Podstawowe praktyki w zakresie bezpieczeństwa wózków widłowych - Zasady bezpieczeństwa wózków widłowych
Wózki widłowe to najlepsze urządzenia oszczędzające pracę. Pozwalają zaoszczędzić czas i zmniejszyć prawdopodobieństwo obrażeń związanych z ręcznym przemieszczaniem materiałów. Jednak wózki widłowe mogą stać się bardzo niebezpieczne dla pracowników, jeśli są obsługiwane przez nieostrożnego lub niedoświadczonego operatora. Wszyscy operatorzy powinni przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, zanim zostaną upoważnieni do wykonywania lub pracy z wózkiem widłowym.
Wypadki z udziałem wózków widłowych mogą być bardzo poważne, zarówno jeśli chodzi o obrażenia ciała, jak i szkody materialne. Wypadków tych można uniknąć, jeśli operatorzy wykorzystają pewną podstawową wiedzę i będą przestrzegać bezpiecznych metod pracy. Nie obsługuj wózka widłowego dopóki nie zostaniesz do tego odpowiednio przygotowany, przeszkolony i dopuszczony lub upoważniony.
Podstawowe praktyki bezpieczeństwa dotyczące wózków widłowych
Oto kilka ogólnych praktyk bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas pracy wózkiem widłowym:
Używaj pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu będziesz zabezpieczony na siedzeniu w przypadku nieplanowanego przewrócenia się wózka.
Zaparkowany wózek widłowy powinien mieć widły ułożone płasko na podłodze, elementy sterowania ustawione w pozycji neutralnej i z zaciągniętym hamulcem postojowym.
Wózek widłowy jest uważany za "nienadzorowany", jeżeli operator znajduje się w odległości większej niż 25 stóp lub jeżeli wózek widłowy znajduje się poza zasięgiem bezpośredniego wzroku operatora. Bezobsługowe wózki widłowe należy odstawiać lub parkować przy wyłączonym zasilaniu.
Podczas obsługi wózka widłowego na pochyłościach, ładunek powinien zawsze znajdować się po stronie wzniesienia. Jechać do przodu pod górę. Wjeżdżać tyłem w dół zbocza.
Podczas jazdy bez ładunku na widłach, utrzymuj widły na wysokości około czterech do sześciu cali od podłogi.
Nigdy nie pozwalaj nikomu przechodzić pod podniesionym ładunkiem.
Zatrzymuj się na wszystkich ślepych zakrętach, aby sprawdzić, czy w okolicy nie ma innych uczestników ruchu. Dotyczy to również innych wózków widłowych i pieszych. Włącz klakson i rozejrzyj się, zanim ruszysz lub przejdziesz dalej.
W przypadku przewożenia wysokich ładunków, które blokują widoczność przed sobą, należy jechać tyłem i obracać głowę, aby widzieć, dokąd się zmierza.
Jeśli pracujesz w pobliżu innych wózków widłowych, zachowaj odległość trzech długości wózka między wózkami i nigdy nie próbuj ich mijać.
Nigdy więcej nie podjeżdżaj wózkiem widłowym do tyłu osoby, która nie wie, że wózek widłowy znajduje się za nią.