Sprzęt ratunkowy i wyposażenie bezpieczeństwa dla bezpieczeństwa chemicznego

Sprzęt ratunkowy i sprzęt bezpieczeństwa dla bezpieczeństwa chemicznego

Osoba prowadząca działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo w miejscu pracy, które wykorzystuje, obsługuje, wytwarza lub przechowuje niebezpieczne chemikalia, musi zapewnić, że w miejscu pracy zawsze dostępny jest sprzęt do użycia w sytuacji awaryjnej.

Rodzaj sprzętu awaryjnego wymaganego do reagowania w sytuacjach awaryjnych, powstrzymywania i usuwania wycieków oraz pomagania pracownikom w bezpiecznym wykonywaniu procedur awaryjnych będzie się różnił w zależności od rodzaju i ilości niebezpiecznych chemikaliów w miejscu pracy.

Sprzęt musi być tak rozmieszczony, aby był łatwo dostępny dla wszystkich pracowników w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej. Jeżeli sprzęt bezpieczeństwa jest potrzebny do reagowania w sytuacji awaryjnej, należy zapewnić, że jest on dostarczony, utrzymywany i łatwo dostępny w miejscu pracy. Sprzęt bezpieczeństwa przeznaczony do pracy z niebezpiecznymi chemikaliami powinien być kompatybilny z niebezpiecznymi chemikaliami, z którymi może mieć kontakt. Na przykład, gaśnice wodne nie mogą być używane do pożarów oleju.

Przykłady sprzętu awaryjnego, który może być wymagany w twoim miejscu pracy obejmują:

  • opakowania zbiorcze, takie jak ponadwymiarowe beczki zawierające nieszczelne pojemniki
  • materiał absorbujący odpowiedni dla substancji chemicznej, która może zostać rozlana
  • wysięgniki, płyty i/lub elastyczne osłony zapobiegające przedostawaniu się rozlanych substancji do kanalizacji i dróg wodnych
  • gaśnice
  • środki neutralizujące, takie jak wapno i soda kalcynowana
  • odpowiednie pompy i węże do usuwania rozlanego materiału
  • apteczki pierwszej pomocy (w tym odtrutki na wypadek szczególnego narażenia chemicznego, np. na cyjanek)
  • prysznice ratunkowe i stanowiska do przemywania oczu
  • narzędzia ręczne, takie jak mopy, wiadra, ściągaczki i pojemniki
  • odpowiednią odzież ochronną i sprzęt do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia personelu zaangażowanego w oczyszczanie.

Systemy ochrony przeciwpożarowej

Osoba prowadząca działalność lub przedsiębiorstwo w miejscu pracy musi zapewnić, że ochrona przeciwpożarowa i sprzęt gaśniczy

  • jest zaprojektowany i zbudowany dla rodzajów niebezpiecznych substancji chemicznych w miejscu pracy w ilościach, w jakich są one używane, przenoszone, wytwarzane lub przechowywane w miejscu pracy
  • warunków, w których są one używane, przenoszone, wytwarzane lub przechowywane
  • jest kompatybilny ze sprzętem przeciwpożarowym używanym przez podstawowe organizacje służb ratowniczych
  • jest właściwie zainstalowany, przetestowany i konserwowany
  • zapisana jest data ostatniego testu, a wyniki testu przechowywane są do czasu przeprowadzenia następnego testu.

W przypadku, gdy w miejscu pracy używane, przenoszone, wytwarzane lub przechowywane są duże ilości niebezpiecznych chemikaliów, zwykłe gaśnice mogą nie wystarczyć do opanowania pożaru. W takich przypadkach należy rozważyć zainstalowanie systemu ochrony przeciwpożarowej, który został zaprojektowany z myślą o rodzajach i ilościach niebezpiecznych substancji chemicznych używanych, przenoszonych, wytwarzanych lub przechowywanych w miejscu pracy.

Podczas instalowania systemu ochrony przeciwpożarowej należy wziąć pod uwagę:

  • obciążenie ogniowe niebezpiecznych chemikaliów i innych źródeł
  • kompatybilność niebezpiecznych chemikaliów z innymi substancjami lub mieszaninami
  • kompatybilność urządzeń z urządzeniami używanymi przez główną organizację ratowniczą.

