Wytyczne dotyczące kontroli trzech punktów i prawidłowego kąta nachylenia drabiny dla drabin przenośnych
Kąt ustawienia drabiny
Drabina niesamonośna powinna mieć kąt ustawienia około 75 stopni - stosunek długości roboczej drabiny do odległości do tyłu wynosi 4:1.
Oto jak to zrobić:
- Stań u podstawy drabiny z palcami stóp dotykającymi poręczy.
- Wyciągnij przed siebie wyprostowane ręce. Jeśli czubki palców dotykają szczebla znajdującego się najbliżej poziomu ramienia, oznacza to, że kąt nachylenia drabiny ma stosunek 4:1.
Bezpieczna wspinaczka - stosowanie kontroli trzypunktowej
Technika kontroli za pomocą trzech punktów a pozycjonowanie za pomocą trzech punktów kontaktowych: Technika trzypunktowej kontroli wymaga od pracownika użycia dowolnych trzech z czterech kończyn w celu uzyskania pewnego, stabilnego podparcia. Kolejnym wymogiem podczas stosowania techniki kontroli trzypunktowej jest to, że ręce muszą chwycić poziomy szczebel drabiny. Chwyt poziomy pozwala pracownikowi utrzymać ciężar ciała i zapobiec upadkowi, natomiast chwyt pionowy nie pozwala na to.
Technika trzypunktowego kontaktu nie jest zalecana do pozycjonowania, ponieważ wymaga ona, aby trzy dowolne części ciała, a nie tylko ręce lub stopy, dotykały drabiny w celu utrzymania stabilności.
Technika trzypunktowej kontroli jest najlepszą metodą, ponieważ pracownik ma obie stopy na drabinie i trzyma się poziomego szczebla, więc prawdopodobieństwo upadku jest znacznie mniejsze niż w przypadku, gdy ręka trzyma się pionowej szyny lub inna część ciała opiera się tylko na części drabiny. Pamiętaj, że podczas wspinaczki:
- utrzymywać obie stopy na tym samym poziomie, oraz
- utrzymywać poziomy chwyt jednoręczny (power grip) z palcami owiniętymi wokół szczebli drabiny.