Praktyczne wskazówki dotyczące dobrej techniki podnoszenia ciężarów
Praktyczne wskazówki dotyczące dobrej techniki podnoszenia
Jest kilka prostych rzeczy, które należy zrobić przed i w trakcie podnoszenia/przenoszenia:
- Usuń przeszkody z trasy.
- W przypadku długiego podnoszenia, zaplanuj oparcie ładunku w połowie drogi na stole lub ławce, aby zmienić chwyt.
- Trzymaj ładunek blisko talii. Ładunek powinien być trzymany blisko ciała tak długo, jak to możliwe podczas podnoszenia.
- Najcięższą stronę ładunku należy trzymać obok ciała.
- Przyjąć stabilną pozycję i upewnić się, że stopy są rozstawione, z jedną nogą lekko wysuniętą do przodu, aby utrzymać równowagę.
Pomyśl przed podnoszeniem / przenoszeniem
Zaplanuj podnoszenie. Czy można użyć pomocy przy przenoszeniu? Gdzie ma być umieszczony ładunek? Czy będzie potrzebna pomoc przy przenoszeniu ładunku? Usuń przeszkody, takie jak porzucone materiały opakowaniowe. W przypadku długiego podnoszenia, należy rozważyć oparcie ładunku w połowie drogi na stole lub ławce, aby zmienić chwyt.
Przyjmij stabilną pozycję
Stopy powinny być rozstawione z jedną nogą lekko wysuniętą do przodu, aby utrzymać równowagę (obok ładunku, jeśli jest on na ziemi). Należy być przygotowanym na poruszanie stopami podczas podnoszenia, aby zachować stabilność. Unikaj ciasnych ubrań lub nieodpowiedniego obuwia, które mogą to utrudnić.
Dobre trzymanie
Jeśli to możliwe, ładunek należy przytulić jak najbliżej ciała. Może to być lepsze niż chwytanie go mocno tylko rękoma.
Rozpocznij w dobrej postawie
Na początku podnoszenia lepiej jest lekko zgiąć plecy, biodra i kolana niż całkowicie zgiąć plecy (schylając się) lub całkowicie zgiąć biodra i kolana (kucając).
Nie zginaj pleców podczas podnoszenia.
Może się to zdarzyć, jeżeli nogi zaczną się prostować przed rozpoczęciem podnoszenia ciężaru.
Trzymaj ciężar blisko talii
Podczas podnoszenia należy jak najdłużej utrzymywać ciężar blisko ciała. Najcięższą stronę ładunku należy trzymać obok ciała. Jeżeli bliskie podejście do ładunku nie jest możliwe, należy spróbować przesunąć go w kierunku ciała przed próbą podniesienia.
Unikać skręcania pleców lub pochylania się na boki, zwłaszcza gdy plecy są zgięte.
Ramiona powinny być utrzymywane na poziomie i skierowane w tym samym kierunku co biodra. Obracanie poprzez ruch stóp jest lepsze niż jednoczesne skręcanie i podnoszenie.
Podczas przenoszenia należy trzymać głowę w górze
Patrz przed siebie, a nie w dół na ładunek, gdy jest on już pewnie trzymany.
Poruszaj się płynnie
Nie należy szarpać ani wyrywać ładunku, ponieważ może to utrudnić utrzymanie kontroli nad nim i zwiększyć ryzyko obrażeń.
Nie należy podnosić ani przenosić więcej niż jest to łatwe do opanowania
Istnieje różnica pomiędzy tym, co ludzie mogą podnieść, a tym, co mogą bezpiecznie podnieść. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lub skorzystać z pomocy.
Odłóż, a następnie dostosuj
Jeżeli konieczne jest precyzyjne ustawienie ładunku, należy go najpierw położyć, a następnie przesunąć do żądanej pozycji.