Pierwsza pomoc przy najczęstszych urazach u dzieci

Większość mam i tatusiów zrobiłaby wszystko, aby ich maluchy były bezpieczne od krzywdy. W końcu niewiele rzeczy bardziej rozdziera serce niż widok zranionego malucha, zwłaszcza jeśli pocałunek i przytulenie od ciebie nie powstrzymają łez. Niestety, przypadkowe urazy u dzieci - od dużych siniaków po małe zadrapania - są zbyt powszechne. Szacuje się, że każdego dnia w Stanach Zjednoczonych około 39 000 dzieci doznaje urazu na tyle poważnego, że wymaga to pomocy medycznej (to w sumie 14 milionów dzieci - lub jedno na każde czworo dzieci - rocznie). A to nie licząc codziennych uderzeń i stłuczeń, na które małe dzieci są podatne.

Które dzieci są więc najbardziej narażone na częste urazy dziecięce? Maluchy w wieku czterech lat i młodsze. Dzieje się tak dlatego, że małe dzieci - starając się poznać swój świat - robią wszystko, co w ich mocy, aby dostać w swoje ręce (i usta!) wszystko, co mogą, nie zdając sobie sprawy, gdzie czają się niebezpieczeństwa. To, plus ich brak umiejętności motorycznych, stanowi niebezpieczną kombinację - i może ostatecznie prowadzić do dowolnej liczby urazów wynikających z zatrucia, zadławienia, upadku, poparzenia i wielu innych.

Wszystko to oznacza, że do Ciebie i Twojego partnera należy dołożenie wszelkich starań, aby uchronić dziecko przed urazami w dzieciństwie. Oznacza to zabezpieczenie domu przed dziećmi (a może nawet części domu babci), nadzorowanie dziecka (czy to w domu, na placu zabaw, w domu przyjaciela, czy w restauracji) i zwracanie uwagi na potencjalne zagrożenia (w domu i poza nim). Tak, to trudne zadanie, ale dobra wiadomość jest taka, że większości przypadkowych urazów u dzieci można zapobiec, jeśli nauczysz się kilku prostych strategii bezpieczeństwa i będziesz uważać na niebezpieczne sytuacje.

Żaden rodzic nie może być zawsze w pogotowiu, bez względu na to, co mówi ci wszystkowiedzący sąsiad lub natrętna teściowa. Musisz czasem odebrać telefon, opróżnić zmywarkę, gdy jest czysta, i od czasu do czasu skorzystać z łazienki (najlepsze okazje dla Twojego malucha, by narozrabiać)! Jesteś tylko człowiekiem i nie jesteś złym rodzicem, jeśli twoje dziecko przypadkowo stoczy się z łóżka i uderzy się w głowę lub twój maluch zderzy się z twoją gorącą kawą i poparzy się (to przytrafiło się najlepszym z nas). A kiedy twoje dziecko osiąga kamienie milowe szybciej, niż jesteś w stanie uchwycić je na kamerze ("Spójrz! Mały Ethan potrafi się teraz turlać!"), trudno jest utrzymać się na szczycie umiejętności, które twój dorastający szkrab opanował ("O mój Boże, Sophie nauczyła się odpinać pasek od wózka!").

Sztuką jest nauczyć się, jak reagować (i to szybko!), gdy Twoje dziecko ulegnie wypadkowi. Może to oznaczać, że będziesz wiedziała, kiedy wezwać pomoc medyczną, nauczysz się, jak postępować w przypadku zadławienia (manewr Heimlicha) i przejdziesz kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej lub po prostu będziesz miała pod ręką sterylne bandaże. Dzięki szybkiemu myśleniu i odrobinie know-how możesz nauczyć się, jak zapewnić najlepszą opiekę po tym, jak twoje dziecko się przewróci... lub połknie coś niebezpiecznego, dotknie gorącej miski z zupą lub zrobi sobie krzywdę na wiele sposobów. Tak więc, choć trudno jest patrzeć, jak Twoje dziecko cierpi, możesz przyjść mu na ratunek - lub, jeszcze lepiej, nauczyć się, jak zapobiegać tym powszechnym urazom u dzieci.

Ważniejsze tematy dotyczące pierwszej pomocy:

  • Porady dotyczące pierwszej pomocy w 6 typowych wypadkach
  • Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących pierwszej pomocy
  • Jakie są najczęstsze zimowe urazy?
  • Pierwsza pomoc - leczenie oparzeń
  • Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń węży
  • 6 podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które powinni znać wszyscy rodzice
  • Pierwsza pomoc w przypadku najczęstszych urazów u dzieci
  • Top 5 dziecięcych urazów latem
  • Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem
  • Jak pomóc poszkodowanemu w wypadku samochodowym