażony jest spawacz. Porażenie prądem może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci, zarówno z powodu samego porażenia, jak i upadku spowodowanego reakcją na porażenie.

Do porażenia prądem elektrycznym dochodzi, gdy spawacz dotknie dwóch metalowych przedmiotów, między którymi występuje napięcie, tym samym włączając się w obwód elektryczny. Na przykład, jeśli pracownik trzyma w jednej ręce goły drut, a w drugiej drugi goły drut, prąd elektryczny przejdzie przez ten drut i przez operatora spawania, powodując porażenie prądem. Im wyższe napięcie, tym wyższe natężenie prądu, a zatem tym większe ryzyko, że porażenie prądem elektrycznym spowoduje obrażenia ciała lub śmierć.

Najczęstszym rodzajem porażenia prądem elektrycznym jest porażenie napięciem wtórnym z obwodu spawania łukowego, które wynosi od 20 do 100 woltów. Należy pamiętać, że nawet porażenie prądem o napięciu 50 V lub mniejszym może być wystarczające do zranienia lub zabicia operatora, w zależności od warunków. Ze względu na ciągłą zmianę biegunowości, napięcie prądu zmiennego (AC) jest bardziej prawdopodobne, aby zatrzymać serce niż spawarki prądu stałego (DC). Jest również bardziej prawdopodobne, że osoba trzymająca drut nie będzie w stanie go puścić.

Aby uniknąć porażenia napięciem wtórnym, operatorzy spawania powinni nosić suche rękawice w dobrym stanie, nigdy nie dotykać elektrody lub metalowych części uchwytu elektrody skórą lub mokrą odzieżą i upewnić się, że izolują się od pracy i uziemienia, utrzymując suchą izolację pomiędzy swoim ciałem a spawanym metalem lub uziemieniem (takim jak metalowa podłoga lub mokra powierzchnia).

Operatorzy urządzeń spawalniczych powinni również sprawdzić, czy uchwyt elektrody nie jest uszkodzony przed rozpoczęciem spawania oraz utrzymywać kabel spawalniczy i izolację uchwytu elektrody w dobrym stanie, ponieważ plastikowa lub włóknista izolacja uchwytu elektrody zapobiega kontaktowi z elektrycznie "gorącymi" częściami metalowymi znajdującymi się wewnątrz. Przed użyciem zawsze należy naprawić lub wymienić uszkodzoną izolację. I pamiętaj, że elektrody kijowe są zawsze elektrycznie gorące, nawet gdy spawanie nie jest wykonywane, a napięcie jest najwyższe.

Jeszcze poważniejsze porażenie, porażenie napięciem pierwotnym, może wystąpić, gdy spawacz dotknie elektrycznie "gorących" części wewnątrz obudowy spawarki lub elektrycznego systemu rozdzielczego, do którego spawarka jest podłączona. Takie działanie może doprowadzić do porażenia prądem o napięciu 230 lub 460 V.

Gdy urządzenie nie jest używane, ale nadal jest włączone, większość urządzeń spawalniczych ma napięcie, które waha się od 20 do 100 woltów na obwodzie spawania, a napięcia wewnątrz urządzenia spawalniczego mogą wynosić od 120 woltów do ponad 575 woltów, co stwarza ryzyko porażenia prądem. Tylko wykwalifikowani technicy powinni podejmować próby serwisowania lub naprawy urządzeń spawalniczych.

Dymy i gazy

Nie jest zaskoczeniem, że nadmierne narażenie na działanie dymów i gazów spawalniczych może być niebezpieczne dla zdrowia. Dymy spawalnicze zawierają potencjalnie szkodliwe złożone związki tlenków metali pochodzące z materiałów spawalniczych, metali nieszlachetnych i powłok metali nieszlachetnych, dlatego ważne jest, aby trzymać głowę z dala od dymów i korzystać z wystarczającej wentylacji i/lub wyciągu, aby kontrolować narażenie na substancje zawarte w dymach, w zależności od rodzaju stosowanego pręta i metalu nieszlachetnego.

Konkretne potencjalne skutki zdrowotne związane z używanym materiałem spawalniczym można znaleźć w części dotyczącej zagrożeń dla zdrowia w karcie charakterystyki produktu, którą można uzyskać od pracodawcy lub producenta materiału spawalniczego.

