Proste kontrole, aby kontrolować kurz i mgłę
Drobny pył i mgła są niewidoczne w normalnym oświetleniu. Można je uwidocznić, stosując "lampę odpylającą". Prawidłowo użyta lampa pyłowa to tanie, skuteczne narzędzie, które pomaga określić, gdzie występują problemy z pyłem, takie jak nieszczelności, oraz czy system odpylania działa skutecznie.
Lampę przeciwpyłową należy ustawić tak, aby obserwować rozproszenie światła w przód. Lampę należy skierować tak, aby świeciła przez obszar, w którym według nas znajduje się chmura pyłu.
Jeśli to możliwe, należy zmniejszyć oświetlenie tła, wyłączając światła warsztatowe. Ustawić lampę w pozycji "włączonej" i obejść proces, patrząc pod lekkim kątem w górę wiązki, przez unoszący się w powietrzu pył:
- Zwrócić uwagę na osiadanie i rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń na powierzchniach.
- Sprawdzić wskaźnik przepływu powietrza na systemie odciągowym.
- Sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń i wycieków z procesu.
- Należy porozmawiać z operatorem i zachęcić go do zgłaszania wszelkich usterek.
Wentylacja
Ogólna wentylacja
- Wszystkie miejsca pracy wymagają odpowiedniego dopływu świeżego powietrza.
- Może to być wentylacja naturalna, przez drzwi, okna itp. lub kontrolowana, gdzie powietrze jest dostarczane i/lub usuwane przez wentylator.
- Jeżeli pracujesz w biurze lub sklepie, wentylacja naturalna zwykle wystarcza do kontrolowania pyłu i oparów z materiałów czyszczących itp.
- Czasami planowana, zasilana wentylacja ogólna stanowi integralną część zestawu środków kontrolnych, np. podczas spawania dużych elementów w warsztacie.
Miejscowa wentylacja wyciągowa
- Lokalna wentylacja wyciągowa (LEV), czyli odciąg, to inżynieryjne rozwiązanie kontrolne mające na celu zmniejszenie narażenia na pył, mgłę, opary lub gaz w miejscu pracy.
- Należy stosować prawidłowo zaprojektowany system LEV, który będzie wciągał pył, opary, gazy lub dymy przez okap lub kabinę z dala od pracownika.
- System odciągowy powinien być łatwy w obsłudze dla pracowników i w jak największym stopniu zamykać proces.
- Powinien skutecznie wychwytywać i zatrzymywać szkodliwą substancję, zanim zostanie ona uwolniona do środowiska pracy.
- Powietrze powinno być filtrowane i odprowadzane do bezpiecznego miejsca.
- System powinien być wystarczająco solidny, aby wytrzymać proces i środowisko pracy. Ważne jest, aby go konserwować i przeprowadzać testy w celu zapewnienia, że działa on skutecznie.
Rzeczy, których należy unikać przy stosowaniu LEV
Do najczęstszych błędów w stosowaniu odciągu należą:
- skuteczność małych kapturów jest zwykle przeceniana - należy być realistą;
- Kaptur jest zwykle zbyt oddalony od procesu;
- Okap nie otacza procesu w wystarczającym stopniu;
- nieodpowiedni przepływ powietrza;
- brak sprawdzenia, czy wyciąg nadal działa;
- z pracownikami nie przeprowadza się konsultacji, więc nie rozumieją oni znaczenia odciągu i nie stosują go prawidłowo.
STUDIUM PRZYPADKU NR 1
U kucharki pojawiły się problemy z oddychaniem po pracy z pyłem z mąki. Pracowała w małym, słabo wentylowanym pomieszczeniu, w którym nie było żadnej możliwości kontroli narażenia na pył mączny. Nabawiła się ciężkiej astmy i po przejściu na wcześniejszą emeryturę z powodów zdrowotnych, otrzymała odszkodowanie.
Działania podjęte przez pracodawcę
Od tego czasu pracodawca zainstalował system odciągowy w celu usuwania pyłu z mąki i wprowadził nowe metody pracy, takie jak używanie czerpaka do przesypywania mąki, używanie zraszaczy do rozprowadzania mąki i utrzymywanie miejsca pracy w czystości. Zmniejszono ryzyko zachorowania na astmę zawodową wśród innych pracowników.
STUDIUM PRZYPADKU NR 2
Pracownik fabryki galwanicznej zachorował na astmę zawodową. Ustalono, że w fabryce używano substancji chemicznych, które mogą wywoływać astmę, a skażone powietrze docierało do pracowników. Pracownik musiał przejść na wcześniejszą emeryturę z powodów medycznych i otrzymał odszkodowanie.
Co zrobił pracodawca
Od tego czasu pracodawca zainstalował system wyciągowy, aby usunąć opary chemiczne, a ryzyko zachorowania innych pracowników na astmę zawodową zostało zmniejszone.