Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc to ratująca życie, krytyczna pomoc udzielana osobie rannej lub chorej przed przybyciem pomocy medycznej. Ta szybka pomoc, składająca się z prostych technik medycznych, jest najważniejsza dla poszkodowanych i często ratuje im życie. Każdy laik może zostać przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy, którą można przeprowadzić przy użyciu minimalnego sprzętu.

Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa występuje, gdy naczynia krwionośne wewnątrz nosa pękają. Ponieważ są one delikatne, może się to łatwo zdarzyć. W takiej sytuacji należy pochylić się lekko do przodu i uszczypnąć nos tuż poniżej mostka, gdzie stykają się chrząstka i kość. Utrzymuj ucisk przez 5 do 15 minut. Pomocne może być również przyłożenie do mostka okładu z lodu. W przypadku krwawienia z nosa nie należy odchylać głowy do tyłu, ponieważ można połknąć krew, która może dostać się do płuc. Jeśli krwawienie nie ustąpi po 20 minutach lub jeśli towarzyszy mu ból głowy, zawroty głowy, dzwonienie w uszach lub problemy z widzeniem, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Zwichnięcie

Do skręcenia dochodzi, gdy więzadła otaczające staw zostają naciągnięte poza ich normalny zakres. Skręceniu często towarzyszy zasinienie i opuchlizna. Przez pierwszy dzień należy naprzemiennie przykładać i zdejmować lód co 20 minut. Pomocne może być również owijanie stawu elastycznym bandażem uciskowym oraz uniesienie kończyny. Trzymaj się z dala od urazu przez co najmniej 24 godziny. Po tym czasie zastosuj ciepło, aby pobudzić przepływ krwi do tego obszaru. Jeśli uraz nie ulegnie poprawie w ciągu kilku dni, może to oznaczać, że doszło do złamania, naderwania mięśnia lub więzadła, dlatego skontaktuj się z lekarzem.

Oparzenie

Jeśli doszło do oparzenia, umieść je pod chłodną (nie zimną) bieżącą wodą, zanurz je w wannie i luźno zabandażuj oparzenie pierwszego lub drugiego stopnia w celu ochrony. Nie przykładaj okładów z lodu na większe oparzenia. Lód może uszkodzić skórę i pogorszyć obrażenia. Nie wyskakuj z pęcherzami. Nie nakładaj na oparzenia antybiotyków ani masła, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju infekcji. Oparzenia pierwszego stopnia wywołują zaczerwienienie, drugiego stopnia - pęcherze, a trzeciego stopnia - pękniętą lub sczerniałą skórę. Pośpiesz się do lekarza, jeśli ofiara
kaszle, ma łzawiące oczy lub ma problemy z oddychaniem.

Zadławienie

Prawdziwe zadławienie jest rzadkie, ale kiedy osoba naprawdę się dławi, nie może silnie kaszleć, mówić ani oddychać, a jej twarz może stać się czerwona lub niebieska. W przypadku ofiary w wieku jednego roku lub starszej, należy pochylić się do przodu i uderzyć dłonią pięć razy w plecy między łopatkami. Jeśli to nie zadziała, stań za ofiarą, umieść jedną pięść nad pępkiem, drugą ręką obejmij pięść i pchnij ją do środka i w górę w kierunku żeber pięć razy. Jeśli jesteś sam, przyciśnij brzuch do czegoś twardego lub użyj rąk. Nie podawaj wody ani niczego innego osobie, która kaszle.

Zatrucia

Potencjalne zagrożenia domowe obejmują środki czyszczące, tlenek węgla i pestycydy. Ukąszenia i użądlenia mogą być również trujące dla niektórych osób. Jeśli osoba jest nieprzytomna lub ma problemy z oddychaniem, należy wezwać lekarza. Nie czekaj z wezwaniem pomocy do momentu pojawienia się objawów. I nie próbuj wywoływać wymiotów. Trucizna może spowodować dodatkowe szkody, gdy wróci do góry. W przypadku podejrzenia zatrucia ofiara nie powinna nic jeść ani pić.

