Obchodzenie się ze sprężonym powietrzem i gazami

Sprężone powietrze i gazy

Sprężone powietrze i gazy należy traktować z należytą powagą. Te proste zasady pomogą zminimalizować niebezpieczeństwo jakiegokolwiek wypadku. Butle są zazwyczaj wykonane z litej stali ciągnionej i muszą być traktowane z należytą ostrożnością. Nie powinny być narażone na wstrząsy, upadki lub nadmierne ogrzewanie. Butle powinny być zawsze przechowywane w pozycji pionowej. Nie wolno dopuścić do kontaktu smaru i oleju z butlami. Wszystkie butle muszą być traktowane tak, jakby były pełne.

Zawory butli należy otwierać powoli. Nie wolno używać do tego celu prowizorycznych narzędzi. nie wolno używać do tego celu niestandardowych narzędzi.

Na butlach z gazem należy zawsze stosować reduktory dwustopniowe, tzn. z dwoma manometrami na reduktorze, z których jeden pokazuje ciśnienie w butli, a drugi ciśnienie regulowane na wylocie. Reduktory powinny być używane do gazów, do których są przeznaczone i oznaczone. Reduktory należy utrzymywać w dobrym stanie i porządku.

Podczas podłączania reduktora do butli ważne jest, aby gwinty łączące reduktory były dokładnie dopasowane. Jeżeli gwinty są źle ustawione i na siłę wkręcone, to można poważnie uszkodzić reduktor lub głowicę butli, albo oba te elementy.

Pomiędzy regulatorem a butlą występują czasem nieszczelności. W przypadku nieszczelności gniazda zaworu, co zdarza się rzadko, środkiem tymczasowym jest założenie na nie regulatora i zwrócenie się o pomoc do odpowiednich osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jeżeli mamy do czynienia z gazem palnym, butlę należy natychmiast przenieść w bezpieczne miejsce (otwarta przestrzeń), zwracając uwagę na unikanie możliwych źródeł zapłonu.

Nieszczelnej butli nie wolno pozostawiać samej sobie. Jeśli wyciek występuje między zaworem butli a reduktorem, co jest najczęstszą sytuacją, należy zamknąć zawór butli i zająć się połączeniem między reduktorem a zaworem butli. W razie potrzeby należy zwrócić się o pomoc. Węże łączące powinny być solidnej konstrukcji i posiadać atestowany standard dla ciśnienia roboczego.

Postępowanie z gazami skroplonymi

Postępowanie z gazami skroplonymi należy uznać za bardziej niebezpieczne niż postępowanie z materiałami ciekłymi i stałymi. Ważne jest, aby niebezpieczne właściwości gazów skroplonych, takie jak palność, toksyczność, aktywność chemiczna i działanie korozyjne, były dobrze znane. Należy dołożyć wszelkich starań, aby poznać te różne właściwości przed zastosowaniem gazu.

Gazy skroplone mają wyjątkowe właściwości, takie jak ciśnienie, wysoka dyfuzja, niskie temperatury zapłonu (w przypadku gazów palnych), niskie temperatury wrzenia i w niektórych przypadkach brak możliwości wykrycia wizualnego i/lub zapachowego. Zagrożenie może powstać w wyniku awarii sprzętu, wycieków z systemów i niewłaściwego stosowania urządzeń kontrolujących ciśnienie.

Dyfuzja wyciekających gazów może spowodować szybkie skażenie atmosfery, powodując toksyczność, działanie znieczulające, uduszenie i szybkie tworzenie się wybuchowych stężeń gazów palnych.

  • Temperatura zapłonu gazu palnego pod ciśnieniem jest zawsze niższa od temperatury otoczenia, dlatego wyciekający gaz może szybko utworzyć z powietrzem mieszaninę wybuchową.
  • Materiały o niskiej temperaturze wrzenia mogą powodować odmrożenia w kontakcie z żywą tkanką. Jest to powszechne wśród cieczy kriogenicznych, takich jak ciekły azot, ciekły tlen, ciekłe powietrze itp.
  • Inne skutki działania niektórych gazów skroplonych są podobne do zagrożeń występujących w przypadku innych substancji chemicznych, np. korozja, podrażnienia i wysoka reaktywność.

Kroki niezbędne do bezpiecznej pracy z gazami skroplonymi

Procedury przyjęte w celu bezpiecznego obchodzenia się ze skroplonymi gazami koncentrują się głównie na zamknięciu materiału, aby zapobiec jego ulatnianiu się do atmosfery oraz na właściwej kontroli ciśnienia i przepływu.

Do kontrolowanego usuwania skroplonego gazu stosuje się zawór ręczny. Należy pamiętać, że odprowadzanie cieczy musi koniecznie odbywać się przy ciśnieniu pary materiału. Każde obniżenie ciśnienia spowoduje przejście całości lub części cieczy w fazę gazową, dlatego wyciekający gaz może szybko utworzyć z powietrzem mieszaninę wybuchową.

