5 typowych zagrożeń w miejscu pracy, których nie możesz zignorować

Nie ignoruj tych 5 typowych zagrożeń w miejscu pracy

Nieważne, jakie jest Twoje środowisko pracy - biuro, restauracja, magazyn, salon wystawowy, plac budowy, sklep.W każdym z nich będą występować potencjalne zagrożenia.

I co zaskakujące, wiele z nich będzie podobnych w każdym z tych środowisk pracy.

Na tym blogu przyjrzymy się 5 najczęstszym zagrożeniom w miejscu pracy, które łatwo mogą pozostać bez kontroli.

1. Poślizgnięcia, potknięcia i upadki

Czy uwierzyłbyś, że najczęstszym rodzajem urazu w miejscu pracy w Wielkiej Brytanii są poślizgnięcia, potknięcia i upadki (STF). Brzmi to tak, jakbyśmy wszyscy byli po prostu wyjątkowo niezdarni, skoro najczęściej ulegamy urazom przewracając się, ale to nie jest takie proste.

Głównym winowajcą urazów STF jest nikt inny jak... my sami, oczywiście. I nie, nie mam tu na myśli potykania się o własne nogi.

Mokre powierzchnie, zwisające kable, zapomniane pudła i porozrzucane wokół przedmioty to jedne z głównych przyczyn poślizgnięć, potknięć i upadków.

Aby być uczciwym wobec siebie, inne czynniki, takie jak nierówne podłogi i słabe oświetlenie, mogą spowodować niestabilną podróż. A jeśli złapany nieświadomy, nawet najmniejsza przyczyna może whip Twoje stopy z pod ciebie szybciej niż można powiedzieć Wooooah.

Wypadki STF nieuchronnie się zdarzają, ale możesz podjąć proste kroki, aby uczynić swoje miejsce pracy tak bezpiecznym, jak to tylko możliwe dla Twoich pracowników.

Na przykład, sprzątaj rozlane płyny tak szybko jak to możliwe, usuwaj sprzęt kiedy to tylko możliwe, popraw oświetlenie (będziesz zaskoczony jaką to robi różnicę) i nalegaj na używanie odpowiedniego obuwia antypoślizgowego.

Jeżeli zauważysz coś, co jest nie na swoim miejscu lub wymaga uwagi, upewnij się, że dasz komuś znać i załatwisz to jak najszybciej, aby zapobiec dalszym urazom STF.

2. Zły porządek w domu

Złe utrzymanie porządku w domu to nie tylko przykry widok, ale także prawdziwe zagrożenie, i to bardzo szybko.

Jeśli się nad tym zastanowić, wiele zadań związanych z utrzymaniem porządku nie wymaga dedykowanego zespołu sprzątającego.

Wystarczy odkładać rzeczy na swoje miejsce i sprzątać po sobie. Łatwo.

To, czego naprawdę potrzebujesz, to cały zespół włączony i wyczulony na ewentualne zagrożenia.

Weźmy na przykład, że osoba, która normalnie odbiera dostawę jest wyłączona. Inny pracownik podpisuje się pod nią, a nie wiedząc, dokąd ona zmierza, ustawia ją obok drzwi dostawczych. Ktoś inny zobaczy ją tam i zajmie się nią, prawda? Może, ale czy jest to warte ryzyka?

Powiedzmy, że ktoś wchodzi przez te drzwi z pełnymi rękami. Te drzwi są normalnie niezabezpieczone, więc ta osoba potyka się, upada i kaleczy się.

Jak już wspomnieliśmy STF są najczęstszym rodzajem obrażeń i często są spowodowane złym utrzymaniem porządku w domu.

A co jeśli wybuchłby pożar? Dostawa może blokować wyjście pożarowe? To przykłady takie jak ten, które wydają się ekstremalne, ale jedna rzecz z miejsca może spowodować katastrofę w katastrofalnej sytuacji.