Ukąszenia zwierząt

W przypadku ugryzienia przez zwierzę, zatrzymaj krwawienie poprzez bezpośredni nacisk, aż do jego ustania. Delikatnie wyczyścić mydłem i ciepłą wodą. Po oczyszczeniu płucz przez kilka minut. Nałóż krem z antybiotykiem, aby zmniejszyć ryzyko infekcji, i przykryj sterylnym bandażem. Zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli ugryzienie zwierzęcia jest więcej niż powierzchowne zadrapanie lub jeśli zwierzę było dzikie lub bezpańskie, niezależnie od ciężkości obrażeń.

Stłuczenia

Przez pierwsze 24-48 godzin obkładaj okolicę lodem. Przykładaj lód na około 15 minut i zawsze umieszczaj coś w rodzaju ręcznika lub ściereczki między lodem a skórą. Zażyj środek przeciwbólowy, jeśli odczuwasz ból. Zgłoś się do lekarza, jeśli siniakowi towarzyszy silny ból, opuchlizna lub zaczerwienienie, jeśli osoba przyjmuje leki rozrzedzające krew, nie może poruszać stawem lub ma złamaną kość.

Biegunka

Podczas biegunki bardzo ważne jest, aby leczyć odwodnienie. Podawaj osobie dorosłej dużo czystych płynów, takich jak soki owocowe, napoje gazowane, napoje dla sportowców i czysty rosół. Unikaj mleka lub produktów na bazie mleka oraz kofeiny podczas biegunki i przez 3 do 5 dni po wyzdrowieniu. Mleko może pogorszyć biegunkę. Podawaj dziecku lub niemowlęciu częste łyki roztworu nawadniającego. Upewnij się, że osoba pije więcej płynów niż traci przez biegunkę. Osoba chora powinna odpoczywać w miarę potrzeb i unikać forsownych ćwiczeń. Zatrzymaj chore dziecko w domu i podaj mu banana, ryż, jabłko i tosty. Dorosłym należy stopniowo, w miarę ustępowania biegunki, podawać pokarmy półpłynne i o niskiej zawartości błonnika. Unikaj pikantnych, tłustych lub tłustych potraw.

Uszkodzenie oczu

Jeśli doszło do kontaktu z substancją chemiczną, nie trzeć oczu. Natychmiast przemyć oko dużą ilością wody i uzyskać pomoc medyczną w trakcie wykonywania tej czynności. Nie bandażować oka. Jeśli nastąpiło uderzenie w oko, zastosować zimny okład, ale nie uciskać oka. Jeżeli wystąpi zasinienie, krwawienie, zmiana widzenia lub jeżeli oko boli przy poruszaniu, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W przypadku obecności ciała obcego w oku - nie trzeć oka, odciągnąć górną powiekę w dół i wielokrotnie mrugnąć. Jeżeli cząstka nadal tam jest, należy przepłukać oko płynem do płukania oczu. Jeśli i to nie pomoże, należy udać się do lekarza.

Zastrzeżenie: Niniejsza treść wraz z poradami zawiera jedynie ogólne informacje. W żaden sposób nie zastępuje ona opinii wykwalifikowanego lekarza. Aby uzyskać więcej informacji, zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą lub własnym lekarzem. NDTV nie ponosi odpowiedzialności za te informacje.

Ważniejsze tematy dotyczące pierwszej pomocy:

  • Porady dotyczące pierwszej pomocy w 6 typowych wypadkach
  • Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących pierwszej pomocy
  • Jakie są najczęstsze zimowe urazy?
  • Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń
  • Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń węży
  • 6 podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które powinni znać wszyscy rodzice
  • Pierwsza pomoc w przypadku najczęstszych urazów u dzieci
  • Top 5 dziecięcych urazów latem
  • Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem
  • Jak pomóc poszkodowanemu w wypadku samochodowym