Należy również wziąć pod uwagę bliskość miejsca pracy w stosunku do innych miejsc pracy lub pomieszczeń oraz wszelkie wymagania wynikające z australijskiego Kodeksu Budowlanego.

System ochrony przeciwpożarowej powinien być w stanie szybko opanować i ugasić każdy pożar, który wystąpi z udziałem niebezpiecznych chemikaliów. Powinien on również skutecznie chronić niebezpieczne chemikalia przechowywane w miejscu pracy przed pożarem w sąsiednich obiektach.

Jeżeli na jakimkolwiek etapie ochrona przeciwpożarowa lub sprzęt gaśniczy staną się nieskuteczne lub przestaną działać, musisz ocenić konsekwencje posiadania niezdatnego do użytku lub niesprawnego systemu i musisz kontrolować ryzyko za pomocą alternatywnych środków. W takich okolicznościach należy natychmiast podjąć działania alternatywne.

Jeśli nie można uzyskać alternatywnych środków w celu zapewnienia wymaganego poziomu ochrony, konieczne może być wstrzymanie działania do czasu przywrócenia skutecznej ochrony przeciwpożarowej. Należy dopilnować, aby ochrona przeciwpożarowa i sprzęt gaśniczy zostały jak najszybciej przywrócone do pełnej sprawności.

Monitory i alarmy

Monitory i alarmy mogą mieć decydujące znaczenie dla opanowania sytuacji zagrożenia, ponieważ pozwalają na wczesną identyfikację zagrożenia lub niebezpiecznej sytuacji i szybkie podjęcie działań. Skuteczne systemy alarmowe powinny:

  • aktywować się automatycznie i być zdolne do obsługi ręcznej poprzez użycie wyraźnie zidentyfikowanych aktywatorów alarmu w dogodnych i bezpiecznych miejscach, które są łatwo dostępne dla obszarów roboczych
  • wykorzystywać sygnały alarmowe, które można odróżnić od wszelkich innych sygnałów i które są wyraźnie słyszalne w całym obiekcie
  • zawierają element wizualny (na przykład migające światła) w sytuacjach, w których występuje wysoki poziom hałasu lub użycie odzieży ochronnej może uniemożliwić rozpoznanie sygnału alarmowego
  • działać w przypadku awarii głównego źródła zasilania.

Monitory i alarmy powinny być instalowane zgodnie z zaleceniami producentów. Alarmy przeciwpożarowe powinny być instalowane tam, gdzie kontrola przeciwpożarowa może wymagać kierowania dużych ilości wody gaśniczej (lub równoważnej) do stałej instalacji, przy minimalnym narażeniu strażaków na ryzyko. W przypadku dużych ilości niebezpiecznych chemikaliów zaleca się konsultację z odpowiednimi władzami służb ratowniczych.

Aby zapewnić skuteczność monitorów i alarmów, należy je regularnie testować.

Automatyczne systemy tryskaczowe

W zależności od poziomu zagrożenia można zdecydować się na instalację automatycznego systemu tryskaczowego. Automatyczne systemy tryskaczowe mogą pozwolić na opanowanie pożaru niemal natychmiast po jego rozpoczęciu. Mogą one jednak nie być odpowiednie we wszystkich miejscach pracy, na przykład tam, gdzie użycie wody jako środka gaśniczego nie jest właściwe ze względu na obecność substancji chemicznych, które wchodzą w reakcję z wodą. Automatyczne instalacje tryskaczowe mogą obejmować:

  • zraszacze uruchamiane indywidualnie
  • tryskacze zalewowe
  • tryskacze pianowe
  • kombinację któregokolwiek z powyższych.

Zaopatrzenie w wodę

Niezawodne zaopatrzenie w wodę jest wymagane w celu zapewnienia, że system ochrony pozostaje sprawny w przypadku zagrożenia. Zaopatrzenie powinno być wystarczające do zasilania zarówno wewnętrznych urządzeń przeciwpożarowych, jak i dodatkowego wyposażenia, używanego przez służby ratownicze kontrolujące pożar w obiekcie.

