Jakie są najczęstsze pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Chociaż nie ma określonego formatu, że każda rozmowa kwalifikacyjna będzie przestrzegać, istnieją pewne pytania, które można prawie zagwarantować, że pojawi się. Oto lista najczęstszych pytań i przewodnik do rodzaju odpowiedzi rozmówca chce usłyszeć.
Opowiedz mi o sobie - Jest to zwykle pytanie otwierające i, jak pierwsze wrażenia są kluczowe, jeden z najważniejszych. Trzymaj swoją odpowiedź na mniej niż pięć minut, zaczynając od przeglądu swoich najwyższych kwalifikacji, a następnie biegnąc przez miejsc pracy, które zajmowałeś do tej pory w swojej karierze.
Możesz zastosować taką samą strukturę jak w CV, podając przykłady osiągnięć i umiejętności, które zdobyłeś po drodze. Nie wchodź w zbyt wiele szczegółów - Twój rozmówca prawdopodobnie zrobi notatki i poprosi Cię o rozwinięcie wszelkich obszarów, w których chcieliby uzyskać więcej informacji.
Jeśli rozmawiasz o swojej pierwszej pracy od zakończenia edukacji, skup się na obszarach studiów, które najbardziej Ci się podobały i jak to doprowadziło do tego, że chcesz tę konkretną rolę.
Jakie są Twoje mocne strony? - Wybierz trzy największe atrybuty, które Twoim zdaniem pozwolą Ci zdobyć pracę i podaj przykłady wykorzystania tych mocnych stron w sytuacji zawodowej. Mogą to być namacalne umiejętności, takie jak biegła znajomość konkretnego języka komputerowego, lub umiejętności niematerialne, takie jak dobre zarządzanie ludźmi.
Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, spójrz na opis stanowiska pracy. Zazwyczaj znajduje się tam sekcja z listą wymagań wobec kandydata, co powinno dać Ci wyobrażenie o tym, czego szukają.
Jakie są Twoje słabe strony? - Straszne pytanie, z którym najlepiej poradzić sobie wybierając coś, co poczyniłeś pozytywne kroki, aby naprawić. Na przykład, jeśli twoja zdolność IT nie jest na poziomie, na którym może być, stan to jako słabość, ale powiedzieć ankieterowi o szkoleniach lub czas spędzony poza godzinami pracy, które zostały wykorzystane do poprawy swoich umiejętności.
Twoja inicjatywa może być w rzeczywistości postrzegana jako mocna strona. Na żadnych kontach powiedzieć "nie mam żadnych słabości", twój rozmówca nie uwierzy, lub "mam tendencję do pracy zbyt ciężko", co jest postrzegane jako unikanie pytania.
Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić? lub Co może Pan/Pani dla nas zrobić, czego nie mogą zrobić inni kandydaci? - Co czyni Cię wyjątkowym i gdzie leżą Twoje najmocniejsze strony? Powinieneś być w stanie dowiedzieć się, czego szukają kandydaci z opisu stanowiska. "Posiadam unikalną kombinację silnych umiejętności technicznych i zdolności do budowania długotrwałych relacji z klientami" to dobre zdanie otwierające, które może prowadzić do bardziej konkretnego przykładu czegoś, co zrobiłeś do tej pory w swojej karierze.
Podaj swoje największe osiągnięcie i korzyści, jakie odniosłeś dla firmy, a następnie zakończ słowami: "Biorąc pod uwagę możliwości, mógłbym przynieść ten sukces Twojej firmie".
Jakie są Twoje cele? lub Gdzie widzisz siebie za pięć lat? - Najlepiej jest mówić zarówno o celach krótkoterminowych, jak i długoterminowych. Porozmawiaj o rodzaju pracy, którą chciałbyś wykonywać i o różnych krokach, które będziesz musiał podjąć, aby się tam dostać, odnosząc to w jakiś sposób do stanowiska, na które prowadzisz rozmowę kwalifikacyjną.
Pokaż pracodawcy, że masz ambicję, i że masz determinację, aby jak najlepiej wykorzystać każdą pracę, którą masz, aby dostać się tam, gdzie chcesz być.
Dlaczego chce Pan/Pani tu pracować? - Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną oczekuje odpowiedzi, która wskazuje, że przemyślałeś tę kwestię. Jeśli odpowiednio przygotowałeś się do rozmowy, powinieneś mieć dobrą wewnętrzną wiedzę na temat wartości firmy, jej misji, planów rozwoju i produktów.
Użyj tych informacji, aby opisać, jak twoje cele i ambicje pasuje do ich etosu firmy i jak można cieszyć się możliwość pracy dla nich. Nigdy nie wypowiadaj zdania "Potrzebuję tylko pracy".
Jakie są trzy pozytywne rzeczy, które powiedziałby o Tobie Twój ostatni szef? - To świetny moment, aby pochwalić się sobą za pomocą cudzych słów. Postaraj się zawrzeć jedną rzecz, która pokazuje twoje zdolności do wykonywania pracy, jedną rzecz, która pokazuje twoje zaangażowanie w pracę i jedną rzecz, która pokazuje, że jesteś dobrą osobą, którą warto mieć w zespole.
Na przykład: "Mój szef powiedział mi, że jestem najlepszym projektantem, jakiego kiedykolwiek miał. Wie, że zawsze może na mnie polegać i podoba mu się moje poczucie humoru."
O jakie wynagrodzenie się starasz? - Możesz się do tego przygotować, znając wartość kogoś z Twoimi umiejętnościami. Staraj się nie podawać żadnych konkretnych liczb w ferworze chwili - może to postawić Cię w złej pozycji podczas późniejszych negocjacji.
Twój rozmówca zrozumie, jeśli nie chcesz o tym rozmawiać, dopóki nie dostaniesz oferty pracy. Jeśli podali wynagrodzenie orientacyjne z opisem stanowiska, możesz o tym wspomnieć i powiedzieć, że jest to mniej więcej ten sam obszar, którego szukasz.
Gdyby był Pan/Pani zwierzęciem, jakim chciałby Pan/Pani być? - Osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną używają tego typu pytań psychologicznych, aby sprawdzić, czy kandydat potrafi szybko myśleć. Jeśli odpowiesz "króliczkiem", sprawisz wrażenie osoby łagodnej i pasywnej. Jeśli odpowiesz "lew", będziesz postrzegany jako osoba agresywna. Jaki typ osobowości będzie potrzebny, aby wykonać tę pracę?
Zawsze powinieneś mieć kilka pytań do rozmówcy, aby zademonstrować swoje zainteresowanie stanowiskiem. Przygotuj minimum pięć pytań, z których niektóre dadzą Ci więcej informacji na temat pracy, a niektóre zagłębią się w kulturę i cele firmy.