Charakter wypadków elektrycznych
Wypadki elektryczne
Wypadki elektryczne, gdy są początkowo badane, często wydają się być spowodowane przez okoliczności, które są zróżnicowane i specyficzne dla poszczególnych zdarzeń. Jednakże, dalsze rozważania zazwyczaj ujawniają, że podstawową przyczyną jest kombinacja trzech możliwych czynników: praca z wykorzystaniem niebezpiecznego sprzętu i instalacji, miejsca pracy, które stały się niebezpieczne ze względu na środowisko oraz niebezpieczne praktyki pracy.
Dwa pierwsze czynniki są czasami rozpatrywane łącznie i określane po prostu jako warunki niebezpieczne. Tak więc wypadki elektryczne można ogólnie uznać za spowodowane niebezpiecznymi warunkami, niebezpiecznym wykonywaniem pracy lub, co zwykle ma miejsce, kombinacją tych dwóch czynników. Należy również zauważyć, że nieodpowiednia konserwacja może spowodować, że sprzęt lub instalacje, które początkowo były uważane za bezpieczne, ulegną pogorszeniu, co doprowadzi do powstania stanu niebezpiecznego.
Niektóre niebezpieczne urządzenia i instalacje elektryczne można rozpoznać na przykład po wadliwej izolacji, niewłaściwym uziemieniu, luźnych połączeniach, wadliwych częściach, zwarciach doziemnych w urządzeniach, niechronionych częściach czynnych i niedoszacowanych urządzeniach. Środowisko może być również czynnikiem przyczyniającym się do wypadków elektrycznych na wiele sposobów.
Środowiska zawierające łatwopalne opary, ciecze lub gazy, obszary o atmosferze korozyjnej oraz miejsca wilgotne i mokre to niektóre z niebezpiecznych środowisk wpływających na bezpieczeństwo elektryczne. Wreszcie, niebezpieczne działania obejmują brak odłączenia napięcia w urządzeniach elektrycznych podczas ich naprawy lub kontroli, lub używanie narzędzi lub sprzętu zbyt blisko częściznajdujących się pod napięciem. (Kontrola niebezpiecznej energii - Lockout/Tagout)
Jak wspomniano wcześniej, elektryczność od dawna uznawana jest za poważne zagrożenie w miejscu pracy, narażające pracowników na takie niebezpieczeństwa jak porażenie prądem, porażenie prądem, pożary i eksplozje. Świadczy o tym 100-letnia historia Narodowego Kodeksu Elektrycznego, pierwotnie sformułowanego i okresowo uaktualnianego przez konsensus branżowy.
NEC reprezentuje ciągłe wysiłki ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa elektrycznego, aby zająć się tymi zagrożeniami i zapewnić standardy dla "bezpieczeństwa elektrycznego w miejscu pracy" 16 ograniczające ekspozycję we wszystkich instalacjach elektrycznych, w tym w miejscach pracy. OSHA ustaliła, że zagrożenia elektryczne w miejscu pracy stwarzają znaczne ryzyko obrażeń lub śmierci pracowników oraz że ostateczne przepisy, które w znacznym stopniu opierają się na doświadczeniach NEC, znacznie zmniejszą to ryzyko.
Według danych U.S. Bureau of Labor Statistics w latach 1992-2006 średnio 283 pracowników umierało rocznie w wyniku kontaktu z prądem elektrycznym. Ta tendencja spadkowa (patrz strona 18) wynika w dużej mierze z 30 lat obowiązywania wysoce ochronnych przepisów OSHA w zakresie instalacji elektrycznych, opartych na normach NEC i NFPA 70E. W ostatecznej wersji standardu przeniesiono większość istniejących wymogów dotyczących instalacji elektrycznych, a nowe i zmienione wymogi mają na celu dopracowanie, wprowadzenie nowych technologii oraz innych ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa. Przestrzegając ostatecznej normy, pracodawcy będą zapobiegać występowaniu niebezpiecznych warunków pracy z instalacjami elektrycznymi.