W przypadku braku wystarczającego zaopatrzenia z głównego źródła wody, może być konieczne uzupełnienie go za pomocą dodatkowych zbiorników wody i/lub pomp. Jeśli władze lokalne na to pozwalają, woda może być pozyskiwana z niezawodnych źródeł alternatywnych, takich jak pobliskie rzeki i tamy, przy użyciu wszelkich odpowiednich środków.

Organizacja służb ratowniczych, która uczestniczy w pożarze w miejscu pracy powinna zostać poproszona o przeprowadzanie regularnych kontroli adekwatności lokalnego zaopatrzenia w wodę i ciśnienia w miejscu pracy.

Znaczenie kluczowych terminów z zakresu bezpieczeństwa chemicznego

Kodeks ADG oznacza Australijski Kodeks Transportu Drogowego i Kolejowego Towarów Niebezpiecznych, wydanie 7, zatwierdzony przez Australijską Radę Transportu. Kodeks ADG jest dostępny na stronie internetowej Krajowej Komisji Transportu: www.ntc.gov.au.

Artykuł oznacza wytworzony element, inny niż płyn lub cząsteczka, który podczas produkcji zostaje uformowany w określony kształt lub konstrukcję i posiada właściwości niebezpieczne oraz funkcję, która w całości lub częściowo zależy od kształtu lub konstrukcji.

Monitorowaniebiologiczne oznacza pomiar i ocenę substancji lub jej metabolitów w tkankach ciała, płynach lub wydychanym powietrzu osoby narażonej na działanie tej substancji lub monitorowanie poziomu ołowiu we krwi.

Klasa towarów niebezpiecznych oznacza numer przypisany towarom w kodzie ADG, wskazujący na zagrożenie lub najbardziej dominujące zagrożenie, jakie stwarzają te towary.

Substancja p alna oznacza substancję, która jest palna i obejmuje pył, włókna, dymy, mgły lub opary wytwarzane przez tę substancję.

Pojemnik oznacza cokolwiek, w czym lub przez co niebezpieczna substancja chemiczna jest lub była całkowicie lub częściowo zakryta, zamknięta lub opakowana, w tym wszystko, co jest niezbędne, aby pojemnik spełniał swoją funkcję jako pojemnik.

Prawidłowa klasyfikacja oznacza zestaw klas zagrożenia i kategorii zagrożenia przypisanych do niebezpiecznej substancji chemicznej, gdy jest ona prawidłowo sklasyfikowana. Uwaga: Część 1 wykazu 9 określa, kiedy niebezpieczna substancja chemiczna jest prawidłowo sklasyfikowana.

Podział towarów niebezpiecznych oznacza numer w klasie towarów niebezpiecznych, do którego towary niebezpieczne są przypisane w Kodeksie ADG.

Norma narażenia oznacza stężenie danej substancji lub mieszaniny w powietrzu, które nie może zostać przekroczone. Norma narażenia może występować w trzech postaciach:

  • 8-ho2Q ur średnia ważona w czasie
  • ograniczenie szczytowe
  • dopuszczalna wartość narażenia krótkotrwałego.

Temperatura zapłonu oznacza najniższą temperaturę (skorygowaną do ciśnienia standardowego 101,3 kPa), w której przyłożenie źródła zapłonu powoduje zapalenie się par cieczy w określonych warunkach badania.

GHS oznacza "Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów, wydanietrzecie poprawione", opublikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, zmieniony zgodnie z załącznikiem 6 przepisów WHS.

Zagrożenie oznacza sytuację lub rzecz, która może potencjalnie wyrządzić szkodę ludziom, mieniu lub środowisku. GHS obejmuje zagrożenia fizykochemiczne, zdrowotne i środowiskowe dla niebezpiecznych chemikaliów.

Kategoria zagrożenia oznacza podział kryteriów w ramach klasy zagrożenia w GHS.

Klasa zagrożenia oznacza charakter zagrożenia fizycznego, zdrowotnego lub środowiskowego w ramach GHS. Uwaga: Dotyczy to również towarów niebezpiecznych.