Miejsca spawania wymagają odpowiedniej wentylacji i miejscowego wyciągu, aby utrzymać opary i gazy z dala od strefy oddychania i całego obszaru. W większości przypadków pracodawca zapewnia system wentylacyjny - taki jak wentylator oraz system wyciągowy lub stałe albo zdejmowane okapy wyciągowe - w celu usunięcia oparów i gazów z miejsca pracy.

Wszyscy operatorzy spawalni powinni być świadomi, że istnieją progowe wartości graniczne ACGIH (TLV) i dopuszczalne wartości graniczne OSHA (PEL) dla substancji zawartych w dymach spawalniczych. Limity te określają ilość substancji w powietrzu, na którą operatorzy spawania mogą być narażeni każdego dnia pracy w ciągu całej swojej kariery zawodowej. Operatorzy spawania powinni nosić zatwierdzoną maskę oddechową, chyba że oceny narażenia są niższe od obowiązujących limitów narażenia. Higienista przemysłowy pobiera próbkę powietrza w strefie oddychania pracownika, aby określić, czy narażenie pracownika jest poniżej limitów narażenia.

Jeśli powietrze w strefie oddychania nie jest czyste lub jeśli oddychanie jest niewygodne, należy sprawdzić, czy sprzęt wentylacyjny działa i zgłosić problemy przełożonemu, aby można było sprawdzić narażenie na substancje zawarte w dymach spawalniczych. Jest to szczególnie ważne podczas spawania stali nierdzewnej lub produktów utwardzających. Aby zapobiec narażeniu na działanie powłok takich jak farba, galwanizacja lub powłoki metalowe na metalach nieszlachetnych, należy oczyścić metal nieszlachetny przed rozpoczęciem spawania. W przypadku utrzymywania się objawów nadmiernego narażenia należy skontaktować się z lekarzem.

Pożar i eksplozje

Łuk spawalniczy wytwarza ekstremalne temperatury i może stanowić poważne zagrożenie pożarowe i wybuchowe, jeżeli nie będą przestrzegane bezpieczne praktyki. Chociaż łuk spawalniczy może osiągać temperaturę 10 000 stopni Fahrenheita, prawdziwe zagrożenie nie wynika z samego łuku, ale raczej z intensywnego przebywania w jego pobliżu oraz ciepła, iskier i rozprysków wytwarzanych przez łuk. Rozprysk ten może sięgać nawet do 35 stóp od miejsca spawania.

Aby zapobiec pożarom, przed rozpoczęciem spawania należy sprawdzić, czy w obszarze roboczym nie ma materiałów łatwopalnych i usunąć je z tego obszaru. Materiały łatwopalne dzielą się na trzy kategorie: ciecze, takie jak benzyna, olej i farba; ciała stałe, takie jak drewno, karton i papier; gazy, w tym acetylen, propan i wodór.

Należy wiedzieć, gdzie znajdują się alarmy przeciwpożarowe i gaśnice, a także sprawdzić wskaźnik gaśnicy, aby upewnić się, że jest pełna. Jeśli gaśnica nie jest dostępna, upewnij się, że masz dostęp do węży pożarniczych, wiader z piaskiem lub innego sprzętu, który gasi ogień. Należy również znać położenie najbliższego wyjścia pożarowego.

W przypadku spawania w odległości do 35 stóp od materiałów łatwopalnych, należy mieć w pobliżu osobę obserwującą ogień, która będzie śledzić iskry i pozostanie w miejscu pracy przez co najmniej 30 minut po zakończeniu spawania, aby upewnić się, że nie ma tlących się ognisk. Jeżeli nie możesz usunąć materiałów łatwopalnych z obszaru pracy, przykryj je materiałem ognioodpornym, takim jak kawałek blachy lub koc ognioodporny.

W podwyższonym miejscu pracy upewnij się, że pod Tobą nie znajdują się materiały łatwopalne i uważaj na innych pracowników znajdujących się pod Tobą, aby zapobiec spadaniu na nich iskier lub rozprysków. Nawet duże stężenie drobnych cząstek pyłu może spowodować eksplozje lub pożary. Jeżeli wybuchnie pożar, nie wpadaj w panikę i natychmiast wezwij straż pożarną.

Obrażenia spowodowane niewystarczającym wyposażeniem ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej (PPE) pomagają uchronić operatorów spawalniczych przed obrażeniami, takimi jak oparzenia - najczęstsze obrażenia podczas spawania - oraz przed narażeniem na działanie promieniowania łuku elektrycznego. Właściwe PPE pozwala na swobodę ruchów, zapewniając jednocześnie odpowiednią ochronę przed zagrożeniami związanymi ze spawaniem.

