Czy jesteś chory i zmęczony zbyt ciężką pracą?

A gdyby istniał sposób na przewidzenie, kiedy pracownik staje się zbyt wyczerpany, aby bezpiecznie wykonać zadanie?

Chociaż niektóre chełpliwe typy mogą sugerować, że dają z siebie 110% przez cały dzień każdego dnia, wszyscy wiemy, że to po prostu nie jest możliwe. Nikt nie jest w stanie pracować z najwyższą wydajnością przez wszystkie godziny dnia, a jednak zbyt często kierownictwo wyższego szczebla oczekuje, że każdy pracownik - a zwłaszcza ci, których wydajność jest mierzona w kategoriach celów wydajności - rozpocznie dzień na szczycie swojej gry, a następnie utrzyma ten poziom do końca swojej zmiany. Jednak taka mentalność ciągłego biegu w biegu w rzeczywistości obniża produktywność firmy, a nie ją zwiększa.

W czasie przerwy w pracy rządu federalnego (która jest obecnie wstrzymana, ale może zostać przywrócona w zależności od kaprysów naszych polityków), niektórzy z kluczowych pracowników federalnych, którzy kontynuowali pracę pomimo braku wynagrodzenia, musieli szukać pracy na pół etatu, aby utrzymać pieniądze napływające do czasu otrzymania zaległych wypłat. Dotyczy to między innymi kontrolerów TSA i agentów na lotniskach, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszego transportu lotniczego - zdecydowanie nie jest to sytuacja wysokiego stresu, w której chcielibyśmy mieć przepracowanych i nieopłacanych pracowników.

"Zmęczenie wynikające z przepracowania, przy ograniczonych możliwościach odpoczynku i regeneracji sił, może prowadzić do niebezpiecznych urazów w miejscu pracy, chorób, a nawet wypadków śmiertelnych", ostrzega Jessica Martinez, współdyrektor Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (National COSH).

Chociaż zamknięcie rządu zaostrzyło sytuację, w rzeczywistości problem zmęczenia w miejscu pracy nie jest niczym nowym. Według badania przeprowadzonego przez National Safety Council, zmęczenie kosztuje amerykańskie firmy ponad 130 miliardów dolarów rocznie z tytułu utraty produktywności związanej ze zdrowiem. Badanie NSC ujawnia również, że przeciętna firma zatrudniająca 1000 pracowników traci ponad milion dolarów rocznie z powodu opuszczonych dni roboczych, niższej produktywności i zwiększonej opieki zdrowotnej spowodowanej zmęczeniem pracowników. Podstawowy problem, mówi Deborah Hersman, prezes i dyrektor generalny NSC, polega na tym, że "zbyt wielu pracowników pracuje na pusto".

Na szczęście dysponujemy obecnie narzędziami i technologią, które mogą pomóc w ograniczeniu urazów w miejscu pracy wynikających ze zmęczenia. Ostatnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Buffalo i Uniwersytet w Miami (przy współudziale Uniwersytetu w Auburn i Uniwersytetu w Dayton), finansowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Bezpieczeństwa (ASSP), wskazują na korzyści płynące z wykorzystania urządzeń noszonych na ciele w miejscu pracy do monitorowania poziomu zmęczenia pracowników. W badaniu sprawdzono, w jaki sposób takie urządzenia mogłyby oceniać poziom ryzyka ergonomicznego podczas różnych czynności (zwłaszcza podczas montażu lub przenoszenia materiałów), a także zastosowanie wyświetlacza typu dashboard, który mógłby śledzić narażenie na fizyczne czynniki ryzyka w miejscu pracy.

"Ustawiając parametry, zidentyfikowaliśmy zmiany w zachowaniu ludzi w czasie wykonywania pracy", wyjaśnia Lora Cavuoto z Uniwersytetu w Buffalo, główny autor badania. "Na przykład zobaczyliśmy, jak pracownicy wykonują to samo zadanie w pierwszej godzinie w porównaniu z trzecią godziną, kiedy zmęczenie staje się czynnikiem. Technologia Wearable może ujawnić prekursorów większych problemów i pomóc w ustaleniu interwencji bezpieczeństwa, które mogą wymagać zaplanowanych przerw, korekty postawy lub suplementów witaminowych wspomagających organizm. Informacja to potęga, więc wiedza o tym, kiedy, gdzie i w jaki sposób zmęczenie wpływa na bezpieczeństwo pracowników, ma kluczowe znaczenie.

Ponad połowa uczestników badania stwierdziła, że byłaby za wykorzystaniem urządzeń wearables do śledzenia ryzyka związanego z bezpieczeństwem w pracy. Najnowsze badania EHS Today dotyczące technologii bezpieczeństwa, przeprowadzone jesienią ubiegłego roku, wskazują na podobne zainteresowanie wykorzystaniem urządzeń typu wearables, czujników i analityki predykcyjnej (wśród innych technologii) w celu poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy. W rzeczywistości 91% twierdzi, że wykorzystuje analitykę danych w celu poprawy bezpieczeństwa pracy poprzez przewidywanie prawdopodobieństwa wypadków pracowników lub awarii sprzętu. Należy jednak zaznaczyć, że tylko około połowa z tych respondentów (46%) jest na bardzo wczesnym etapie wykorzystywania danych do monitorowania i przewidywania bezpieczeństwa w miejscu pracy, ale jest to zachęcający początek.

Można się spodziewać, że w 2019 r. EHS Today zajmie się technologią bezpieczeństwa i analityką w nowy i ekscytujący sposób. Jak mówi Lora Cavuoto, informacja to potęga, a my zamierzamy dostarczać Państwu aktualne i istotne informacje, które pomogą Państwu zachęcić pracowników do jak najbezpieczniejszej pracy.