Zmarł niestrudzony obrońca ofiar azbestu w Australii Południowej

Południowoaustralijski adwokat azbestu Terry Miller OAM został zapamiętany jako mistrz kolegów ofiar azbestu, który poświęcił prawie dwie dekady swojego życia, aby wspierać rodziny, prowadzić kampanię na rzecz poprawy prawa i edukować opinię publiczną o ciągłych zagrożeniach związanych z azbestem.

Pan Miller, który cierpiał na ciężką azbestozę po dwóch dekadach pracy dla James Hardie, odszedł ostatniej nocy (czwartek 31 maja, 2018), w wieku 76 lat. Jest pamiętany przez swoje dzieci, Karen i Scotta, dwóch wnuków i dwóch wspaniałych wnuków.

Terry rozwinął swoją chorobę po ciężkim narażeniu na azbest w ciągu dwóch dekad w fabryce rur James Hardie w Elizabeth West, gdzie pracował od listopada 1966 roku do jej zamknięcia w marcu 1987 roku.

Terry dorastał w Waikerie, w południowoaustralijskim regionie Riverland, po czym przeniósł się do Elizabeth, gdzie rozpoczął pracę w fabryce jako pomocnik przy stole, robotnik w narzędziowni i operator tokarki. Przez lata pracował na prawie wszystkich stanowiskach w fabryce, aż w końcu w 1977 roku został brygadzistą zmianowym.

Warunki w fabryce były okropne. Terry opowiadał, jak wracał do domu pokryty pyłem azbestowym, który przyklejał się do jego ubrania, skóry i włosów.

To właśnie setki jego kolegów z pracy oraz dziesiątki tysięcy innych osób w całym kraju narażonych na kontakt z azbestem zainspirowały go do poświęcenia swojego czasu i wysiłku na pomoc ofiarom azbestu oraz pracę na rzecz zapobiegania narażeniu innych ludzi na kontakt ze śmiertelną substancją.

Pan Miller był częścią małej grupy, która spotkała się w 2000 roku, aby utworzyć Stowarzyszenie Ofiar Azbestu Południowej Australii. W 2002 roku, po tym jak azbestoza zmusiła go do przejścia na wcześniejszą emeryturę, zgodził się objąć funkcję sekretarza stowarzyszenia.

Pod jego przewodnictwem AVA stało się orędownikiem przełomowej ustawy, która w grudniu 2005 r. przeszła przez Parlament Południowej Australii przy dwupartyjnym poparciu. Ustawa ta, będąca australijską nowością, przyspieszyła proces uzyskiwania odszkodowań przez ofiary azbestu i zapewniła dodatkowe wsparcie dla ich rodzin.

Za kulisami Terry poświęcił się trudnej i mało efektownej pracy polegającej na zapewnianiu praktycznego wsparcia i pomocy ofiarom azbestu i ich rodzinom. Mimo, że często boli go serce, czerpał ogromną satysfakcję z pomagania rodzinom w tych najtrudniejszych chwilach.

"Jest bardzo niewiele osób, które pracowały tak niestrudzenie, przez tak wiele lat, by pomóc tak wielu ludziom" - powiedziała prezes AVA Kat Burge.

"Terry wiedział z pierwszej ręki, jak straszne są choroby azbestowe, ale wykorzystał to osobiste doświadczenie, aby walczyć o prawa innych ofiar azbestu, aby zapewnić, że otrzymają sprawiedliwość i wspierać ich rodziny w niewiarygodnie trudnych czasach.

"Tysiące południowoaustralijskich rodzin bezpośrednio skorzystało z poświęcenia Terry'ego w ciągu dwóch dekad.

"Wysiłki Terry'ego w zakresie edukacji publicznej i poprawy bezpieczeństwa prawdopodobnie uchroniły kolejne tysiące ludzi przed narażeniem na śmiertelnie niebezpieczne włókna azbestowe.

"Chociaż strata Terry'ego jest bardzo trudna dla nas wszystkich, ale w szczególności dla jego rodziny i przyjaciół, uhonorujemy jego zaangażowanie poprzez kontynuowanie jego bezinteresownych wysiłków na rzecz wsparcia i orędownictwa dla wszystkich ofiar azbestu".