Jakie są najczęstsze zimowe kontuzje?

Zimowe warunki pogodowe niosą ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia osobistego, jak również dla innych osób. Niektóre z najczęstszych zimowych incydentów, które prowadzą do obrażeń ciała obejmują:

  • Upadek na lód i śnieg
  • Nadwyrężenie mięśni spowodowane odśnieżaniem lub usuwaniem lodu z samochodu
  • Prowadzenie pojazdu i kolizje z pojazdami silnikowymi
  • Wypadki podczas uprawiania sportów i aktywności zimowych

Nie wszystkie wypadki powodują poważne obrażenia, ale niektóre wypadki zimowe mogą być dość poważne, zwłaszcza dla pewnych grup wiekowych i osób, które doznały wcześniejszych urazów.

POŚLIZGNIĘCIA I UPADKI NA LODZIE I ŚNIEGU

Poślizgnięcie się i upadek na lodzie może być przerażającym doświadczeniem. Lód może być trudny do zauważenia zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. To, co wygląda jak woda zgromadzona na chodniku, może być w rzeczywistości taflą lodu. Możesz zejść z krawężnika i znaleźć się na śliskiej tafli lodu. Może uda Ci się wyjść z tego i poślizgnąć tylko na chwilę, ale jeśli upadniesz na ziemię, możesz doznać poważnych obrażeń. Potencjalne obrażenia w wyniku upadku na lód mogą być następujące:

  • Uraz głowy
  • Nadwyrężenie i skręcenie kostki
  • Złamania biodra i nadgarstka

ŚNIEŻNA ZAWIERUCHA

Jedną z najbardziej odrażających zimowych prac jest odśnieżanie podjazdu i chodnika. Może to trwać bardzo długo i wymagać dużego wysiłku fizycznego. Niskie temperatury sprawiają, że odśnieżanie staje się jeszcze bardziej nieprzyjemne. Powtarzające się czynności polegające na skręcaniu i podnoszeniu podczas odśnieżania mogą powodować poważne obciążenie dla organizmu. Wystarczy, że jeden mięsień zostanie naciągnięty w niewłaściwy sposób, aby doszło do skręcenia pleców, szyi lub ramion.

Odśnieżanie może być potencjalnie ryzykownym obowiązkiem, który może spowodować poważne obrażenia. Krajowe badania wykazały, że w ciągu jedenastu lat, było średnio 11.500 wizyt na pogotowiu z powodu urazów spowodowanych odśnieżaniem. Najczęstszymi zgłaszanymi urazami były urazy tkanek miękkich, głównie dolnej części pleców. Wśród pozostałych zgłoszonych urazów odnotowano również rany i złamania, w tym urazy rąk, ramion i głowy.

JAZDA I KOLIZJE

Większość z nas musi kontynuować pracę i wykonywać swoje normalne, codzienne czynności nawet w śnieżnych zimowych warunkach pogodowych. Jeśli jednak nie jesteś przygotowany na zimowe warunki drogowe i nie stosujesz odpowiednich środków ostrożności, możesz narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo. Badania wykazały, że w ciągu dziesięciu lat ponad 445 000 osób odniosło obrażenia w wyniku kolizji samochodowych spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Zimowa pogoda niesie ze sobą różnego rodzaju potencjalnie niebezpieczne warunki drogowe, takie jak:

  • mokra nawierzchnia
  • Opady śniegu i błoto pośniegowe
  • pełna pokrywa śniegu i lodu

UPADEK LUB ZDERZENIE PODCZAS ZIMOWYCH AKTYWNOŚCI

Jedną z najprzyjemniejszych części zimy jest zabawa, jaką Ty i Twoja rodzina możecie mieć z różnego rodzaju aktywności i sportów zimowych. Od hokeja na lodzie i łyżwiarstwa do narciarstwa i snowboardu, jest wiele sposobów na pozostanie aktywnym i dobrą zabawę w zimie. Zwłaszcza dla dzieci jazda na sankach i saneczkach to jedne z najlepszych wspomnień z dzieciństwa w sezonie zimowym.

Te zimowe aktywności mogą być dość ryzykowne, jeśli nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa. Upadki i kolizje podczas wielu zimowych aktywności mogą powodować różne formy obrażeń. Złamane kości i sztywne mięśnie i stawy są jednymi z najczęściej zgłaszanych urazów, jeśli chodzi o sporty i zajęcia na świeżym powietrzu. Bieganie na świeżym powietrzu po chodniku lub ścieżkach również może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli chodnik nie jest posolony, a ścieżki nie są odpowiednio odśnieżone.

RODZAJE URAZÓW ZIMOWYCH

Wypadki te powodują różnego rodzaju urazy, które mogą być od łagodnych i łatwych do wyleczenia po poważne i długotrwałe. Niektóre z urazów powstałych w wyniku wypadków zimowych to najczęściej

  • Urazy głowy
  • Urazy barku
  • Urazy pleców
  • Ból i napięcie szyi
  • Ból i bolesność stawu kolanowego
  • Skręcenia nadgarstka
  • Złamania i zwichnięcia łokcia
  • Skręcenia i nadwyrężenia stawu skokowego
  • Złamanie i bolesność biodra

URAZY GŁOWY

Urazy głowy zdarzają się zimą w wyniku wielu różnych zdarzeń. Najczęściej upadek na lodzie i uderzenie głową o chodnik może prowadzić do potencjalnie poważnego urazu mózgu. Jeśli do niego dojdzie, będzie wymagał natychmiastowego leczenia przez lekarza. Uraz mózgu może być trudny do leczenia, a często objawy nie będą zauważalne aż do długiego czasu po wystąpieniu urazu.

Urazy głowy mogą wystąpić podczas zimowych aktywności, takich jak jazda na sankach, snowboardzie i nartach, lub też mogą być wynikiem kolizji pojazdów mechanicznych, co może prowadzić do poważnych, długoterminowych konsekwencji zdrowotnych.

URAZY BARKU

Do urazów barku dochodzi najczęściej podczas upadku na oblodzonej nawierzchni. Kiedy bark styka się z twardym, pokrytym lodem chodnikiem, może dojść do zwichnięcia. Uszkodzenie stawu barkowego może być bardzo poważne i powodować bolesność i siniaki przez długi czas po upadku.

Do naderwania mankietu rotatorów może dojść w wyniku powtarzających się ruchów nad głową podczas uprawiania sportów zimowych lub odśnieżania. Naderwanie tego mięśnia może powodować uczucie bólu i sztywności, a także prowadzić do przewlekłego urazu.

URAZY KRĘGOSŁUPA

Istnieje wiele zimowych wypadków i czynności, które mogą spowodować uraz pleców. Najczęstszym urazem związanym z odśnieżaniem jest uraz pleców, a konkretnie dolnej części pleców. Urazy pleców mogą być również wynikiem poważnego upadku na oblodzonym chodniku lub na schodach. Upadki podczas uprawiania sportów zimowych również mogą prowadzić do urazów pleców.

Innym częstym sposobem na uszkodzenie pleców w okresie zimowym jest skrobanie szyby samochodu w celu usunięcia lodu i śniegu. Ruch zginania i pochylania się podczas skrobania lodu może prowadzić do naciągnięcia i nadwyrężenia mięśni pleców.

W zależności od stopnia ciężkości urazu pleców, leczenie ciepłem może pomóc rozluźnić obolałe mięśnie. Kontuzja spowodowana upadkiem na lód może spowodować uszkodzenie kręgosłupa, dlatego konieczne jest leczenie przez lekarza.

URAZY SZYI

Podobnie jak w przypadku urazów pleców i ramion, urazy szyi mogą być spowodowane wieloma różnymi zdarzeniami zimowymi. Powtarzające się ruchy podczas odśnieżania mogą z pewnością prowadzić do sztywności i bolesności mięśni szyi. Urazy szyi mogą również wystąpić podczas zgarniania śniegu i lodu z przedniej szyby samochodu, gdy mięśnie są napięte od pochylania się i sięgania.

Te urazy mogą być zazwyczaj traktowane z podkładką grzewczą, aby rozluźnić napięte mięśnie szyi. Jeśli uraz szyi jest spowodowany upadkiem lub kolizją pojazdów mechanicznych, powinien być leczony na pogotowiu.

BÓL I NADWYRĘŻENIE KOLANA

Sporty zimowe o dużej sile uderzenia mogą być bardzo szkodliwe dla kolan w dłuższym okresie czasu. Tego typu urazy pojawiają się zazwyczaj podczas uprawiania sportów takich jak narciarstwo czy snowboarding, gdzie kolana absorbują wstrząsy powstałe w wyniku twardego lądowania. Bieganie na świeżym powietrzu po chodniku również może powodować podobne urazy kolan. Najlepszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku urazu kolana, jest zachowanie ostrożności do czasu wyzdrowienia, unikając wszelkich działań o dużej sile uderzenia.

ZŁAMANIA I NADWYRĘŻENIA NADGARSTKA

Upadek na oblodzonym chodniku może spowodować urazy nadgarstka, takie jak złamania i nadwyrężenia. Podczas upadku naturalnym odruchem jest wyciągnięcie ramion i zamortyzowanie upadku rękoma. Uderzenie upadku w ręce może spowodować poważne nadwyrężenie lub nawet złamanie nadgarstka.

Jeśli nie jest to odpowiednio leczone, może to być poważny uraz. Twój nadgarstek może goić się nieprawidłowo, co może prowadzić do przewlekłego bólu w późniejszym okresie życia.

KONTUZJE ŁOKCIA

Podobnie jak urazy nadgarstka, również urazy łokcia mogą powstać w wyniku upadku na oblodzonej nawierzchni. Kiedy wyciągasz ręce, aby zabezpieczyć się przed upadkiem, nie tylko nadgarstki są narażone na uderzenie, ale również łokcie. Łokieć może ulec zwichnięciu, jeśli uderzenie jest tak silne, że wybija kość z pozycji. W przeciwnym razie, bardziej potencjalnie poważnym urazem może być złamanie łokcia. Może to prowadzić do długotrwałego bólu, jeśli nie jest odpowiednio leczone.

NACIĄGNIĘCIE STAWU SKOKOWEGO

Upadki na śliskich, oblodzonych chodnikach mogą również powodować urazy kostki. Kiedy próbujesz odzyskać równowagę po poślizgnięciu się na lodzie, możesz łatwo skręcić kostkę. Może się to skończyć urazem mięśni, w wyniku którego ścięgno zostanie nadwyrężone. W przeciwnym razie może dojść do pewnego rodzaju złamania kości kostki, jeśli doszło do większego uderzenia. Ten rodzaj złamania może być spowodowany nie tylko upadkiem na oblodzonych chodnikach, ale także urazami w trakcie uprawiania sportów zimowych.

ZŁAMANIE KOŚCI BIODROWEJ

Poślizgnięcia i upadki na oblodzonych drogach i chodnikach mogą skutkować wieloma różnymi rodzajami złamań kości, pęknięć i urazów. Jednak jeden z poważniejszych urazów występuje wtedy, gdy upadek jest tak silny i nagły, że powoduje złamanie kości biodrowej. Może to być uraz bardzo trudny do naprawienia, a także powodujący przewlekły, długotrwały ból. Uraz ten dotyka szczególnie seniorów, którzy są predysponowani do osteoporozy lub wcześniejszych urazów biodra. Uraz ten z pewnością powinien być traktowany przez lekarza jako nagły przypadek.

Ważniejsze tematy dotyczące pierwszej pomocy:

  • Porady dotyczące pierwszej pomocy w 6 typowych wypadkach
  • Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących pierwszej pomocy
  • Jakie są najczęstsze zimowe urazy?
  • Pierwsza pomoc - leczenie oparzeń
  • Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń węży
  • 6 podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które powinni znać wszyscy rodzice
  • Pierwsza pomoc w przypadku najczęstszych urazów u dzieci
  • Top 5 dziecięcych urazów latem
  • Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem
  • Jak pomóc poszkodowanemu w wypadku samochodowym