Jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa przy pracy z prądem elektrycznym lub w jego pobliżu?

Ogólne wskazówki bezpieczeństwa dotyczące pracy z elektrycznością lub w jej pobliżu

Główne zagrożenia związane z elektrycznością to porażenie prądem, pożar i rozbłysk łuku elektrycznego. Porażenie prądem elektrycznym występuje, gdy ciało staje się częścią obwodu elektrycznego, albo gdy osoba wchodzi w kontakt z obydwoma przewodami obwodu elektrycznego, jednym przewodem obwodu będącego pod napięciem i uziemieniem, albo częścią metalową, która znalazła się pod napięciem w wyniku kontaktu z przewodnikiem elektrycznym.

Nasilenie i skutki porażenia prądem elektrycznym zależą od wielu czynników, takich jak droga przepływu prądu przez ciało, ilość prądu, długość czasu ekspozycji oraz to, czy skóra jest mokra czy sucha. Woda jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego, dzięki czemu prąd łatwiej przepływa w mokrych warunkach i przez mokrą skórę.

Skutki porażenia mogą być różne - od lekkiego mrowienia, poprzez poważne oparzenia, aż do zatrzymania akcji serca. Poniższy wykres pokazuje ogólną zależność pomiędzy stopniem obrażeń a ilością prądu dla 60-cio cyklicznej ścieżki ręka-stopa o czasie trwania wstrząsu jednej sekundy. Podczas czytania tego wykresu należy pamiętać, że większość obwodów elektrycznych może w normalnych warunkach zapewnić przepływ prądu o natężeniu do 20 000 miliamperów.

Poniżej podano ogólne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z elektrycznością lub w jej pobliżu

Przed każdym użyciem należy sprawdzić, czy przenośne urządzenia podłączone do przewodów i wtyczek, przedłużacze, listwy zasilające i osprzęt elektryczny nie są uszkodzone lub zużyte. Uszkodzony sprzęt należy natychmiast naprawić lub wymienić.
W razie potrzeby przedłużacze należy zawsze mocować taśmą do ścian lub podłóg. Gwoździe i zszywki mogą uszkodzić przedłużacze, powodując zagrożenie pożarowe i porażeniowe.

Należy używać przedłużaczy lub sprzętu, który jest dostosowany do poziomu natężenia prądu lub mocy, z której korzystamy.
Należy zawsze używać bezpiecznika o odpowiedniej wielkości. Wymiana bezpiecznika na bezpiecznik o większym rozmiarze może spowodować nadmierne natężenie prądu w przewodach i wywołać pożar.

Należy pamiętać, że niezwykle ciepłe lub gorące gniazdka mogą być oznaką istnienia niebezpiecznych warunków w okablowaniu. Należy odłączyć wszelkie kable lub przedłużacze od takich gniazd i nie używać ich do czasu sprawdzenia okablowania przez wykwalifikowanego elektryka.

Podczas pracy z elektrycznością lub liniami energetycznymi lub w ich pobliżu należy zawsze używać drabin z nieprzewodzącymi szynami bocznymi (np. z włókna szklanego).

Lampy halogenowe należy umieszczać z dala od materiałów łatwopalnych, takich jak tkaniny lub zasłony. Lampy halogenowe mogą się bardzo nagrzewać i mogą stanowić zagrożenie pożarowe.

Ryzyko porażenia prądem jest większe w miejscach, które są mokre lub wilgotne. Należy zainstalować przerywacze obwodu ziemnozwarciowego (GFCIS), ponieważ przerywają one obwód elektryczny zanim wystąpi prąd wystarczający do spowodowania śmierci lub poważnych obrażeń.

Jeśli nie masz pewności, że gniazdo, do którego podłączasz przedłużacz jest zabezpieczone przed zwarciem, użyj przenośnego, liniowego przerywacza obwodu ziemnozwarciowego (GFCI).

Upewnij się, że odsłonięte puszki gniazdek są wykonane z materiałów nieprzewodzących.

W razie nagłej potrzeby, należy wiedzieć gdzie znajduje się tablica rozdzielcza i wyłączniki obwodu.

Wyraźnie oznacz wszystkie wyłączniki i skrzynki bezpiecznikowe. Każdy wyłącznik powinien być jednoznacznie zidentyfikowany, do którego gniazdka lub urządzenia jest przeznaczony.

Nie używaj gniazdek lub kabli z odsłoniętym okablowaniem.

Nie używać przenośnych narzędzi elektrycznych podłączonych do przewodów i wtyczek ze zdjętymi osłonami.

Nie należy blokować dostępu do paneli i wyłączników obwodu lub skrzynek bezpiecznikowych.

Nie dotykać osób lub urządzeń elektrycznych w razie wypadku elektrycznego. Zawsze najpierw należy odłączyć źródło zasilania.