6 najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa dachów firmowych
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których ktoś będzie musiał wejść na dach budynku firmowego, niezależnie od tego, czy będą to pracownicy zajmujący się konserwacją, wykonawcy czy inspektorzy. Jak już omawialiśmy w poprzednich wpisach na blogu, dachy są z natury niebezpieczne, dlatego opracowujemy zasady, aby kierować zachowaniem naszych pracowników i wykonawców. Jednym z problemów, z jakimi borykają się kampusy korporacyjne lub właściciele/zarządcy budynków, jest to, że prace na dachach często nie są widoczne dla osób, które mogłyby nadzorować środki ostrożności.
Zadania mogą polegać na tym, że niewielka liczba osób wchodzi sama na dach, aby wykonać coś, co może być tak szybkie, jak wymiana filtra lub sprawdzenie części sprzętu. W tym krótkim czasie może jednak wydarzyć się wiele rzeczy. Na przykład w zakładzie przetwórczym może dojść do uwolnienia niebezpiecznych oparów, lub co gorsza, ktoś może zostać zablokowany. Z tych i innych powodów, oprócz bezpiecznych praktyk pracy, potrzebne są dodatkowe środki kontroli.
System pomocy koleżeńskiej
Nigdy nie wchodź na dach sam. To oczywiste i proste. Gdy już znajdziesz się na dachu, jesteś odizolowany. Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek inny po prostu zawędrował tam i znalazł cię, jeśli coś pójdzie nie tak, więc dla bezpieczeństwa najlepiej zawsze mieć kogoś przy sobie. W ten sposób, jeśli coś się stanie jednemu z was, drugi może odzyskać lub wezwać pomoc. Nie wspominając o tym, że ten drugi zestaw oczu może po prostu zauważyć coś, czego Ty nie zauważyłeś - niebezpieczne warunki, które mogły doprowadzić do incydentu. Nigdy nie rób tego sam.
Komunikacja i 15-minutowe kontrole bezpieczeństwa
Każda osoba wchodząca na dach powinna mieć możliwość komunikacji z kimś wewnątrz budynku. Radio, telefon, czy cokolwiek innego, powinno coś być. W ten sposób można wezwać pomoc, jeśli ktoś nie może opuścić dachu, aby to zrobić, lub jeśli ludzie na dachu są zablokowani poza budynkiem. Ponadto, należy wprowadzić kontrole bezpieczeństwa.
15 minut to wystarczająca częstotliwość, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, a jednocześnie umożliwić im wykonywanie pracy. Zawsze, gdy ktoś jest na dachu, powinien być zobowiązany do meldowania się w określonych odstępach czasu, aby ludzie na dole wiedzieli, że wszystko jest w porządku.
Dozwolony dostęp
Żadna zasada nie będzie egzekwowana, jeżeli każdy będzie mógł wejść na dach w dowolnym momencie. Posiadanie procesu wydawania zezwoleń pozwala zapewnić przestrzeganie zasad, zagwarantować, że ktoś jest odbiorcą tych odpraw, oraz zrobić to, co jest konieczne, aby dach był bezpieczny.
Wracając do przykładu z zakładem przetwórczym, są oczywiście sytuacje, w których absolutnie nie należy zezwalać na przebywanie na dachu. Jeśli dostęp jest dobrowolny, skąd masz pewność, że Twój wykonawca lub pracownicy obsługi technicznej nie wejdą tam i nie narażą się na coś szkodliwego?
Zaplanowane kontrole
Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ponieważ Twój dach jest tam po prostu zawsze, ale pewne rzeczy się zdarzają i konieczna jest jego konserwacja. Może pojawić się zgnilizna, powodując na przykład miękkie miejsca. Coś może się stać z platformą roboczą, powodując, że stanie się ona niebezpieczna. Inne rzeczy, takie jak punkty kotwiczenia na dachu, wymagają okresowych kontroli. W określonych odstępach czasu ktoś powinien wchodzić na dach (z kolegą) wyłącznie w celu jego sprawdzenia.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, należy uniemożliwić dostęp do dachu - lub jego części, na której występuje problem - do czasu usunięcia zagrożenia. Dokumentuj te inspekcje i wywieszaj je lub sporządzaj arkusze informacyjne, aby osoby wchodzące na dach wiedziały, kiedy została przeprowadzona ostatnia inspekcja. Ustal zasadę, która zabrania im wchodzenia na dach, jeśli nie zobaczą, że kontrola została przeprowadzona w określonym czasie.
Zasada 15′
Tak, w niektórych przypadkach dekarze mogą być 6' od krawędzi przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, ale wszyscy inni wchodzący na dach powinni przestrzegać zasady 15'. Oznacza to, że w żadnym momencie nikt nie powinien zbliżać się do krawędzi dachu na odległość mniejszą niż 15' (chyba że zastosowano poręcze, parapet jest na tyle wysoki, że działa jak poręcz lub pracownik/wykonawca ma inne środki ochrony przed upadkiem).
Należy pamiętać, że nie ma takiej odległości od krawędzi dachu, którą przepisy OSHA uznają za bezpieczną bez co najmniej linii ostrzegawczej i monitora bezpieczeństwa, ale agencja oświadczyła, że jeśli przypisze pracodawcy, że pracownicy byli na dachu, ale pozostawali w odległości większej niż 15' od krawędzi, to przypisze to jako naruszenie de minimis, co oznacza, że nie zostanie nałożona żadna kara pieniężna. Jednakże, zaznacz tę linię 15'. Upewnij się, że Twoi pracownicy/kontrahenci wiedzą, gdzie ona jest i że z żadnego powodu nie przekroczą jej bez odpowiedniego zabezpieczenia przed upadkiem.
Plany ratunkowe
Część osobistego systemu powstrzymywania spadania, która często jest pomijana, jest prawdopodobnie pomijana również w przypadku dostępu do dachu. Masz wszystkie te plany i środki ostrożności na miejscu, ale co zamierzasz zrobić w przypadku, gdy potrzebna jest akcja ratunkowa? Może to być ktoś, kto spadnie z dachu w osobistym sprzęcie chroniącym przed upadkiem, może to być ktoś zablokowany, może to być ktoś, kto ma atak serca lub inny wypadek, który uniemożliwia mu zejście z dachu.
Jak zamierzasz sobie z tym poradzić? Czy masz na miejscu niezbędny sprzęt do ratowania pracownika? Czy masz oddział ratunkowy, który ma zarówno niezbędny czas reakcji, jak i sprzęt? Upewnij się, że masz gotowy plan, ponieważ kiedy będziesz go potrzebował, będziesz chciał, aby był solidny.
Konserwacja dachów budynków firmowych jest czasem niedostrzegana. Zdecydowanie nie jest ona tak dokładnie sprawdzana, jak prace na dachach podczas budowy lub duże projekty napraw dachów/instalacji klimatyzacji itp. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby monitorować i kontrolować dostęp do dachów, tak aby Twoi pracownicy byli bezpieczni i nikt nie został - dosłownie - pozostawiony na lodzie.