Co możesz zrobić, aby ochronić swoje dziecko przed wykorzystywaniem seksualnym
Wykorzystywanie seksualne może przydarzyć się dzieciom bez względu na rasę, grupę społeczno-ekonomiczną, religię czy kulturę. Nie ma niezawodnego sposobu na ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, ale istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć to ryzyko. Jeśli coś przytrafi się twojemu dziecku, pamiętaj, że winę ponosi sprawca - nie ty, a zwłaszcza nie dziecko. Poniżej znajdziesz kilka środków ostrożności, które możesz podjąć, aby pomóc chronić dzieci w swoim życiu.
1. Wcześnie rozmawiaj o częściach ciała.
Nazywaj części ciała i rozmawiaj o nich bardzo wcześnie. Używaj właściwych nazw dla części ciała lub przynajmniej naucz swoje dziecko, jakie są rzeczywiste słowa dla ich części ciała. Nie jestem w stanie powiedzieć, z iloma małymi dziećmi pracowałam, które nazywały swoją pochwę "pupą". Poczucie komfortu przy używaniu tych słów i wiedza, co one oznaczają, może pomóc dziecku w jasnym wyrażeniu opinii, jeśli stało się coś niewłaściwego.
2. Naucz je, że niektóre części ciała są prywatne.
Powiedz dziecku, że jego prywatne części ciała są nazywane prywatnymi, ponieważ nie wszyscy mogą je zobaczyć. Wyjaśnij, że mamusia i tatuś mogą je oglądać nago, ale osoby spoza domu powinny oglądać je tylko w ubraniu. Wyjaśnij, że lekarz może je zobaczyć bez ubrania, ponieważ mama i tata są tam z nimi, a lekarz sprawdza ich ciało.
3. Naucz swoje dziecko granic ciała.
Powiedz dziecku, że nikt nie powinien dotykać jego części intymnych i nikt nie powinien prosić go o dotykanie części intymnych kogoś innego. Rodzice często zapominają o drugiej części tego zdania. Wykorzystywanie seksualne często zaczyna się od tego, że sprawca prosi dziecko, aby dotykało jego lub kogoś innego.
4. Powiedz dziecku, że tajemnice ciała nie są w porządku.
Większość sprawców powie dziecku, aby zachowało wykorzystywanie w tajemnicy. Można to zrobić w przyjazny sposób, na przykład: "Uwielbiam się z tobą bawić, ale jeśli powiesz komukolwiek, w co się bawiliśmy, nie pozwoli mi więcej przyjść" lub może to być groźba: "To jest nasz sekret. Jeśli powiesz komukolwiek, powiem, że to był twój pomysł i będziesz miał duże kłopoty!" Powiedz dzieciom, że bez względu na to, co ktoś im powie, tajemnice ciała nie są w porządku i powinny zawsze ci powiedzieć, jeśli ktoś będzie próbował zmusić je do zachowania tajemnicy ciała.
5. Powiedz swojemu dziecku, że nikt nie powinien robić zdjęć jego prywatnych części ciała.
Ten temat jest często pomijany przez rodziców. Istnieje cały chory świat pedofilów, którzy uwielbiają robić i handlować zdjęciami nagich dzieci w sieci. Jest to epidemia i naraża Twoje dziecko na niebezpieczeństwo.Powiedz swoim dzieciom, że nikt nigdy nie powinien robić zdjęć ich prywatnych części ciała.
6. Naucz swoje dziecko, jak wydostać się z przerażających lub niekomfortowych sytuacji.
Niektóre dzieci czują się niekomfortowo, kiedy mówią ludziom "nie" - zwłaszcza starszym rówieśnikom lub dorosłym. Powiedz im, że nie ma nic złego w powiedzeniu dorosłemu, że muszą wyjść, jeśli dzieje się coś, co wydaje się niewłaściwe, i pomóż im znaleźć słowa, które pozwolą im wyjść z niekomfortowych sytuacji. Powiedz dziecku, że jeśli ktoś chce zobaczyć lub dotknąć części intymnych, może powiedzieć mu, że musi wyjść, aby załatwić się do toalety.
Bądź zaangażowany w życie dziecka.
Aktywne uczestniczenie w życiu dziecka może sprawić, że sygnały ostrzegawcze dotyczące wykorzystywania seksualnego dziecka staną się bardziej oczywiste, a dziecko poczuje się bardziej komfortowo przychodząc do Ciebie, jeśli coś jest nie tak. Jeśli widzisz lub słyszysz coś, co budzi niepokój, możesz podjąć działania, aby chronić swoje dziecko.
- Okazuj zainteresowanie ich codziennym życiem. Pytaj, co robiło w ciągu dnia i z kim to robiło. Z kim siedziały przy obiedzie? W jakie gry bawili się po szkole? Czy dobrze się bawili?
- Poznajludzi w życiu Twojego dziecka. Dowiedz się, z kim Twoje dziecko spędza czas, w tym z innymi dziećmi i dorosłymi. Zapytaj dziecko o dzieci, z którymi chodzi do szkoły, rodziców jego przyjaciół i inne osoby, z którymi może się spotkać, takie jak koledzy z drużyny lub trenerzy. Mów o nich otwarcie i zadawaj pytania, aby Twoje dziecko czuło się komfortowo robiąc to samo.
- Starannie wybieraj opiekunów. Bez względu na to, czy chodzi o opiekunkę do dziecka, nową szkołę czy zajęcia pozaszkolne, starannie sprawdzaj opiekunów dziecka.
- Porozmawiaj o mediach. Przypadki przemocy seksualnej są często opisywane w wiadomościach i przedstawiane w programach telewizyjnych. Zadawaj dziecku pytania dotyczące tych doniesień, aby rozpocząć rozmowę. Pytania takie jak: "Czy słyszałeś kiedyś o czymś takim?" lub "Co byś zrobił, gdybyś znalazł się w takiej sytuacji?" mogą zasygnalizować dziecku, że są to ważne kwestie, o których może z Tobą rozmawiać. Dowiedz się więcej o rozmowach z dziećmi na temat napaści na tle seksualnym.
- Poznaj znaki ostrzegawcze. Zapoznaj się z sygnałami ostrzegawczymi dotyczącymi wykorzystywania seksualnego dzieci i zauważaj wszelkie zmiany u swojego dziecka, choćby najmniejsze. Niezależnie od tego, czy dzieje się to w przypadku Twojego dziecka, czy dziecka, które znasz, możesz wiele zmienić w życiu tej osoby, jeśli podejmiesz działania.