Chociaż liczba zgonów i obrażeń związanych z zagrożeniami elektrycznymi zmniejszyła się, kontakt z prądem elektrycznym nadal stanowi znaczne zagrożenie dla pracowników w miejscu pracy, o czym świadczy liczba zgonów i poważnych obrażeń nadal występujących w wyniku kontaktu z prądem elektrycznym. Ten ostateczny przepis pomoże w dalszym zmniejszeniu liczby zgonów i obrażeń związanych z zagrożeniami elektrycznymi poprzez zapewnienie dodatkowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa instalacji oraz poprzez uznanie alternatywnych środków zgodności.
W dniu 16 lutego 1972 r. OSHA włączyła wydanie z 1971 r. Narodowego Kodeksu Elektrycznego (NFPA) Stowarzyszenia Ochrony Przeciwpożarowej (National Fire Protection Association), NFPA 70-1971, przez odniesienie jako swój standard elektryczny dla przemysłu ogólnego. Agencja zastosowała procedury określone w sekcji 6(a) Ustawy o bezpieczeństwie i zdrowiu w pracy z 1970 r., która nakazywała sekretarzowi przyjęcie istniejących krajowych norm konsensusu jako norm OSHA w ciągu 2 lat od daty wejścia w życie Ustawy o bezpieczeństwie i zdrowiu w pracy.
Włączając NEC 1971 przez odniesienie, OSHA zastosowała całą NEC 1971 do wszystkich objętych nią instalacji elektrycznych wykonanych po 15 marca 1972 roku. W przypadku instalacji wykonanych przed tą datą OSHA wymieniła około 16 przepisów NEC z 1971 r., które miały zastosowanie.
W dniu 16 stycznia 1981 r. OSHA dokonała przeglądu swoich norm dotyczących instalacji elektrycznych w przemyśle ogólnym. Nowelizacja ta zastąpiła włączenie przez odniesienie 1971 NEC odpowiednimi wymaganiami z części I wydania 1979 NFPA 70E. Nowelizacja uprościła i wyjaśniła normę elektryczną oraz zaktualizowała jej przepisy tak, aby były zgodne z NEC z 1978 r. (najnowsze wydanie dostępne w tym czasie). Standard został napisany tak, aby zmniejszyć potrzebę częstych rewizji i uniknąć przestarzałości technologicznej. Cele te zostały osiągnięte - w ciągu pierwszych 15 lat istnienia normy FPA 70E wprowadzono do niej tylko niewielkie zmiany. Pierwsze istotne zmiany wprowadzono w wydaniu NFPA 70E z 1995 roku.
Wydanie NFPA 70E z roku 2000 zawiera szereg istotnych zmian, w tym nową, alternatywną metodę klasyfikacji i instalacji urządzeń w miejscach niebezpiecznych klasy I. NFPA zaleciło OSHA zrewidowanie swoich standardów elektrycznych dla przemysłu ogólnego w celu uwzględnienia najnowszego wydania NFPA 70E, argumentując, że taka rewizja stanowiłaby potrzebną aktualizację standardów OSHA i lepiej chroniłaby pracowników.
Niniejsze ostateczne przepisy są odpowiedzią na zalecenia NFPA w odniesieniu do bezpieczeństwa instalacji. Odzwierciedla również zobowiązanie Agencji do aktualizacji swoich norm elektrycznych, utrzymania ich spójności z normami NFPA oraz zapewnienia, że odpowiednio chronią one pracowników. OSHA zamierza rozszerzyć to zobowiązanie, wykorzystując "Bezpieczeństwo elektryczne w miejscu pracy" 17 NFPA 70E jako podstawę dla przyszłych rewizji wymogów dotyczących praktyk roboczych związanych z bezpieczeństwem elektrycznym oraz nowych wymogów dotyczących konserwacji elektrycznej i sprzętu specjalnego.