W większości przypadków ludzie muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za dobre gospodarowanie w miejscu pracy. Ignorowanie problemu nie sprawi, że on zniknie, a w rzeczywistości często pogarsza sytuację.

Bądź więc świadomy, sprzątaj po sobie i naprawiaj problem, gdy tylko się o nim dowiesz.

3. Hałas

Nie, nie mówimy tylko o strasznej muzyki pop wlewającej się przez głośniki lub cackle ludzi obok przez słabe ściany.

Mówimy o poważnym hałasie w pracy, gdzie hałas osiąga 85 decybeli. To mniej więcej tyle, co odgłos przejeżdżającego pociągu z odległości 15 metrów.

Nadmierny hałas może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Utrata słuchu może następować stopniowo przez długi okres czasu lub, jeśli hałas jest wyjątkowo głośny i nagły, natychmiast.

Co pomocne, HSE podaje pewne wskazówki dotyczące poziomów hałasu.

Na przykład, pracodawcy muszą zapewnić ochronę słuchu i strefy ochrony słuchu, gdy hałas w miejscu pracy osiąga 85 decybeli.

Istnieje również wartość graniczna narażenia na hałas wynosząca 87 decybeli.

Pracownicy nie mogą być narażeni na hałas powyżej tego poziomu.

4. Brak szkolenia z zakresu pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy nie zastępuje wyszkolonego ratownika, jak wiele firm lubi myśleć.

Od 1981 r. przedsiębiorstwa są zobowiązane do zapewnienia "odpowiedniego i właściwego sprzętu, urządzeń i personelu w celu zapewnienia pracownikom natychmiastowej pomocy w razie zranienia lub zachorowania w miejscu pracy".

Jednak to, co uważa się za odpowiednie i właściwe, zależy od miejsca pracy. Na przykład stocznia drzewna będzie miała zupełnie inne wymagania niż centrum telefoniczne.

Istotne jest, aby ocenić potrzeby w zakresie pierwszej pomocy, zanim ktoś będzie potrzebował pomocy, aby mieć pewność, że można udzielić odpowiedniej pomocy. Może to oznaczać posiadanie odpowiedniej liczby pracowników przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy i zapewnienie, że ich szkolenia są aktualne.

5. Zagrożenia ergonomiczne

Nie wszystkie zagrożenia są oczywiste, złowrogie i łatwe do zauważenia. Podczas gdy zagrożenia takie jak postrzępione przewody są natychmiast rozpoznawalne nawet przez nieprzeszkolonych pracowników, inne zagrożenia są bardziej subtelne i ukrywają się w tle.

Takie jak zagrożenia ergonomiczne.

Zagrożenie ergonomiczne to w zasadzie każdy czynnik fizyczny w otoczeniu, który szkodzi ciału. Takie rzeczy, jak nietrwałe krzesła biurowe, słabe oświetlenie czy dokuczliwy hałas to typowe przykłady zagrożeń ergonomicznych.

Jednym z głównych problemów związanych z zagrożeniami ergonomicznymi jest to, że nie mają one bezpośredniego wpływu na pracownika, co sprawia, że trudno je zidentyfikować. W końcu, jak dostrzec problem, jeśli nie widać żadnych skutków?

Musisz być proaktywny. Ergonomia polega na zmianie środowiska pracy w taki sposób, aby zmniejszyć obciążenie organizmu, więc nie czekaj, aż coś pójdzie nie tak.

Proste rozwiązania ergonomiczne mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie Twoich pracowników.

Należą do nich: zróżnicowanie zadań w celu zmniejszenia liczby powtarzających się ruchów, wprowadzenie przerw, aby dać organizmowi czas na regenerację, przeszkolenie pracowników w zakresie najbardziej efektywnego sposobu pracy oraz zapewnienie sprzętu i mebli zaprojektowanych tak, aby pasowały do ludzkiego ciała.