3 powody, dla których wykonawcy często zawodzą w kwestii bezpieczeństwa

Oto powody, dla których wykonawcy często zawodzą w zakresie bezpieczeństwa?

1. Nie wiedzą

Możesz oczekiwać, że wykonawca pracujący na miejscu dla Twojej firmy jest świadomy wszystkich podstawowych zasad bezpieczeństwa i procedur bezpiecznej pracy. Jest to jednak oparte na kilku ważnych założeniach. Czy Twój zespół zidentyfikował i przeanalizował wszystkie zagrożenia i ryzyka?

Czy proces wstępnej kwalifikacji pracowników zapewnił, że posiadają oni wszystkie wymagane certyfikaty i systemy ograniczania zagrożeń, które są niezbędne do bezpiecznego wykonania projektu? Co z orientacją - czy proces orientacji jasno określa wymagania i oczekiwania wobec pracowników wykonawcy?

Niepowodzenie na którymkolwiek z tych etapów może doprowadzić do sytuacji, w której wykonawca nie będzie wiedział, co jest wymagane do bezpiecznego wykonania pracy. Jeśli nie wiesz, jakie są zagrożenia i kontrole, mogą one nie zostać odpowiednio sprawdzone podczas procesu wstępnej kwalifikacji.

A jeśli nie uda Ci się zidentyfikować słabych punktów w programie bezpieczeństwa firmy wykonawczej lub nie wyjaśnisz jej swoich oczekiwań i zasad obowiązujących na placu budowy, może to doprowadzić do sytuacji, w której firma wykonawcza nie będzie świadoma tego, co oznacza "bezpieczna praca" na Twoim placu budowy.

2. Ich to nie obchodzi

Chciałbym myśleć, że większość firm wykonawczych w dzisiejszych czasach naprawdę dba o bezpieczeństwo i podejmuje niezbędne kroki w celu zapewnienia, że ich pracownicy mają wszystkie wymagane szkolenia w zakresie bezpiecznych praktyk pracy. Jednak prawdopodobnie zawsze znajdą się takie, które po prostu nie będą o to dbać.

W moim wcześniejszym przykładzie pracownika kontraktowego, który kontynuował jazdę z nadmierną prędkością na terenie kopalni pomimo wcześniejszych ostrzeżeń, było oczywiste, że znał on zasady, ale prawdopodobnie nie przejmował się nimi zbytnio.

Niestety, każdy w pewnym stopniu różni się pod względem tego, jak bardzo ceni i angażuje się w bezpieczeństwo, niezależnie od tego, w ilu szkoleniach, spotkaniach BHP czy odprawach uczestniczy.

Korzystanie z usług wykonawców, którzy oceniają swoich pracowników za pomocą testów bezpieczeństwa, może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, a także w zbadaniu zaangażowania i udziału kierownictwa w kwestiach bezpieczeństwa.

3. Oni po prostu nie potrafią

Mój ojczym zawsze miał powiedzenie, które brzmiało: "Nie oczekuj, że ktoś da Ci dziesięciocentówkę, jeśli ma tylko pięciocentówkę". To był jego sposób na powiedzenie mi, że czasami nie można liczyć na pewnych ludzi, aby przejść przez rzeczy, których oczekiwałeś od nich. Chociaż odnosi się to do wielu sytuacji w życiu, myślę, że ma to zastosowanie również tutaj.

Większość wykonawców pewnie powie Ci, że mogą wykonać pracę bezpiecznie, na czas i pod budżetem, ale to niekoniecznie znaczy, że są one wyposażone, aby to zrobić. Mogą mieć najlepsze intencje i szczerze wierzyć, że mogą to zrobić na podstawie wcześniejszych sukcesów, ale może to nie mieć zastosowania do większych, bardziej niebezpiecznych lub złożonych projektów.

Niezależnie od tego, czy chodzi o szkolenia, siłę roboczą czy budżet, zawsze istnieją potencjalne ograniczenia dla wykonawców (zwłaszcza średnich i małych organizacji), które mogą ograniczać ich zdolność do wykonania pracy przy jednoczesnym spełnieniu Twoich standardów bezpieczeństwa.

Wszystkie trzy powyższe kategorie mogą powodować problemy z bezpieczeństwem wykonawców w organizacji. Twoja firma może jednak uniknąć takich sytuacji, wykorzystując lub opracowując kompleksowy system zarządzania bezpieczeństwem wykonawców, stosując instrumenty oceny skłonności do ryzyka i świadomości bezpieczeństwa ich pracowników oraz zapewniając, że po przybyciu na plac budowy wykonawcy przejdą oni skuteczny i gruntowny program orientacyjny.

Wszystkie te podejścia mogą pomóc w zapewnieniu udanego partnerstwa między Tobą a Twoimi wykonawcami w zakresie bezpieczeństwa.