5 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, które powinien znać każdy pracownik

Niezależnie od tego, jak wiele wytycznych i praktyk dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy wprowadzisz, nie będą one pomocne, jeżeli Twoi pracownicy nie będą ich rozumieć i przestrzegać. Najbezpieczniejsze warunki pracy to te, w których pracownicy, na wszystkich szczeblach organizacji, współpracują ze sobą, aby przekazać i przestrzegać standardów bezpieczeństwa. Jako organizacja, najbardziej udany program bezpieczeństwa to taki, który doradza pracownikom, aby zgłaszali niebezpieczne warunki i promuje bezpieczne praktyki.

Stwórz udane środowisko biznesowe poprzez wdrożenie tych 5 skutecznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy nie jest pasywnym środkiem, który obejmuje technologię i przyciski. Jest to aktywna rola, która wymaga zaangażowania każdej osoby w organizacji. Jest to czynność, którą każdy w organizacji MUSI wykonać każdego dnia, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i zwiększyć produktywność. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, które możesz szybko wdrożyć w celu uzyskania wspólnej odpowiedzialności w całej organizacji:

#01. Zawsze zwracaj uwagę na otoczenie, w którym pracujesz

Konieczne jest, abyś pamiętał o swoim środowisku pracy. Świadomość wszystkich potencjalnych zagrożeń w miejscu pracy w znacznym stopniu przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa i poprawia wydajność pracy. Jeśli jesteś kierownikiem, nadzorcą lub dyrektorem, powinieneś również upewnić się, że twoi pracownicy są świadomi możliwych zagrożeń związanych z maszynami i urządzeniami w miejscu pracy.

#02. Chroń swoje plecy i szyję utrzymując właściwą postawę

Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy w elektrowni, zawsze ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Przyjmowanie właściwej pozycji oznacza podnoszenie przedmiotów w odpowiedniej formie oraz unikanie skręcania i pochylania się. Jeśli podnosisz przedmioty w pracy, trzymaj plecy prosto i ZAWSZE podnoś je za pomocą nóg. Ponadto, jeśli musisz podnieść coś, co wydaje Ci się nieporęczne, poświęć kilka sekund na znalezienie pomocy mechanicznej, która może Ci pomóc, lub skorzystaj z pomocy partnera. Nie ma znaczenia czy używasz wózka widłowego czy taczki; twoje plecy są warte wszystkich dodatkowych sekund jakie możesz uzyskać.

#03. Upewnij się, że nosisz odpowiedni sprzęt ochrony osobistej (PPE)

Nieprzestrzeganie specyfikacji pracy, które obejmują posiadanie właściwego sprzętu ochrony osobistej (PPE) dla danej pracy, jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnych urazów i wypadków śmiertelnych. W zależności od wykonywanego zadania i branży, odpowiedni sprzęt powinien pomóc zminimalizować ryzyko upadków i strasznych wypadków. Najpopularniejsze wyposażenie ochronne obejmuje twarde kapelusze, zatyczki do uszu, rękawice, gogle, maski oddechowe i buty robocze. Według MyBestWorkBoots, wybór odpowiednich butów roboczych zgodnie z wymaganiami Twojej pracy zmniejsza szanse na wypadki. Na przykład, jeśli pracujesz z elektrycznością, upewnij się, że masz izolowane buty gumowe lub jeśli pracujesz z ciężkim sprzętem i jesteś narażony na ryzyko upadku przedmiotów, musisz spojrzeć na znalezienie najlepszych butów roboczych z palcami stalowymi.

#04. Zgłaszaj kierownictwu niebezpieczne warunki pracy

W każdym przypadku, gdy dowiadujesz się o istnieniu lub obserwujesz niebezpieczne warunki pracy, zawsze mądrze jest natychmiast powiadomić o tym kierownictwo. Przełożeni i kierownicy są odpowiedzialni za utrzymanie bezpiecznego środowiska pracy dla swoich pracowników, więc ważne jest, aby poinformować ich o takich zdarzeniach. Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest obowiązkiem każdego.

#05. Upewnij się, że robisz regularne przerwy

Większość chorób i obrażeń związanych z pracą jest wynikiem wypalenia, zmęczenia lub nieświadomości pracownika. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego nieodłącznego zagrożenia jest zapewnienie regularnych przerw w pracy, przede wszystkim w przypadku prac pracochłonnych. Trudniejsze zadania należy również zaplanować wtedy, gdy nasza koncentracja jest najlepsza, np. zaraz po porannej przerwie.

Podczas gdy Ty jako pracownik powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zrozumieć i wdrożyć najlepsze praktyki bezpieczeństwa w miejscu pracy, to do kierownictwa i pracodawców należy upewnienie się, że ich pracownicy mają szkolenie potrzebne do zmniejszenia ryzyka. Tak więc, jako pracodawca upewnij się, że podjął właściwy krok i przeszkolił swoich pracowników w zakresie tego, co jest od nich wymagane w miejscu pracy. To w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko strat i nieodwracalnych incydentów.