Dzięki swojej trwałości i ognioodporności, skórzana i trudnopalna odzież bawełniana jest zalecana w środowiskach spawalniczych. Dzieje się tak dlatego, że materiały syntetyczne, takie jak poliester czy rayon, topią się pod wpływem ekstremalnego ciepła. Skóry spawalnicze są szczególnie zalecane w przypadku spawania z pozycji leżącej, np. w zastosowaniach wymagających spawania w pionie lub nad głową.

Unikaj podwijania rękawów lub mankietów spodni, ponieważ iskry lub gorący metal osadzają się w zagięciach i mogą przepalić materiał. Spodnie należy zakładać na buty robocze - nie należy ich chować. Nawet jeśli nosisz kask, zawsze noś okulary ochronne z osłonami bocznymi lub gogle, aby zapobiec uderzeniom iskier lub innych odłamków w oczy. Najlepszą ochroną stóp są skórzane buty z 6-8-calową cholewką; ochraniacze na śródstopiu nad sznurowadłami mogą chronić stopy przed spadającymi przedmiotami i iskrami. Nie będzie to przyjemne, jeżeli gorący kawałek rozprysku znajdzie się wewnątrz ubrania lub butów.

Ciężkie, ognioodporne rękawice powinny być zawsze noszone w celu ochrony przed oparzeniami, skaleczeniami i zadrapaniami. O ile są suche, powinny również zapewniać ochronę przed porażeniem prądem. Dobrym wyborem na rękawice jest skóra.

Kaski z osłonami bocznymi są niezbędne do ochrony oczu i skóry przed działaniem promieniowania łuku elektrycznego. Upewnij się, że wybrałeś odpowiednią soczewkę filtrującą dla danego procesu - skorzystaj z instrukcji kasku, aby wybrać odpowiedni poziom zaciemnienia. Zacznij od ciemniejszej soczewki filtracyjnej i stopniowo zmieniaj na jaśniejszą, aż będziesz miał dobrą widoczność na jeziorko i spoinę, ale będzie to wygodne i nie podrażni Twoich oczu. Kaski chronią również przed iskrami, gorącem i porażeniem prądem. Błysk spawalniczy spowodowany niewłaściwą ochroną oczu może powodować ogromny dyskomfort, opuchliznę lub czasową ślepotę, dlatego nie ryzykuj - noś kask przez cały czas spawania.

Aby chronić uszy przed hałasem, podczas pracy w miejscach o wysokim poziomie hałasu należy nosić środki ochrony słuchu. W ten sposób ochronisz swój słuch przed uszkodzeniem, a także zapobiegniesz przedostawaniu się metalu i innych zanieczyszczeń do kanału słuchowego. Wybierz zatyczki do uszu lub nauszniki, aby chronić uszy.

Inne względy bezpieczeństwa

Spawacze powinni również pamiętać o innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem w środowisku pracy. Na przykład osoby pracujące w ograniczonej przestrzeni lub na podwyższeniu muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności. W każdej sytuacji związanej ze spawaniem operatorzy powinni zwracać szczególną uwagę na informacje dotyczące bezpieczeństwa na stosowanych produktach i kartach bezpieczeństwa materiałów dostarczonych przez producenta, a także współpracować z pracodawcą i współpracownikami w celu przestrzegania odpowiednich praktyk bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Kluczem jest również zdrowy rozsądek. Otwierając puszki z elektrodą, należy trzymać ręce z dala od ostrych krawędzi. Usuń bałagan i gruz z obszaru spawania, aby zapobiec potknięciu się lub upadkowi. I nigdy nie używaj zepsutego lub uszkodzonego sprzętu lub PPE. Aby być na bieżąco z najnowszymi praktykami bezpieczeństwa, operatorzy spawalni powinni korzystać z zasobów Amerykańskiego Towarzystwa Spawalniczego (AWS), OSHA i producentów sprzętu spawalniczego, takich jak internetowy Interaktywny przewodnik bezpieczeństwa Lincoln Electric. Przestrzegając tych bezpiecznych praktyk i kierując się zdrowym rozsądkiem, operatorzy mogą zachować bezpieczeństwo i utrzymać ciągłość produkcji bez wypadków powodujących straty czasu pracy.