Zagrożenia dla pieszych
Ludzie są najczęściej zaangażowani w wypadki, gdy chodzą po miejscu pracy lub gdy wchodzą w kontakt z pojazdami w miejscu pracy lub wokół niego. Dlatego istotne jest zrozumienie różnych powszechnych wypadków, które zdarzają się w każdym miejscu pracy, ich przyczyn i strategii kontroli, które można zastosować w celu ograniczenia tego typu wypadków w miejscu pracy.
Poślizgnięcia, potknięcia i upadki stanowią większość wypadków z udziałem pieszych, a poważniejsze kolizje między pieszymi a pojazdami często wynikają z nadmiernej prędkości lub innych niebezpiecznych praktyk związanych z pojazdami, takich jak brak szkolenia kierowców. Efektywny system zarządzania może znacząco zmniejszyć wiele zagrożeń związanych z tymi niebezpieczeństwami.
Zagrożenia dla pieszych
Najczęstsze zagrożenia dla pieszych w miejscu pracy to poślizgnięcia, potknięcia i upadki na równym poziomie, upadki z wysokości, zderzenia z poruszającymi się kołami, uderzenia przez idące, spadające lub latające przedmioty oraz uderzenia o obiekty stałe lub nieruchome. Każde z nich zostanie przeanalizowane po kolei, z uwzględnieniem warunków i środowiska, w którym może wystąpić dane zagrożenie.
Poślizgnięcia, potknięcia i upadki na równorzędnym poziomie
Są to najbardziej powszechne zagrożenia, na które narażeni są piesi i odpowiadają za 30% wszystkich znaczących wypadków każdego roku oraz 20% ponad 3-dniowych urazów, o których informuje Health and Safety Executive (HSE), który poinformował, że co 25 minut ktoś łamie lub łamie kość z powodu poślizgnięcia, potknięcia lub upadku w pracy.
Ustalono, że roczna wartość tych wypadków dla narodu wynosi 750 milionów funtów, a bezpośredni koszt dla pracodawców 300 milionów funtów. Największą liczbę zgłoszonych urazów odnotowuje się w przemyśle spożywczym i branżach pokrewnych.
Starsi pracownicy, szczególnie kobiety, są grupą, która doznaje najcięższych obrażeń w wyniku upadków powodujących złamania biodra i kości udowej. Cywilne roszczenia odszkodowawcze stają się coraz bardziej powszechne i kosztowne dla pracodawców, a takie wnioski są obecnie składane przez członków społeczeństwa, którzy potknęli się na nierównych płytach chodnikowych na chodnikach lub w centrach handlowych.
HSE było tak zaniepokojone dużą liczbą takich wypadków, że uznało poślizgnięcia, potknięcia i upadki na tym samym poziomie za kluczowy obszar ryzyka. Koszty poślizgnięć, potknięć i upadków na tym samym poziomie są wysokie dla poszkodowanego pracownika (utracone dochody i ból), pracodawcy (koszty bezpośrednie i pośrednie, w tym utrata produkcji) oraz dla całego społeczeństwa w zakresie kosztów opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych.
Zagrożenia związane z poślizgnięciem się są spowodowane przez:
- Mokre lub zakurzone podłogi;
- Rozlanie substancji wodnistych lub suchych - oleju, wody, pyłu i granulek plastiku używanych do produkcji tworzyw sztucznych, luźne maty na śliskie podłogi;
- Mokre i oblodzone warunki pogodowe;
- Nieodpowiednie obuwie, pokrycia podłogowe lub pochyłe podłogi.
Zagrożenia potknięciem są spowodowane przez:
- Luźne deski podłogowe lub wykładziny;
- Przeszkody, niskie ściany, niskie elementy wyposażenia na podłodze;
- Kable lub przewody prowadzące przez przejścia lub nierówne powierzchnie;
- Przewody do przenośnych elektrycznych narzędzi ręcznych i innych urządzeń elektrycznych (odkurzaczy i rzutników).
odkurzaczy i projektorów); - Podniesione gniazdka telefoniczne i elektryczne - również stanowią poważne zagrożenie potknięciem (może to być znaczące ryzyko).