Piktogram zagrożenia oznacza kompozycję graficzną, obejmującą symbol i inne elementy graficzne, która w GHS jest przypisana do klasy lub kategorii zagrożenia.

Zwrot wskaz ujący rodzaj zagrożenia oznacza zwrot przypisany w GHS do klasy zagrożenia lub kategorii zagrożenia, opisujący charakter zagrożeń stwarzanych przez niebezpieczną substancję chemiczną, w tym, w stosownych przypadkach, stopień zagrożenia.

Niebezpieczna substancja chemiczna oznacza substancję, mieszaninę lub wyrób, które spełniają kryteria klasy zagrożenia w GHS (w tym klasyfikacji, o której mowa w wykazie 6 rozporządzeń WHS), ale nie obejmuje substancji, mieszaniny lub wyrobu, które spełniają kryteria wyłącznie dla jednej z następujących klas zagrożenia:

(a) toksyczność ostra-oralna-kategoria 5;

(b) toksyczność ostra-skórna-kategoria 5

(c) ostra toksyczność-wdychanie - kategoria 5

(d) działanie żrące/drażniące na skórę - kategoria 3

(e) poważne uszkodzenie oczu/działanie drażniące na oczy - kategoria 2B;

(f) zagrożenie spowodowane aspiracją - kategoria 2;

(g) gaz łatwopalny - kategoria 2;

(h) ostre zagrożenie dla środowiska wodnego - kategoria 1, 2 lub 3;

(i) chroniczne zagrożenie dla środowiska wodnego - kategoria 1, 2, 3 lub 4;

(j) niebezpieczne dla warstwy ozonowej.

Uwaga: Tabele z wykazu 6 zastępują niektóre tabele w GHS.

Kod Hazchem oznacza "Kod Hazchem" w ramach Kodeksu ADG. Znany również jako kod działania w nagłych wypadkach.

Etykieta oznacza pisemne, drukowane lub graficzne elementy informacyjne dotyczące niebezpiecznej substancji chemicznej, które są przytwierdzone do pojemnika niebezpiecznej substancji chemicznej, wydrukowane na nim lub do niego dołączone.

Produkcja obejmuje czynności związane z pakowaniem, przepakowywaniem, formułowaniem, mieszaniem, łączeniem, wytwarzaniem, przerabianiem i syntezą chemikaliów.

Mieszanina oznacza połączenie lub roztwór składający się z dwóch lub więcej substancji, które nie reagują ze sobą.

Tablica oznacza znak lub informację:

  1. wystawiony lub przeznaczony do wystawienia w widocznym miejscu, lub obok pojemnika lub miejsca przechowywania niebezpiecznych chemikaliów w miejscu pracy
  2. który zawiera informacje o niebezpiecznej substancji chemicznej przechowywanej w pojemniku lub miejscu przechowywania.

Ilość natabliczce oznacza ilość, o której mowa w wykazie 11 przepisów WHS, tabela 11.1, kolumna 4 dla tej niebezpiecznej substancji chemicznej. Uwaga: Wykaz ten został powtórzony w dodatku D do niniejszego Kodeksu.

Zwrot wskazujący środkiostrożności oznacza zwrot zalecany przez GHS, który opisuje środki, które należy podjąć w celu zapobieżenia lub zminimalizowania negatywnych skutków narażenia na niebezpieczną substancję chemiczną lub niewłaściwego obchodzenia się z niebezpieczną substancją chemiczną.

Substancja oznacza pierwiastek lub związek chemiczny w jego stanie naturalnym lub otrzymany bądź wytworzony w wyniku procesu:

  • łącznie z wszelkimi dodatkami koniecznymi do zachowania stabilności pierwiastka lub związku oraz wszelkimi zanieczyszczeniami pochodzącymi z procesu, lecz
  • z wyłączeniem każdego rozpuszczalnika, który może zostać oddzielony bez wpływu na stabilność pierwiastka lub związku lub bez zmiany jego składu.

Dostawa obejmuje sprzedaż lub przeniesienie własności lub odpowiedzialności za chemikalia.