Polityka miejsca pracy wolnego od dymu tytoniowego prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi
Czy Twoje miejsce pracy jest wolne od dymu tytoniowego? Nowe badania opublikowane w Journal of the American Heart Association wskazują, że może to być korzystne dla Twojego serca.
Według naukowców z AHA, przepisy antynikotynowe mają związek z niższym skurczowym ciśnieniem krwi u osób niepalących.
"Stwierdziliśmy, że niepalący dorośli objęci badaniem, którzy mieszkali na obszarach, gdzie obowiązywały przepisy antynikotynowe w restauracjach, barach i miejscach pracy, mieli niższe skurczowe ciśnienie krwi pod koniec okresu obserwacji w porównaniu z osobami, które mieszkały na obszarach, gdzie nie obowiązywały przepisy antynikotynowe" - powiedziała Stephanie Mayne, Ph.D., główna autorka badania i pracownik naukowy PolicyLab oraz Center for Pediatric Clinical Effectiveness w Children's Hospital of Philadelphia.
Badanie zostało przeprowadzone w czasie, gdy Mayne była pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Northwestern w Feinberg School of Medicine.
Mimo że przepisy zakazujące palenia w miejscach publicznych, takich jak bary i restauracje, wiążą się z mniejszą liczbą hospitalizacji z powodu chorób serca, wcześniejsze badania nie uwzględniały zmian ciśnienia krwi. W tej nowej analizie naukowcy połączyli dane z badania Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA, 1995-2011) z państwowymi, powiatowymi i lokalnymi przepisami zakazującymi palenia w restauracjach, barach i miejscach pracy.
"Przepisy antynikotynowe wiązały się z obniżeniem skurczowego ciśnienia krwi, ale zaskakująco nie wiązały się z obniżeniem rozkurczowego ciśnienia krwi lub wysokiego ciśnienia krwi" - wyjaśnia Mayne. "Nie jest do końca pewne, dlaczego tak się stało, ale możliwe, że wykrywamy wpływ na skurczowe ciśnienie krwi, który jest poniżej progu nadciśnienia".
Wyższe skurczowe ciśnienie krwi zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nawet jeśli liczby są poniżej progu nadciśnienia; tak. redukcje skurczowego ciśnienia krwi widziane w tym badaniu sugerują potencjalnie znaczący wpływ na ryzyko na poziomie populacji, dodała.
Chociaż wielkość powiązań była niewielka na poziomie indywidualnym, naukowcy stwierdzili, że wyniki wskazują na potencjalny mechanizm, dzięki któremu redukcja biernego palenia spowodowana polityką antynikotynową może poprawić stan zdrowia serca na poziomie populacji.
Do badania CARDIA włączono 5 115 czarnych i białych dorosłych (w wieku od 18 do 30 lat) w latach 1985-86 z czterech amerykańskich miast: Birmingham, Alabama, Chicago, Minneapolis i Oakland, Kalifornia.
Badania kontrolne przeprowadzono do 30 lat później. Naukowcy przeanalizowali dane z lat 10-25 (1995-2011), aby dopasować je do czasu wprowadzenia polityki antynikotynowej i wykluczyli uczestników, którzy nie mieli przynajmniej dwóch odczytów ciśnienia krwi w tym okresie.
Łącznie w badaniu wzięło udział 2 606 uczestników programu CARDIA. Podczas każdego badania, uczestnicy mieszkający na terenach objętych polityką antynikotynową dotyczącą miejsc publicznych mieli średnio niższe skurczowe ciśnienie krwi niż uczestnicy mieszkający na terenach, na których polityka antynikotynowa nie obowiązuje, a różnica ta zwiększała się z czasem. Do 25 roku życia uczestnicy zamieszkujący obszary wolne od dymu tytoniowego mieli wartości skurczowego ciśnienia krwi średnio o 1,14 mm Hg do 1,52 mm Hg niższe niż uczestnicy zamieszkujący obszary bez polityki antynikotynowej, w zależności od miejsc objętych prawem (restauracje, bary lub miejsca pracy).