Niektóre z zagrożeń, które mogą być związane z pracami tymczasowymi
Prace tymczasowe obejmują krótkoterminowe projekty budowlane, prace konserwacyjne, renowacyjne, rozbiórkowe i wykopy. Prace tymczasowe mogą być bardzo drobne i krótkotrwałe, jak np. malowanie i dekorowanie małego biura, naprawa uszkodzeń kamieni przyściennych na szczycie muru lub wykopanie płytkiego rowu w celu umożliwienia dostępu do zakopanych przewodów telefonicznych itp.
Mogą one również obejmować duże projekty budowlane, takie jak budowa dużej dobudówki do magazynu dystrybucyjnego, rozbiórka opuszczonego budynku na terenie fabryki lub poważne prace remontowe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz 100-letniego budynku użyteczności publicznej.
Zagrożenia związane z tymi pracami tymczasowymi będą oczywiście różnić się w zależności od charakteru tych prac. Mogą one obejmować:
- Zagrożenia związane ze środowiskiem pracy (takie jak ekstremalne temperatury zewnętrzne).
- Zagrożenia związane z bezpiecznym poruszaniem się po tymczasowym miejscu pracy (np. poślizgnięcia, potknięcia i upadki).
- Prace na wysokości (np. upadki z wysokości i spadające przedmioty).
- Zagrożenia związane z pojazdami (np. przewrócenie się pojazdu).
- Ręczne przemieszczanie (np. podnoszenie elementów podczas czynności konserwacyjnych).
- Zagrożenia związane z operacjami podnoszenia (np. upadek żurawia samojezdnego).
- Zagrożenia związane z narzędziami i sprzętem (takie jak zagrożenia mechaniczne).
- Zagrożenia pożarowe związane z pracami (takimi jak cięcie i szlifowanie) oraz stosowaniem łatwopalnych cieczy i gazów (takich jak propan).
- Wykopy (np. zawalenie się wykopu).
- Zagrożenia wyburzeniami (np. przedwczesne zawalenie się konstrukcji).
- Zagrożenia chemiczne i biologiczne (np. azbest naruszony podczas prac remontowych).
- zagrożenia związane z hałasem i wibracjami (np. generowane przez maszyny takie jak przecinarka tarczowa).
Krótko mówiąc, prace tymczasowe mogą obejmować wszystkie zagrożenia, które są przedmiotem kursu GC2 i zostały scharakteryzowane w niniejszym podręczniku.
Zagrożenia te mogą stanowić ryzyko dla pracowników zatrudnionych przy pracach tymczasowych. Pracownicy ci mogą być podwykonawcami pracującymi dla pracodawcy zewnętrznego zaangażowanego do wykonania prac (np. firma budowlana zaangażowana przez klienta do wykonania prac budowlanych). Mogą to być pracownicy wewnętrzni (jak np. zespół konserwatorów budynku zatrudniony przez pracodawcę). Pracownicy często stanowią mieszankę pracowników wewnętrznych pracujących z wykonawcami zewnętrznymi.
Co bardzo ważne, zagrożenia związane z pracami tymczasowymi mogą również stanowić ryzyko dla innych osób, które pracują w miejscu pracy w czasie trwania prac, a także dla tych, które mogą odwiedzać lub przechodzić przez obszar prac.
Na przykład prace związane z czyszczeniem i konserwacją lamp zewnętrznych podjęte przez wykonawców zewnętrznych w ośrodku wypoczynkowym prowadzonym przez radę lokalną mogą potencjalnie stwarzać zagrożenie dla
- Samych pracowników wykonawcy.
- Pracowników ośrodka rekreacyjnego.
- Klientów centrum rekreacyjnego (w tym dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych).
- Członków społeczeństwa przechodzących poza terenem ośrodka.
Utworzenie tymczasowego miejsca pracy w ramach istniejącego zakładu może zakłócić "zwykłe" środki kontroli, które już istnieją w danym miejscu pracy. Również w tym przypadku spowodowane zakłócenia będą w dużym stopniu zależeć od charakteru istniejącej pracy i charakteru prac tymczasowych. Przykłady mogą obejmować:
- Zakłócenie jednokierunkowego systemu trasy ruchu pojazdów na terenie zakładu spowodowane awaryjnymi pracami naprawczymi kanalizacji w części trasy ruchu.
- Odizolowanie części automatycznego systemu wykrywania pożaru z powodu prac gorących w jednej części budynku wielopiętrowego.
- Zamknięcie drogi ewakuacji pożarowej z powodu prac remontowych korytarza i klatki schodowej stanowiących część drogi ewakuacyjnej.