6 wskazówek dotyczących przenoszenia materiałów dla bezpieczniejszego miejsca pracy
Przemieszczanie materiałów wiąże się z licznymi zagrożeniami, zwłaszcza gdy odbywa się ręcznie. Zadania takie jak podnoszenie, przenoszenie i pchanie mogą sprawić, że miejsce pracy stanie się niebezpieczne dla pracowników. Urazy związane z transportem materiałów mogą być również dość kosztowne ze względu na koszty leczenia, utratę produktywności i spadek morale pracowników.
Jako organizacja musisz podjąć środki zapobiegawcze, aby zminimalizować urazy i koszty z nimi związane. Poniżej przedstawiono sześć wskazówek dotyczących transportu materiałów, które mogą w tym pomóc.
1. Minimalizuj Ergonomiczne Czynniki Ryzyka
Ergonomiczne czynniki ryzyka to te problemy, które powodują niepotrzebne zmęczenie fizyczne u pracowników. Te czynniki ryzyka są powszechnie spotykane w środowisku ręcznego przemieszczania materiałów.
Trzy podstawowe czynniki obejmują stresujące pozycje podczas przenoszenia materiałów, takie jak zginanie lub skręcanie, wysoce powtarzalne ruchy, takie jak częste sięganie i podnoszenie, oraz wysiłki wymagające siły, takie jak przenoszenie lub podnoszenie ciężkich ładunków.
Należy zidentyfikować wszystkie takie ergonomiczne czynniki ryzyka i zminimalizować je poprzez wprowadzenie środków kontroli, aby ograniczyć narażenie pracowników na wszelkie możliwe zagrożenia.
2. Zapewnij sprzęt ochrony osobistej
Zapewnienie pracownikom sprzętu ochronnego w znacznym stopniu zminimalizuje urazy podczas ręcznego przenoszenia materiałów. Podstawowe wyposażenie ochronne obejmuje ochronę oczu, kaski, rękawice, buty ochronne ze stalowymi palcami oraz metalowe lub plastikowe osłony śródstopia chroniące obszar kroków przed uderzeniem lub uciskiem.
3. Unowocześnij swój sprzęt
Możesz zminimalizować ręczne przenoszenie materiałów poprzez unowocześnienie swojego sprzętu. Używaj przenośników taśmowych oraz wózków widłowych i wag taśmowych do przenoszenia materiałów, zamiast przenosić je ręcznie.
Pomoże to nie tylko zmniejszyć ryzyko związane z przenoszeniem materiałów, ale również zwiększyć produktywność i rentowność.
4. Zmniejszanie hałasu i wibracji
Hałas i wibracje są powszechne w wielu zakładach, co sprawia, że konieczne jest, aby chronić słuch swoich pracowników. Wibracje powodują hałas, ale mogą również prowadzić do związanych z pracą zaburzeń mięśniowo-szkieletowych i ogólnego zmęczenia pracowników.
Poprzez wprowadzenie odpowiedniego sprzętu, takiego jak materiały na koła, można znacznie zmniejszyć hałas i wibracje. Dopasowanie materiałów kół do powierzchni podłogi również zminimalizuje wibracje i hałas. Można również użyć kółek tłumiących wstrząsy i bardziej miękkich kółek, aby zmniejszyć hałas i siły g na wózku.
5. Reaguj na zgłoszenia o zmęczeniu pracowników
Fizyczne zmęczenie i znużenie są częstymi zjawiskami w zadaniach ręcznego przemieszczania materiałów. Niezależnie od tego, czy masz doskonały proces ergonomiczny, który dostosowuje się do możliwości pracowników, codzienna praca ręczna może odbić się na ich zdrowiu. Kumulujące się zmęczenie w końcu doprowadzi do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
Dlatego musisz zachęcać pracowników do zgłaszania wszelkich oznak dyskomfortu i zmęczenia, abyś mógł szybko zareagować i wprowadzić środki kontroli, które zapobiegną przekształceniu się zmęczenia w poważne urazy.
6. Używaj odpowiedniego sprzętu
Ręczne przenoszenie materiałów jest ryzykowne, czasochłonne i pracochłonne. Wybierając odpowiedni sprzęt, można sprawić, że proces ten będzie bezpieczniejszy, szybszy i bardziej wydajny. Systemy przenośników taśmowych oferują wiele korzyści w zakresie przenoszenia ciężarów o różnych rozmiarach i stylach.
Sprzęt do przenoszenia materiałów jest również dostępny w postaci sprzętu do przechowywania (półki, regały i palety) oraz sprzętu do materiałów sypkich (ciężarówki, silosy, beczki i elewatory zbożowe).
Należy wyznaczyć i przeszkolić odpowiednie osoby w zakresie prawidłowych procedur oraz sprawdzić, czy zawsze przestrzegają one zasad. Niezależnie od wielkości sprzętu i prostoty jego obsługi, należy dopilnować, aby obsługiwały go wyłącznie upoważnione i przeszkolone osoby.