9 sekretów bezpieczeństwa w miejscu pracy, które musisz znać

Ochrona Twoich pracowników może być wyzwaniem. Współczesne miejsce pracy może być głośne i niebezpieczne, co naraża Twoich pracowników na zagrożenia, które są unikalne dla danego miejsca pracy.

Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby zarówno menedżerowie, jak i pracownicy rozumieli, co mogą zrobić, aby każdy pracownik bezpiecznie wrócił do domu po każdej zmianie.

Poniżej przedstawiamy 9 sekretów bezpieczeństwa w miejscu pracy, które musisz znać:

Sekret #1: Nie ma substytutu dla szkolenia

Wiemy, że nigdy nie wręczyłbyś nowemu pracownikowi podręcznika bezpieczeństwa i życzyłbyś mu powodzenia, ale są firmy, które nie inwestują w szkolenia.

Niezależnie od tego, czy pracownik jest nowy, czy pracuje u Ciebie od 15 lat, częste szkolenia z zakresu bezpieczeństwa są kluczowym elementem pomagającym każdemu zrozumieć swoją rolę w utrzymaniu bezpiecznego środowiska pracy.

Sekret nr 2: Wypadki nie istnieją

Nazywanie czegoś "wypadkiem" oznacza, że nie ma w tym nic winnego. Podczas gdy poszczególni pracownicy mogą nie być winni incydentu, bardzo możliwe, że zawinił błąd w procedurze lub niesprawdzony element wyposażenia.

Stworzenie środowiska, w którym każdy jest zaangażowany w bezpieczeństwo, to najlepszy sposób na zapobieganie zagrożeniom i katastrofom w miejscu pracy. Bądź jak najlepiej przygotowany, przeprowadzając kontrole narzędzi i sprzętu w ramach codziennej rutyny i przeprowadzając regularne inspekcje miejsca pracy w poszukiwaniu często przeoczonych zagrożeń, niezależnie od tego, jak małe by one nie były.

Inwestowanie w szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, a także w narzędzia do analizy predykcyjnej i technologię taką jak Vantage może być doskonałym sposobem na zmniejszenie liczby obrażeń i związanych z nimi kosztów.

Sekret nr 3: Zachęcaj do zmiany zachowań

Jako lider w swojej firmie musisz mieć mentalność opartą na zasadach bezpieczeństwa i starać się przekazać ją pozostałym pracownikom.

Opracowując systemy, które nagradzają i zachęcają do zmiany zachowań, masz szansę pozytywnie wpłynąć na zmiany w organizacji. Zmiany te mogą prowadzić do stworzenia bezpieczniejszego środowiska pracy dla wszystkich.

Sekret #4: Zamykanie sprzętu

Właściwe szkolenie na kawałkach potencjalnie niebezpiecznego sprzętu powinno zawsze obejmować właściwą procedurę wyłączania i blokowania.

Ten krytyczny krok pomoże utrzymać pracowników, którzy nie są przeszkoleni i nie znają sprzętu przed zranieniem siebie lub innych. Ponadto, prawidłowo zamknięty sprzęt chroni doświadczonych operatorów przed popełnianiem kosztownych błędów.

Sekret #5: Elektryczność jest niebezpieczna

Być może nie jest to największy sekret na tej liście, ale ze względu na stałą rolę elektryczności w naszym życiu, łatwo jest przeoczyć potencjalne zagrożenia, jakie ze sobą niesie.

Zatrzymaj się i pomyśl o tym, ile razy widziałeś tłumik przepięć, który został przeciążony lub nawet ma inny tłumik podłączony do niego. Potencjał stworzenia zwarcia w gniazdku, które wywołuje pożar, jest ogromny.

Sekret #6: Potknięcia i upadki

Jedną z niewielu stałych w życiu jest nieunikniona siła grawitacji. Potknięcia i upadki są jedną z najczęstszych przyczyn urazów w miejscu pracy i można je ograniczyć dzięki odpowiedniemu oznakowaniu i szkoleniu.

W miejscach, w których istnieje ryzyko potknięcia się lub upadku, odpowiednio oznacz ten obszar, a podczas szkolenia i wprowadzania do pracy wskaż je pracownikom.

Sekret #7: Zacznij od podstaw

Obuwie jest jednym z najważniejszych aspektów utrzymania bezpiecznego środowiska pracy. Wybór obuwia bezpiecznego jest ogromny - od antypoślizgowego po obuwie ze stalowymi palcami i nie tylko.

Określ, jakich atrybutów potrzebują Twoi pracownicy i wprowadź je jako obowiązkowe. W ten sposób zainwestujesz nie tylko w bezpieczeństwo, ale również w komfort swoich pracowników. Długotrwałe stanie często prowadzi do zmęczenia, co może zwiększyć szanse na wystąpienie incydentu związanego z bezpieczeństwem.

Sekret #8: Wszystkie okulary nie są jednakowe

Wiele osób popełnia błąd myśląc, że okulary/gogle ochronne są potrzebne po prostu do zapobiegania kontaktowi przedmiotów fizycznych i odłamków z oczami.

Jednak niektóre zawody wymagają okularów, które są w stanie zapobiec oparom, chorobom i chemikaliom przed kontaktem z delikatną błoną oka.

Poświęć czas na zbadanie specyficznych potrzeb Twojego miejsca pracy, aby dokonać najlepszego wyboru.

Sekret #9: Bycie praktycznym działa

Nie chodzi tu tylko o upewnienie się, że każdy ma na sobie niezbędną ochronę rąk, ale również o to, że zarząd Twojej firmy jest aktywnie zaangażowany w tworzenie bezpieczniejszego miejsca pracy.

Organizuj regularne dyskusje przy okrągłym stole z pracownikami, aby poznać ich obawy i spostrzeżenia na temat tego, co idzie dobrze, a co nie. Im bardziej zaangażujesz ludzi w działania na rzecz bezpieczeństwa, tym bezpieczniejsze stanie się Twoje miejsce pracy.

Nie powinno być żadnych tajemnic, jeśli chodzi o ochronę pracowników i zagwarantowanie, że na koniec każdego dnia bezpiecznie dotrą do domu. Te dziewięć punktów to jedynie wskazówki, które pomogą Ci zacząć myśleć o tym, jak możesz poprawić swoje własne praktyki w zakresie bezpieczeństwa.