Sprawdź test pożarowy pokoju frontowego. Ogień zdemolował pokój w około 5 minut.

Jedną z częstszych sytuacji awaryjnych, które zdarzają się w budynkach mieszkalnych i biurowych jest pożar.

Może się on zdarzyć z wielu powodów, z których większości można uniknąć, choćby przy zachowaniu należytej staranności i ostrożności.

Jest on nie tylko niszczący dla mienia, ale również bardzo niebezpieczny dla życia ludzi w nim uwięzionych.

W rzeczywistości, to niekoniecznie ogień przynosi najwięcej szkód mieszkańcom, ale raczej dym, który może szybko się przemieszczać, zatykać korytarze i dusić ludzi.

Podczas gdy ludzie powszechnie uważają, że ogień jest jeden i ten sam, gdziekolwiek się pojawi, faktem jest, że istnieją różne jego klasy, w zależności od rodzaju paliwa i ilości energii elektrycznej.

Klasa A - obejmuje powszechnie występujące palne ciała stałe, takie jak drewno, tworzywa sztuczne i elementy odzieży. Najlepszą metodą gaszenia jest chłodzenie.

KlasaB - łatwopalne ciecze, takie jak benzyna, oleje i farby, najlepiej gasić poprzez zdławienie.

Klasa C - to palne gazy, takie jak LPG i inne gazy naturalne. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest "zagłodzenie" ognia, czyli wyłączenie głównego źródła gazu.

Klasa D - Pożary metali palnych, takich jak magnez, należy tłumić poprzez hamowanie reakcji chemicznej.

KlasaE - Pożary wywołane przez urządzenia elektryczne muszą być jak najszybciej zdławione, a urządzenie wyłączone i schłodzone.

Klasa F - Tłuszcze i oleje, takie jak oleje spożywcze, również najlepiej tłumić.

Wyżej wymienione metody są najbardziej idealnymi sposobami powstrzymania pożaru, aby nie wyrządził więcej szkód. Jednak oprócz informacji na temat ich powstrzymywania, równie ważna jest wiedza o tym, w jaki sposób ogień rozprzestrzenia się w ogóle. Wiedza o tym, co sprawia, że sytuacja dojrzała do rozprzestrzenienia się ognia, może pomóc w uniknięciu tej sytuacji dla bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych.