Ryzyko związane z ręcznymi elektronarzędziami

Pracownicy, którzy używają narzędzi ręcznych i elektrycznych oraz są narażeni na niebezpieczeństwo upadku, latania, ścierania i rozpryskiwania przedmiotów, a także na szkodliwe pyły, dymy, mgły, opary lub gazy, muszą być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej.

Wszystkie połączenia elektryczne dla tych narzędzi muszą być odpowiednie dla danego typu narzędzia i warunków pracy (wilgotne, zapylone, z łatwopalnymi oparami). Jeżeli do budowy wykorzystywane jest tymczasowe źródło zasilania, należy zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy.

Narzędzia ręczne to narzędzia, które są napędzane ręcznie. Do narzędzi ręcznych zalicza się wszystko, od siekier po klucze. Największe zagrożenia związane z narzędziami ręcznymi wynikają z ich niewłaściwego użycia i konserwacji.

Niektóre przykłady są następujące:

  • Jeśli dłuto jest używane jako śrubokręt, końcówka dłuta może się złamać i odlecieć, uderzając użytkownika lub innych pracowników.
  • Jeżeli drewniany trzonek narzędzia, takiego jak młotek lub siekiera, jest poluzowany, odpryśnięty lub pęknięty, główka narzędzia może odpaść i uderzyć użytkownika lub innych pracowników.
  • Jeżeli szczęki klucza płaskiego są sprężyste, klucz może się wyślizgnąć.
  • Jeżeli narzędzia udarowe, takie jak dłuta, kliny lub wybijaki mają zagrzybione głowice, mogą one ulec roztrzaskaniu przy uderzeniu, wysyłając ostre odłamki w kierunku użytkownika lub innych pracowników.

Pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczny stan narzędzi i sprzętu używanego przez pracowników. Pracodawcy nie powinni wydawać ani zezwalać na używanie niebezpiecznych narzędzi ręcznych. Pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie prawidłowego używania i posługiwania się narzędziami i sprzętem.

Pracownicy używający brzeszczotów, noży lub innych narzędzi powinni kierować je z dala od korytarzy i od innych pracowników pracujących w pobliżu. Noże i nożyczki muszą być ostre; tępe narzędzia mogą powodować więcej zagrożeń niż ostre. Pęknięte brzeszczoty pił muszą zostać wycofane z użytku.

Nie wolno używać kluczy, których szczęki są sprężone do tego stopnia, że mogą się ześlizgnąć. Narzędzia udarowe, takie jak wybijaki, kliny i dłuta nie mogą mieć zagrzybionych główek. Drewniane rękojeści narzędzi nie mogą być odpryskiwane.

Żelazne lub stalowe narzędzia ręczne mogą wytwarzać iskry, które mogą być źródłem zapłonu w pobliżu substancji łatwopalnych. Tam, gdzie istnieje takie niebezpieczeństwo, należy używać narzędzi odpornych na iskry, wykonanych z materiałów nieżelaznych, gdzie przechowywane lub używane są gazy łatwopalne, wysoce lotne ciecze i inne substancje wybuchowe.