Przegląd bezpieczeństwa elektrycznego
Bezpieczeństwo elektryczne
Urządzenia zasilane energią elektryczną mogą stanowić poważne zagrożenie dla pracowników, szczególnie w przypadku niewłaściwej obsługi lub braku konserwacji. Wiele urządzeń elektrycznych wymaga wysokiego napięcia lub dużej mocy, co wiąże się z jeszcze większym ryzykiem.
Urządzenia zasilane energią elektryczną mogą stanowić poważne zagrożenie dla pracowników, zwłaszcza w przypadku niewłaściwej obsługi lub braku konserwacji. Wiele urządzeń elektrycznych charakteryzuje się wysokim napięciem lub wysoką mocą, co wiąże się z jeszcze większym ryzykiem.
Zagrożenia związane z porażeniem prądem elektrycznym
Główne zagrożenia związane z elektrycznością to porażenie prądem, pożar i rozbłysk łuku elektrycznego. Porażenie prądem elektrycznym występuje wtedy, gdy ciało staje się częścią obwodu elektrycznego, albo gdy osoba wchodzi w kontakt z obydwoma przewodami obwodu elektrycznego, jednym przewodem obwodu znajdującego się pod napięciem i uziemieniem, albo częścią metalową, która znalazła się pod napięciem w wyniku kontaktu z przewodnikiem elektrycznym.
Nasilenie i skutki porażenia prądem elektrycznym zależą od wielu czynników, takich jak droga przepływu prądu przez ciało, ilość prądu, długość czasu ekspozycji oraz to, czy skóra jest mokra czy sucha. Woda jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego, dzięki czemu prąd łatwiej przepływa w mokrych warunkach i przez mokrą skórę.
Skutki porażenia mogą być różne - od lekkiego mrowienia, poprzez poważne oparzenia, aż do zatrzymania akcji serca. Poniższy wykres pokazuje ogólną zależność pomiędzy stopniem obrażeń a ilością prądu dla 60-cio cyklicznej ścieżki ręka-stopa o czasie trwania wstrząsu jednej sekundy. Czytając ten wykres, należy pamiętać, że większość obwodów elektrycznych może zapewnić, w normalnych warunkach, przepływ prądu o natężeniu do 20 000 miliamperów.
Prąd | Reakcja |
1 miliamper | Poziom percepcji |
5 miliamperów | Odczuwalny lekki wstrząs; nie bolesny, ale niepokojący |
6-30 miliamperów | Bolesny wstrząs; zakres "let-go". |
50-150 miliamperów | Ekstremalny ból, zatrzymanie oddechu, silny skurcz mięśni |
1000-4,300 miliamperów | Migotanie komór |
10,000+ Miliamperów | Zatrzymanie akcji serca, poważne oparzenia i prawdopodobna śmierć |
Oprócz zagrożeń związanych z porażeniem elektrycznym, iskry z urządzeń elektrycznych mogą służyć jako źródło zapłonu dla palnych lub wybuchowych oparów.
Błysk łuku elektrycznego
Niebezpieczny błysk łuku elektrycznego może wystąpić w każdym urządzeniu elektrycznym, niezależnie od napięcia, w którym energia jest wystarczająco wysoka, aby podtrzymać łuk elektryczny. Potencjalne miejsca, w których może do tego dojść, to m.in:
- Tablice rozdzielcze i panele
- Centra sterowania silnikiem
- Rozdzielnice w obudowie metalowej
- Transformatory
- Rozruszniki silnikowe i szafy napędowe
- Odłączniki z bezpiecznikami
- Każde miejsce, w którym może dojść do awarii sprzętu
W przypadku wystąpienia błysku łuku elektrycznego, ogromna ilość skoncentrowanej energii promienistej eksploduje na zewnątrz z urządzeń elektrycznych. Wybuch powoduje powstanie fal ciśnienia, które mogą uszkodzić słuch, rozbłysk o dużej intensywności, który może uszkodzić wzrok oraz przegrzaną kulę gazu, która może poważnie poparzyć ciało pracownika i stopić metal.
Praktyki pracyzwiązane z bezpieczeństwemelektrycznym
Tylko wykwalifikowani pracownicy, którzy zostali przeszkoleni w zakresie unikania zagrożeń elektrycznych mogą pracować na lub w pobliżu części będących pod napięciem. Aby zapobiec porażeniu prądem elektrycznym lub innym obrażeniom wynikającym z bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z prądem elektrycznym, gdy praca wykonywana jest w pobliżu lub na urządzeniach lub obwodach, które są lub mogą być pod napięciem, stosuje się bezpieczne praktyki pracy. Określone bezpieczne praktyki pracy muszą być zgodne z charakterem i zakresem związanych z nimi zagrożeń elektrycznych.
Personel wykwalifikowany a personel niewykwalifikowany
Dla celów praktyk roboczych związanych z bezpieczeństwem elektrycznym istnieją dwa rodzaje pracowników w miejscu pracy, którzy mogą mieć kontakt z urządzeniami elektrycznymi na placu budowy: wykwalifikowani i niewykwalifikowani. Pracownik wykwalifikowany jest definiowany jako pracownik, który
- Został przeszkolony w zakresie unikania zagrożeń elektrycznych podczas pracy na lub w pobliżu części będących pod napięciem.
