Wymagania dotyczące pracy na wysokości
Wymagania dotyczące pracy na wysokości
Przepisy ogólnego zastosowania wymagają od pracodawców przeprowadzenia oceny ryzyka dla wszystkich prac wykonywanych na wysokości oraz wprowadzenia rozwiązań mających na celu:
- Wyeliminowania lub zminimalizowania ryzyka związanego z pracą na wysokości;
- Bezpiecznych systemów pracy przy organizowaniu i wykonywaniu pracy na wysokości;
- bezpiecznych systemów doboru odpowiedniego sprzętu roboczego do wykonywania pracy na wysokości; oraz
- bezpiecznych systemów ochrony ludzi przed skutkami pracy na wysokości.
Ocena ryzyka i podjęte działania powinny być proporcjonalne do szkody, która mogłaby wystąpić, gdyby nie podjęto żadnych działań. Powinna ona obejmować dokładne zbadanie, jaka szkoda może być spowodowana pracą na wysokości, w celu podjęcia niezbędnych kroków zmierzających do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia tej szkody poprzez unikanie danej czynności lub, jeżeli nie jest to wykonalne, poprzez wykonywanie jej w bezpieczny sposób przy użyciu odpowiedniego sprzętu roboczego.
Pracodawcy i osoby pracujące na własny rachunek muszą zapewnić, że:
Wszelkie prace na wysokości wykonywane w ich przedsiębiorstwie lub przez ich pracowników na jakimkolwiek innym miejscu lub terenie, a także sprzęt zapewniony do takich prac, spełniały wymogi części 4 przepisów o zastosowaniu ogólnym i nie narażały innych na niebezpieczeństwo, np. członków społeczeństwa;
Jeżeli wysyłają pracowników na inną budowę, muszą oni być pewni, że nie są narażeni na ryzyko związane z pracą na wysokości na tej budowie. Wszyscy pracodawcy w danym miejscu muszą współpracować, aby upewnić się, że pracownicy nie są proszeni o wykonywanie zadań, w przypadku których nie ma odpowiedniego zabezpieczenia; oraz
konsultują się ze swoimi pracownikami w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia w odniesieniu do pracy na wysokości oraz, w stosownych przypadkach, w sprawie opracowania oceny ryzyka związanego z pracą na wysokości.
Tam, gdzie jest wielu wykonawców, należy uzgodnić pisemny, sformalizowany sposób postępowania, tak aby było jasne, kto jest odpowiedzialny za poszczególne aspekty prac na wysokości. Każdy wykonawca zaangażowany w budowę będzie miał obowiązki wynikające z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ale zakres obowiązków będzie zależał od okoliczności i najlepiej uzgodnić go na piśmie przed rozpoczęciem prac.
Dalsze wskazówki można znaleźć w publikacji HSE "Korzystanie z usług wykonawców - wspólna odpowiedzialność" (INDG368).
Osoby, które dostarczają sprzęt do użytku w pracy, ale nie kontrolują jego użycia lub pomieszczeń, w których będzie on używany, powinny mimo wszystko zapewnić, że sprzęt roboczy jest zgodny z Częścią 4 Przepisów Ogólnych w zakresie, na jaki pozwala im kontrola. Przepisy wymagają, aby wszystkie zagrożenia związane z pracą były zarządzane przez odpowiednie osoby w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Ważne jest, aby poinformować o tym wszystkie osoby zaangażowane w prace na terenie zamieszkałym przez wiele osób. Na przykład, gdy firma wynajmująca rusztowania dostarcza sprzęt na miejsce i montuje go w imieniu użytkownika, musi ona zapewnić, że został on zamontowany zgodnie z przepisami.
Wymagania dotyczące bieżącej konserwacji, kontroli i rejestracji mogą jednak spoczywać na pracodawcy kontrolującym osoby korzystające z rusztowania.
Pracownicy używający własnego sprzętu do pracy na wysokości
Przepisy o ogólnym zastosowaniu mają również zastosowanie do sprzętu będącego własnością pracowników, używanego do pracy na wysokości. Pracodawcy muszą zapewnić, aby taki sprzęt został sprawdzony i oceniony jako odpowiedni. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy pracownik wnosi na teren budowy własne narzędzia oraz gdy decyduje się na używanie własnego sprzętu do pracy na wysokości (np. szelek bezpieczeństwa).
Pracodawca musi ustalić, kto będzie używał takiego sprzętu (zwłaszcza w przypadku, gdy może on być
i upewnić się, że użytkownicy mają jasność co do sposobu jego użycia. Pracodawca powinien również zapewnić przestrzeganie zasad bezpiecznego obciążenia i kompatybilność z innym sprzętem bezpieczeństwa, np. punktami kotwiczenia. Pracodawca powinien zapewnić, że wszelkie narzędzia będące własnością osobistą pracowników są odpowiednie do danego zadania, są w dobrym stanie i mogą być zgodne z kontrolami zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem określonymi w ocenie ryzyka.
Odpowiedzialność za bezpieczne stosowanie i używanie narzędzi i sprzętu będącego własnością prywatną nie może być przeniesiona na pracowników wykonujących pracę.