Gwałtowne usunięcie gazu ze skroplonego gazu może spowodować zbyt szybkie schłodzenie cieczy powodujące spadek ciśnienia i przepływu do wymaganego poziomu. W takich przypadkach butle (butle wykładane) mogą być umieszczone w łaźni wodnej, aby zapobiec spadkowi temperatury butli.

Zagrożenia związane z toksycznymi, łatwopalnymi i żrącymi gazami można zminimalizować poprzez pracę w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Tam, gdzie to możliwe, prace powinny być prowadzone na wyodrębnionym mokrym stanowisku. Nie wolno dopuścić do niekontrolowanych wycieków.

Środki ostrożności niezbędne przy stosowaniu gazów skroplonych

Butle, w których wystąpiły nieszczelności powinny być traktowane w następujący sposób:

  • Nieszczelności uszczelnienia zaworu butli mogą być zwykle skorygowane przez dokręcenie nakrętki uszczelniającej zawór. W przypadku gazów kwaśnych - zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w przypadku gazów zasadowych - przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, patrząc od góry. Jeśli nieszczelność zaworu utrzymuje się, należy natychmiast poinformować dostawcę. Wynieść butlę pod osłonę lub w miejsce, gdzie wyciek nie spowoduje szkód, do czasu, gdy zawartość butli będzie mogła być bezpiecznie usunięta.
  • W rzadkich przypadkach może być konieczne przeprowadzenie akcji ratunkowej w celu przeniesienia wyciekającej butli w miejsce, gdzie można ją bezpiecznie odpowietrzyć.

Informacje dotyczące butli

W przypadku gazów specjalnych zawory do otwierania i zamykania butli czasami nie są wyposażone w pokrętło ręczne i wymagają specjalnego klucza lub kluczy do butli.

Nakrętka zaworu zawiera dławik, szczeliwo wokół trzpienia i nie należy przy niej manipulować. Można ją dokręcić w przypadku zaobserwowania nieszczelności.

Wylot zaworu jest przeznaczony do podłączenia do urządzeń regulujących ciśnienie lub przepływ. Należy używać wyłącznie urządzeń do regulacji gazu zalecanych przez dostawcę lub producenta.

Przyłącza węży do wody

Połączenia węży wodnych z kranami i urządzeniami oraz skraplaczami w zestawach do refluksu lub destylacji muszą być zabezpieczone zaciskami do węży, które wytrzymują wahania ciśnienia wody.

Karty danych bezpieczeństwa

Karty charakterystyki są dostępne u dr Munira Ahmada w pokoju 707 i są dostępne przez Internet na stronie www.sigma-aldrich.com.

Dla celów COSHH substancje chemiczne można podzielić na podgrupy według ich Charakterystyki

Jeden formularz COSHH może obejmować każdą kategorię z wyjątkiem chemikaliów wysokiego ryzyka. Nie oznacza to, że jakakolwiek substancja chemiczna jest zwolniona z oceny COSHH. Pozwala to jedynie na dodanie nowej substancji chemicznej do już wypełnionego formularza COSHH dla danej kategorii.

Rozpuszczalniki ogólne

Metanol, etanol, 2-Propanol (IPA), aceton, butanol, octan butylu, octan etylu, glikol etylenowy, itp.

Węglowodory i rozpuszczalniki chlorowane

Toluen, ksylen, heksan, cykloheksan, trichloroetylen, dichlorometan, chloroform, tetrachlorek węgla itd.

Kwasy

Kwas siarkowy, kwas azotowy, kwas solny, kwas octowy, kwas fosforowy, kwas szczawiowy itd.

Zasady

Wodorotlenek sodu, wodorotlenek potasu, wodorotlenek amonu, wodorotlenek tetrametyloamonu (wywoływacz do fotorezystów) itp.

Chemikalia nieorganiczne

Siarczan miedzi, chlorek niklu, fosforan wapnia, chlorek Erbu, chlorek Ytterbu, chlorek glinu, izopropotlenek tytanu, propotlenek cyrkonu, azotan srebra, azotan potasu itp.

Chemikalia organiczne

Bezwodnik octowy, mocznik, pirokatechol, butoksyetanol, cyklopentan, dimetylobutan, fotorezyst, N,N-dimetyloformamid, 1-metylo-2-pirolidynon itd.

Substancje chemiczne wysokiego ryzyka

Cyjanki, związki rtęci, związki ołowiu, związki arsenu, związki kadmu, etylenodiamina, kwas fluorowodorowy itp. Pomieszczenia czyste są obiektami przeznaczonymi dla wielu użytkowników i znajduje się w nich wiele drogich, delikatnych i precyzyjnych urządzeń oraz substancji chemicznych, które stanowią poważne zagrożenie w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi. Nie jest możliwe zdefiniowanie polityki dla każdej możliwej sytuacji. Przepisy i zasady nie zastąpią zdrowego rozsądku. Każdy, kto nie zachowuje się w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, może zostać pozbawiony możliwości dalszego korzystania z pomieszczeń czystych. Pomieszczenia czyste działają również w oparciu o przepisy COSHH.