- w przypadku zmiany orientacji stanowisk pracy z monitorami ekranowymi w biurze);
- Dywaniki i maty - szczególnie, gdy są noszone lub położone na wypolerowanej powierzchni;
- Złe utrzymanie porządku - przeszkody pozostawione na chodnikach, śmieci nie usuwane regularnie;
- Słabe oświetlenie - szczególnie w pobliżu schodów lub innych zmian poziomów;
- Pochyłe lub nierówne podłogi - szczególnie tam, gdzie nie ma odpowiedniego oświetlenia lub poręczy;
- Nieodpowiednie obuwie - buty ze śliską podeszwą lub bez podparcia kostki.
Zdecydowana większość poważnych wypadków obejmuje poślizgnięcia, potknięcia i upadki na tym samym poziomie, których skutkiem są zwichnięte lub złamane kości.
Upadki podczas pracy na wysokości
Są one najczęstszą przyczyną poważnych urazów lub śmierci w branży budowlanej, a temat ten został omówiony w rozdziale 16. Wypadki te często dotyczą upadków z wysokości powyżej ok. 2 m i często kończą się złamaniami kości, poważnymi urazami głowy, utratą przytomności i śmiercią.
Dwadzieścia pięć procent wszystkich zgonów w miejscu pracy i 19% wszystkich znaczących wypadków jest spowodowanych upadkami z wysokości. Upadki na klatkach schodowych i schodach, przez delikatne powierzchnie, z podestów i drabin oraz z pojazdów, wszystkie należą do tej kategorii. Obrażenia, czasami poważne, mogą być również skutkiem upadków z wysokości poniżej 2 m, na przykład podczas korzystania z krzeseł obrotowych w celu uzyskania dostępu do wysokich półek.
Zderzenia z poruszającymi się pojazdami
Mogą się one zdarzyć na terenie zakładu pracy lub na drogach dojazdowych wokół budynku. Stanowią one szczególną przeszkodę tam, gdzie nie ma oddzielenia pieszych od pojazdów lub gdzie pojazdy poruszają się z dużą prędkością.
Słabe oświetlenie, ślepe zakręty, brak znaków ostrzegawczych i barier na skrzyżowaniach dróg również zwiększają ryzyko tego typu wypadków. Osiemnaście procent zgonów w miejscu pracy jest spowodowanych kolizjami pomiędzy pieszymi a poruszającymi się pojazdami, przy czym największa ich liczba ma miejsce w sektorze usług (głównie w handlu detalicznym i działalności magazynowej).
Uderzenie przez poruszające się, spadające lub latające przedmioty
Powoduje 18% wypadków śmiertelnych w miejscu pracy i jest drugą co do częstości przyczyną zgonów w branży budowlanej. Powoduje również 15% wszystkich znaczących i 14% wypadków trwających ponad 3 dni. Do obiektów ruchomych zalicza się przemieszczane artykuły, ruchome części maszyn lub systemów przenośników taśmowych, a obiekty latające powstają często w wyniku rozpadu ruchomej części lub awarii systemu pod ciśnieniem.
Spadające przedmioty stanowią duże utrudnienie w budownictwie (z powodu nieostrożnej pracy na wysokości) oraz w pracach magazynowych (z powodu niestarannego układania palet na regałach). Głowa jest szczególnie narażona na tego typu zagrożenia. Przedmioty spadające z wysokich półek i przemieszczające się ładunki są również istotnymi zagrożeniami w wielu sektorach przemysłu.
Uderzenie o obiekty stałe lub nieruchome
Każdego roku dochodzi do ponad 1000 wyższych wypadków. Człowiek doznaje obrażeń w wyniku zderzenia z nieruchomą częścią konstrukcji budynku, pracami w toku, elementem maszyny lub nieruchomym pojazdem albo w wyniku upadku w kierunku takich obiektów.
Głowa wydaje się być najbardziej narażoną częścią ciała na to szczególne niebezpieczeństwo, a przyczyną jest regularnie błędna interpretacja wysokości przeszkody.
Wstrząśnienie mózgu w łagodnej formie jest najczęstszym skutkiem i powszechnie zalecana jest kontrola lekarska. Bardzo rozległe obrażenia powstają w trakcie prac konserwacyjnych, kiedy to być może mniejsza jest znajomość poszczególnych ograniczeń przestrzeni wokół maszyny.
Skuteczne rozwiązania wszystkich tych zagrożeń nie muszą być drogie, czasochłonne ani skomplikowane. Informacje dla pracowników i zdrowy rozsądek w połączeniu z dobrym reżimem pracy w domu rozwiążą wiele problemów.