- Jest zaznajomiony z praktykami roboczymi związanymi z bezpieczeństwem wymaganymi przez normy OSHA.
- Jest w stanie rozróżnić odsłonięte części urządzeń elektrycznych pod napięciem.
- Jest zaznajomiony z umiejętnościami i technikami stosowanymi do określania napięcia znamionowego odsłoniętych części i komponentów.
Pracownik niewykwalifikowany jest definiowany jako pracownik, który posiada niewielkie lub żadne przeszkolenie w zakresie zagrożeń elektrycznych. Mimo, że osoby niewykwalifikowane nie powinny być narażone na kontakt z częściami pod napięciem, należy im zapewnić informacje i szkolenia niezbędne do wykonywania pracy w bezpieczny sposób i zrozumienia poniższych zasad:
- Być zaznajomionym z wszelkimi zagrożeniami elektrycznymi w miejscu pracy.
- Zrozumienie procedur, których należy przestrzegać i chronić się podczas pracy w pobliżu elektryczności.
- Zrozumieć, które zadania mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników (np. konserwacja i naprawy).
- Wiedzieć, kiedy i jak zgłaszać problemy z elektrycznością.
- Wiedzieć, co robić w przypadku zagrożenia związanego z elektrycznością.
- Wiedzieć, jak sprawdzać narzędzia i sprzęt elektryczny przed użyciem, aby upewnić się, że izolacja i okablowanie są w dobrym stanie.
Części pod napięciem, na które pracownik może być narażony, muszą być odłączone od napięcia, zanim pracownik zacznie pracować na nich lub w ich pobliżu, chyba że odłączenie od napięcia wprowadza dodatkowe lub zwiększone zagrożenia lub jest niewykonalne ze względu na konstrukcję sprzętu lub ograniczenia operacyjne. Przykłady zwiększonych lub dodatkowych zagrożeń obejmują przerwanie działania urządzeń podtrzymujących życie, wyłączenie awaryjnych systemów alarmowych, wyłączenie urządzeń wentylacyjnych w miejscach niebezpiecznych lub usunięcie oświetlenia w danym obszarze. Części pod napięciem, które działają przy napięciu mniejszym niż 50 V do ziemi, nie muszą być odłączane od napięcia, jeżeli nie występuje zwiększone narażenie na oparzenia elektryczne lub eksplozje spowodowane łukiem elektrycznym.
Praca na lub w pobliżu obwodów pod napięciem
Części pod napięciem, na których działanie pracownik może być narażony, muszą być odłączone od napięcia, zanim pracownik zacznie pracować przy nich lub w ich pobliżu, chyba że odłączenie od napięcia wprowadza dodatkowe lub zwiększone zagrożenia lub jest niewykonalne ze względu na konstrukcję sprzętu lub ograniczenia eksploatacyjne. Przykłady zwiększonych lub dodatkowych zagrożeń obejmują przerwanie działania urządzeń podtrzymujących życie, wyłączenie awaryjnych systemów alarmowych, wyłączenie urządzeń wentylacyjnych w miejscach niebezpiecznych lub usunięcie oświetlenia w danym obszarze. Części czynne, które działają pod napięciem mniejszym niż 50 V w stosunku do masy, nie muszą być pozbawione napięcia, jeżeli nie występuje zwiększone narażenie na oparzenia elektryczne lub eksplozje spowodowane łukiem elektrycznym.
Części znajdujące się pod napięciem
Gdy pracownicy pracują na częściach znajdujących się pod napięciem lub w ich pobliżu na tyle blisko, że narażają się na wszelkie zagrożenia elektryczne, jakie one stwarzają, należy przestrzegać następujących praktyk roboczych związanych z bezpieczeństwem:
- Traktować jako będące pod napięciem wszelkie przewody i części urządzeń elektrycznych, które zostały odłączone od napięcia, ale nie zostały odpowiednio zablokowane lub oznakowane.
- Podczas gdy pracownik jest narażony na kontakt z częściami stałego sprzętu elektrycznego lub obwodami, które zostały odłączone od napięcia, obwody zasilające te części powinny być odłączone lub oznakowane, lub jedno i drugie. Ponadto należy kontrolować zagrożenia elektryczne; wykwalifikowana osoba musi przetestować obwód w celu sprawdzenia odłączenia napięcia od wszystkich źródeł.
- Bezpieczne procedury odłączania obwodów i urządzeń od napięcia muszą być określone przed odłączeniem obwodów lub urządzeń od napięcia. Wszystkie źródła energii elektrycznej muszą być odłączone. Urządzenia obwodu sterowania, takie jak przyciski, przełączniki elektryczne i blokady, nie mogą być używane jako jedyne sposoby odłączania napięcia od obwodów lub urządzeń. Blokady nie mogą być stosowane jako substytut procedur blokowania i znakowania.