7 sposobów, jak pracodawcy mogą zmniejszyć stres w miejscu pracy

Stres jest niezwykle powszechny we współczesnym społeczeństwie. Brak snu, słabe zdrowie, problemy w związkach i problemy finansowe mogą zbierać swoje żniwo, jednak według Statistic Brain najważniejszą przyczyną stresu jest presja związana z pracą.

Wysoki poziom stresu często powoduje lub może pogorszyć długą listę problemów zdrowotnych, w tym choroby serca, otyłość, depresję i cukrzycę. Pracodawcy nie tylko ponoszą rocznie o 50% wyższe koszty zdrowotne za zestresowanych pracowników, ale także mają do czynienia z dodatkowymi skutkami stresu, które bezpośrednio wpływają na ich rentowność, takimi jak spadek wydajności, absencja, rotacja i brak zaangażowania. Według Amerykańskiego Instytutu Stresu, stres w pracy kosztuje amerykańskie firmy ponad 300 miliardów dolarów rocznie.

Codzienna presja w pracy jest potęgowana przez obecną trudną sytuację gospodarczą i niemal ciągłe doniesienia o przejęciach i zwolnieniach, co oznacza, że pracownicy odczuwają skutki niepokoju i stresu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Mając to na uwadze, nigdy wcześniej nie było tak ważnego momentu dla pracodawców, aby redukcja stresu stała się priorytetem.

JAK PRACODAWCY MOGĄ ZREDUKOWAĆ STRES W MIEJSCU PRACY?

DAWAJ PRZYKŁAD

Aby zmniejszyć stres w miejscu pracy, ważne jest, aby menedżerowie dawali przykład. Jako lider musisz panować nad własnymi emocjami; nie pozwól, aby negatywne nastawienie, złość lub stres przeniosły się na Twoich pracowników. Praktykuj to, co głosisz i zapewnij sobie wystarczająco dużo czasu na odstresowanie się pod koniec dnia pracy - idź pobiegać, spędź miło czas z rodziną lub zorganizuj spotkanie towarzyskie z przyjaciółmi. Podobnie, organizowanie pieszych spotkań zamiast spotkań w sali konferencyjnej, robienie regularnych przerw i rezerwowanie urlopów nie tylko poprawi Twój nastrój, ale także pokaże Twoim pracownikom, że nie ma nic złego w tym, że można sobie zrobić przerwę.

WPROWADZAJ PROGRAMY WELLNESS W MIEJSCU PRACY

Wielokrotnie powtarzano, że ćwiczenia i zdrowy styl życia są niezwykle ważne w walce ze stresem w miejscu pracy. Programy wellness dla pracowników, takie jak opłacanie części karnetów na siłownię lub prowadzenie grupowych konkursów zdrowego żywienia, to dobry sposób, aby pomóc pracownikom zrelaksować się i poczuć się lepiej we własnej skórze.

KREOWANIE AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ

Pracownicy spędzają dużo czasu ze swoimi współpracownikami, dlatego ważne jest, aby się z nimi dogadywali. Im więcej osób lubi spędzać czas w pracy, tym lepsza będzie atmosfera - a lepsza atmosfera w biurze przekłada się na produktywność, kreatywność i współpracę. Przynajmniej raz w tygodniu wygospodaruj godzinę, aby zebrać swój zespół w przyjemnym otoczeniu; zagraj w grę, wyjdź na lunch lub zorganizuj spotkanie z mówcą motywacyjnym, który przyjdzie do biura. Aktywność społeczna dobrze wpływa na redukcję stresu, podnosi morale i buduje zespół.

KOMUNIKUJ SIĘ Z PRACOWNIKAMI

Otwarta komunikacja ma kluczowe znaczenie w przywództwie; informowanie pracowników na bieżąco o zmianach, oczekiwaniach i ich własnych osiągnięciach nie tylko utrzymuje ich na właściwym torze, ale także zmniejsza poczucie stresu i niepokoju - w końcu nie ma nic gorszego niż bycie trzymanym w niepewności. Jako menedżer upewnij się, że Twój zespół jest na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i zmianami w dziale. Co więcej, otwarta komunikacja to ulica dwukierunkowa, a im więcej rozmawiasz z pracownikami, tym bardziej prawdopodobne jest, że podzielą się oni swoimi obawami, pomysłami i przemyśleniami, co przyczyni się do stworzenia silniejszych relacji w pracy i zdrowszej kultury organizacyjnej firmy.

ZAPEWNIJ W BIURZE PRZESTRZEŃ DO "WYLUZOWANIA SIĘ

Czasami ludzie potrzebują 15 minut, aby się zrelaksować, przegrupować i odciąć od technologii i ogólnych interakcji związanych z pracą. Zapewnienie cichego pokoju lub strefy relaksu, w której pracownicy mogą spędzić 15 minut ze swoimi myślami, może znacząco pomóc w zmniejszeniu stresu w miejscu pracy i wypalenia zawodowego. Po krótkiej przerwie, wolnej od czynników rozpraszających, ludzie często czują się odświeżeni i na nowo naładowani energią na resztę dnia. Jeśli możesz, zapewnij wygodne siedzenia i pomaluj ściany na neutralny kolor - przyjemne otoczenie sprzyja wzrostowi szczęścia.

ZASTANÓW SIĘ NAD ŚRODOWISKIEM

Co takie firmy jak Facebook, Google czy Twitter robią inaczej? Cóż, na początek myślą o każdym szczególe, w tym o otoczeniu, w którym pracują ich pracownicy. Nie każda firma może zbudować swoją własną wioskę pracowniczą, pełną restauracji ze zdrową żywnością i krytych ścieżek rowerowych, jednak zawsze jest miejsce na ulepszenia, zwłaszcza gdy mogą one zwiększyć produktywność i ogólną satysfakcję z pracy. Pomyśl o przeznaczeniu budżetu na jaśniejsze, bardziej nowoczesne meble biurowe, rozważ zmianę koloru ścian (koniec z zielonym szlamem i wprowadzenie czegoś świeższego, czystszego i jaśniejszego), wprowadź kilka roślin do biura, zainwestuj w nowe obrazy - nawet małe zmiany, takie jak nowe sztućce biurowe i naczynia kuchenne sprawią, że środowisko pracy będzie sprzyjać, cóż, pracy. Jeśli masz miejsce, stół do ping-ponga lub piłkarzyki również przyczynią się do podniesienia morale pracowników.

ZEZWALAJ NA ELASTYCZNY CZAS PRACY I PRACĘ ZDALNĄ

Jednym z głównych czynników wywołujących stres, szczególnie u kobiet, są rygorystyczne godziny pracy. Zezwolenie pracownikom na pracę zdalną, a nawet na elastyczny czas pracy, ma pozytywny wpływ na morale, a tym samym na rentowność. Nie tylko mówisz swoim pracownikom: "Ufam ci", pozwalając im zarządzać własnym czasem, ale także pozbawiasz pracujących rodziców dodatkowego stresu, takiego jak kwestie opieki nad dziećmi. Upewnij się tylko, że zarządzasz tym rodzajem elastyczności poprzez otwartą komunikację i określenie jasnych oczekiwań i parametrów.