Kto jest odpowiedzialny za przygotowanie oceny ryzyka i deklaracji bezpieczeństwa?
Kto jest odpowiedzialny za przygotowanie oceny ryzyka i deklaracji bezpieczeństwa?
Wszyscy pracodawcy, osoby kontrolujące miejsca pracy w jakimkolwiek zakresie lub udostępniające miejsca pracy do użytku innych osób oraz osoby samozatrudnione są zobowiązane do przygotowania oceny ryzyka i deklaracji bezpieczeństwa.
Jeśli zatrudnione są trzy lub mniej osób, a dla danego sektora lub rodzaju pracy istnieje opracowany przez urząd kodeks postępowania dotyczący deklaracji bezpieczeństwa, wystarczy przestrzeganie tego kodeksu. Jednakże zawsze należy przygotować ocenę ryzyka dla danego miejsca pracy.
Podczas przygotowywania oświadczenia należy w razie potrzeby przeprowadzić konsultacje z pracownikami i innymi osobami, aby upewnić się, że rozumieją oni proponowane środki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz biorą za nie odpowiedzialność. Każdy pracownik ma obowiązek skutecznej współpracy w zakresie rozwoju i promowania bezpieczeństwa i zdrowia.
Jak często moi pracownicy muszą czytać oświadczenie o bezpieczeństwie?
Należy dopilnować, aby właściwa treść deklaracji bezpieczeństwa była podawana do wiadomości pracowników i innych zainteresowanych osób przynajmniej raz w roku oraz za każdym razem, gdy jest ona zmieniana.
Na pracodawcy spoczywa ciągła odpowiedzialność za dopilnowanie, aby wszystkie zainteresowane osoby zapoznały się z treścią deklaracji bezpieczeństwa i zrozumiały jej warunki.
Kampania mająca na celu wywiązanie się z tego obowiązku może obejmować połączenie komunikacji pisemnej i ustnej, w tym:
- Rozdawanie deklaracji bezpieczeństwa, ocen szczególnego ryzyka lub odpowiednich ich części wszystkim pracownikom przy pierwszym przygotowaniu oraz za każdym razem, gdy wprowadzane są istotne zmiany
- udostępnienie deklaracji bezpieczeństwa i ocen szczególnego ryzyka w formie elektronicznej na stronach intranetowych przedsiębiorstwa, z którymi można się łatwo zapoznawać
- Ustne przekazywanie warunków deklaracji bezpieczeństwa lub ocen szczególnego ryzyka.
- Umieszczenie odpowiednich części deklaracji bezpieczeństwa i ocen szczególnego ryzyka w podręcznikach lub instrukcjach dla pracowników.
- Poprzez ciągłe szkolenia.