Jak wykorzystać drzewo decyzyjne do zapewnienia zgodności z PPE



Nosić rękawice czy nie nosić rękawic - oto jest pytanie.

Gdyby tylko było to takie proste.

Każdy, kto był odpowiedzialny za program środków ochrony indywidualnej (PPE) lub bezpieczeństwo na placu budowy, wie, jak trudne (i frustrujące!) może być upewnienie się, że wszyscy przestrzegają przepisów i noszą odpowiednie wyposażenie. Oczywiście, osiągnięcie 100% zgodności jest celem podobnym do polegania na wygranej w Powerball w celu sfinansowania swojej emerytury, tzn. nie jest to możliwe. Brak zgodności może być niezwykle zniechęcający, zwłaszcza gdy masz wrażenie, że zrobiłeś wszystko, aby zachęcić pracowników do noszenia PPE.

Ale jeśli bierzemy pod uwagę tylko decyzję pracownika o tym, czy ma założyć rękawice, czy nie, to zaledwie zarysowujemy powierzchnię. Istnieje cały szereg czynników, które wpływają na to, czy ktoś zdecyduje się założyć rękawice ochronne. Dokładne zrozumienie wszystkich elementów wpływających na decyzję pracownika o założeniu rękawic może pomóc w udoskonaleniu programów bezpieczeństwa i wskaźników zgodności.

Zamiast próbować wniknąć w umysły swoich pracowników, pozwól nam wykonać tę pracę za Ciebie! Stworzyliśmy drzewo decyzyjne przedstawiające wiele różnych ścieżek, którymi można podążać, aby uzyskać zgodność z przepisami dotyczącymi środków ochrony indywidualnej, co może pomóc w udoskonaleniu programu bezpieczeństwa i środków ochrony indywidualnej.

Drzewo decyzyjne

Podstawową decyzją, przed którą staje każdy pracownik, jest decyzja o tym, czy nosić rękawice ochronne, czy nie. Decyzję tę można podzielić na względy wewnętrzne i zewnętrzne.

Względy wewnętrzne

Wewnętrznie każda osoba jest pod wpływem własnego postrzegania ryzyka. Postrzeganie to może być motywowane przez samą firmę lub własne doświadczenia pracownika. W kulturze firmy, w której promuje się bezpieczeństwo, zapewnia się szkolenia i większość pracowników nosi odpowiednie PPE, jest prawdopodobne, że zachęci to poszczególnych pracowników do noszenia rękawic. I odwrotnie, w firmie, w której nie przywiązuje się wagi do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i w której duży odsetek pracowników nie nosi środków ochrony osobistej, jest mało prawdopodobne, że pracownik zdecyduje się na założenie rękawic ochronnych.

Jednak nawet w kulturze organizacyjnej firmy, w której nie przywiązuje się wagi do bezpieczeństwa, pracownicy mogą zdecydować się na noszenie rękawic w oparciu o narażenie na niebezpieczeństwo związane z wykonywaną pracą i własne doświadczenia. Na przykład, jeżeli dane zadanie wymaga posługiwania się ostrymi przedmiotami lub sięgania w miejsca o bardzo wysokiej temperaturze, pracownik prawdopodobnie będzie bardziej skłonny do noszenia rękawic ochronnych niż w przypadku wykonywania zadania bez widocznych zagrożeń. Oczywiście, długość czasu, przez jaki pracownik będzie wykonywał dane zadanie, również odgrywa rolę w podjęciu decyzji. Ktoś, kto będzie godzinami otwierał paczki przy pomocy nożyc do cięcia kartonów, będzie bardziej skłonny do noszenia rękawic ochronnych niż ktoś, kto otwiera tylko jedną paczkę.

Względy zewnętrzne

Oprócz osobistego postrzegania ryzyka, na pracowników mogą wpływać również czynniki zewnętrzne, skłaniające ich do noszenia środków ochrony indywidualnej. Może to być w formie zachęty lub egzekwowania. Jeżeli pracujesz w środowisku, w którym ludzie są doceniani lub nagradzani za noszenie PPE, prawdopodobnie będziesz bardziej skłonny do jego noszenia. Jeżeli pracujesz w środowisku, w którym nieużywanie PPE może skutkować naganą lub nawet utratą pracy, może to również sprawić, że będziesz bardziej skłonny do jego noszenia.

Bariery utrudniające noszenie rękawic ochronnych

Istnieją pewne bariery, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać przestrzeganie przepisów nawet tym pracownikom, którzy chcą nosić rękawice ochronne. Bariery te mogą być spowodowane przez same rękawice lub procesy wprowadzone przez pracodawcę.

Bariery fizyczne

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla rękawic. Nie bez powodu oferujemy ponad 3500 różnych rodzajów rękawic, a powodem tego jest fakt, że każda z nich może wykonać określone zadanie, którego nie mogą wykonać inne. Zbyt duża ochrona to niekoniecznie dobra rzecz; jeżeli rękawice nadmiernie chronią użytkownika, mogą być zbyt nieporęczne lub niewygodne do danego zadania, przez co pracownicy będą robić najgorszą rzecz - zdejmować rękawice.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój zespół ma najlepsze rękawice do wykonywanych zadań, dołącz do programu partnerskiego Superior Advocate i poproś jednego z naszych kompetentnych współpracowników, aby odwiedził Twój zakład pracy i ocenił Twoje potrzeby w zakresie rękawic ochronnych.

Bariery procesowe

Jeśli pracodawca nie zapewnia rękawic ochronnych, a od pracowników oczekuje się nabycia własnych, może to stanowić ogromną przeszkodę w osiągnięciu zgodności z przepisami. Koszt rękawic ochronnych może być dla niektórych pracowników zaporowy lub może być dla nich niewygodny. Tak czy inaczej, nawet jeśli pracownik ma pozytywne odczucia związane z noszeniem rękawic, nie udostępniając ochrony, pracodawca stworzył barierę uniemożliwiającą przestrzeganie przepisów.

Nawet jeśli pracodawca zapewnia rękawice ochronne, czasami robi to w sposób, który jest niewygodny dla pracowników. Jeżeli rano zdarzyło im się zostawić stare rękawice w ciężarówce, mogą po prostu zdecydować się na pracę bez rękawic, zamiast wracać po starą parę. Podobnie, jeżeli PPE jest dostarczane z miejsca, które nie jest dogodne dla miejsca pracy lub stanowiska pracy, jest mniej prawdopodobne, że pracownicy będą się trudzić, aby je założyć, niż gdyby były one dostępne na wyciągnięcie ręki.

Usprawnienie programu bezpieczeństwa i PPE

Decyzja pracownika o tym, czy nosić rękawice ochronne, nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Na decyzję pracownika może wpłynąć wiele czynników. Aby poprawić i udoskonalić swój program bezpieczeństwa i ochrony osobistej, ważne jest, abyś zrozumiał, jakie czynniki wpływają na decyzję pracownika o założeniu rękawic ochronnych. Dzięki dogłębnemu zrozumieniu procesu decyzyjnego, możesz zaprojektować swoje programy tak, aby lepiej zachęcały do pożądanych zachowań.

Kliknij tutaj, aby pobrać własny drukowany egzemplarz Drzewa decyzyjnego dla rękawic ochronnych!

O Joe Geng Wiceprezes Superior Glove

Przeczytaj więcej o Joe Geng