Dos i Don't pracy w zamkniętych przestrzeniach

Dos i Don't pracy w zamkniętych przestrzeniach

Przestrzeń zamknięta to taka, która jest zarówno zamknięta, lub w znacznym stopniu zamknięta, jak i stanowi racjonalnie przewidywalne zagrożenie dla pracowników w zakresie pożaru, wybuchu, utraty przytomności, uduszenia lub utonięcia.

Może być małe i ograniczające dla pracownika lub znacznie większe, jak np. silos do przechowywania ziarna o pojemności setek metrów sześciennych.

Należy...

  • być świadomym zagrożeń, które mogą wystąpić w zamkniętej przestrzeni;
  • upewnić się, że osoba wykonująca pracę jest zdolna i przeszkolona zarówno w zakresie pracy, jak i użycia sprzętu ratunkowego.

Nie...

  • pracować w zamkniętych przestrzeniach, jeżeli nie jest to konieczne;
  • ignorować ryzyka - to, że pewnego dnia przestrzeń zamknięta jest bezpieczna, nie oznacza, że będzie tak zawsze;
  • pozwalać innym wchodzić do zamkniętej przestrzeni, dopóki nie upewnisz się, że jest to bezpieczne.

Jakie są zagrożenia?

Praca w zamkniętej przestrzeni jest niebezpieczna ze względu na ryzyko związane z wydzielaniem szkodliwych oparów, zmniejszonym poziomem tlenu lub ryzykiem pożaru.

Inne zagrożenia mogą obejmować zalanie/utonięcie lub uduszenie z innego źródła, takiego jak pył, ziarno lub inne zanieczyszczenia.

Co muszę zrobić?

W miarę możliwości należy unikać wykonywania zadań w zamkniętych przestrzeniach. Jeżeli nie jest to możliwe, należy ocenić ryzyko związane z daną zamkniętą przestrzenią i zaplanować sposób kontroli tego ryzyka. Na przykład:

  • jeśli w zamkniętej przestrzeni występują szkodliwe opary, należy rozważyć, w jaki sposób można je przewietrzyć lub usunąć;
  • jeżeli istnieje ryzyko zalania płynami lub gazami, należy ustalić, czy zawory można zamknąć;
  • jeżeli ktoś wchodzi do zamkniętej przestrzeni i nie ma wystarczającej ilości tlenu do prawidłowego oddychania, należy zapewnić aparat oddechowy lub przewietrzyć przestrzeń w celu zwiększenia poziomu tlenu przed wejściem.

W razie potrzeby należy przygotować rozwiązania awaryjne. Jeżeli ktoś pracuje w zamkniętej przestrzeni, należy zastanowić się nad następującymi kwestiami:

  • Skąd będziesz wiedział, że nic jej nie jest i że nie została pokonana przez opary?
  • Jak wydostaniesz tę osobę, jeżeli zostanie pokonana? (Nie wystarczy polegać na służbach ratowniczych).

STUDIUM PRZYPADKU

Po zidentyfikowaniu usterki w układzie hydraulicznym dźwigu, dwóch mężczyzn weszło do zamkniętego przedziału. W ciągu minuty od wejścia do przedziału jeden z nich zemdlał, a drugi miał zawroty głowy, ale udało mu się uciec. Dwóch innych weszło do środka i próbowało ratować pierwszego mężczyznę, ale obaj zostali pokonani.

Trzech mężczyzn zostało wydobytych przez służby ratownicze, ale dwóch z nich zmarło.

Jak można było tego uniknąć?

Woda dostała się do przedziału, powodując rdzewienie, które obniżyło poziom tlenu. Gdyby sprawdzono poziom tlenu, można by było przewietrzyć pomieszczenie i uniknąć śmierci.