Środki kontroli związane z zarządzaniem robotami tymczasowymi
Środki kontroli dotyczące zarządzania robotami tymczasowymi obejmują:
Komunikacja i współpraca
Efektywna komunikacja i współpraca pomiędzy różnymi stronami podejmującymi prace oraz wszystkimi osobami, na które prace mają wpływ, są niezbędne. Należy to osiągnąć poprzez właściwe zaplanowanie robót tymczasowych. Należy wymieniać informacje o zagrożeniach i ryzyku występującym w istniejącym miejscu pracy i powstałym w wyniku prac tymczasowych. W ten sposób pracodawca sprawujący kontrolę nad istniejącym miejscem pracy może przewidzieć możliwe do przewidzenia zagrożenia dla swoich pracowników, które powstaną w związku z pracami.
Taką komunikację i współpracę najlepiej osiągnąć poprzez spotkania wszystkich zaangażowanych stron przed rozpoczęciem prac. Spotkania takie najlepiej przeprowadzać w miejscu robót, aby przewidzieć kwestie specyficzne dla danego miejsca.
Ocena ryzyka
Prace tymczasowe i ich wpływ na istniejące miejsce pracy należy poddać pełnej ocenie ryzyka. Ocena ta musi uwzględniać zagrożenia związane z pracami tymczasowymi oraz zagrożenia wynikające z wpływu prac na istniejące miejsce pracy. Należy zwrócić uwagę na wszystkie osoby, które mogą być narażone na niebezpieczeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem grup szczególnie wrażliwych, takich jak dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne itp.
Obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie odpowiedniej i wystarczającej oceny ryzyka związanego z wykonywaną pracą. Obowiązek ten spoczywa zatem na każdym wykonawcy wykonującym daną pracę, ale także na każdym pracodawcy zajmującym miejsce pracy, w którym praca ta jest wykonywana. Wymóg dokonania oceny ryzyka jest w efekcie wspólnym obowiązkiem.
Wyznaczanie kompetentnych osób
Wszystkie osoby uczestniczące w pracach tymczasowych muszą posiadać odpowiednie kompetencje. Dotyczy to nie tylko pracowników wykonujących prace, ale także osób zarządzających pracami. Kompetencja oznacza wystarczające przeszkolenie, umiejętności, doświadczenie i wiedzę (oraz ewentualnie inne umiejętności, takie jak postawa i sprawność fizyczna), aby móc bezpiecznie wykonywać swoją pracę.
Segregacja
Obszar, na którym mają być prowadzone prace tymczasowe, musi być skutecznie oddzielony od istniejącego miejsca pracy.
Należy to osiągnąć poprzez zastosowanie barier fizycznych i oznakowania. Punkty dostępu do miejsca pracy tymczasowej muszą być kontrolowane, aby zapobiec dostępowi osób nieupoważnionych. W tych punktach dostępu może być konieczne zastosowanie oznakowania wskazującego dodatkowe zasady, które mogą obowiązywać w obszarze pracy (takie jak stosowanie PPE).
Segregacja jest konieczna, aby zapobiec przedostaniu się osób nieupoważnionych na teren, na którym prowadzone są prace tymczasowe. Mogą to być pracownicy zakładu pracy, w którym prowadzone są prace, klienci i osoby postronne, które chcą przejść przez obszar prac. Segregacja jest również konieczna w celu ochrony pracownika wykonującego prace tymczasowe przed innymi rutynowymi czynnościami wykonywanymi w jego pobliżu, takimi jak np. ruch pojazdów w miejscu pracy.
Procedury awaryjne
Należy zwrócić uwagę na procedury awaryjne, które mogą być konieczne ze względu na charakter prac tymczasowych. Na przykład prace z wykorzystaniem podnośników koszowych (ruchomych podnośników roboczych) mogą wymagać opracowania procedury awaryjnej na wypadek, gdyby pracownik utknął w kołysce maszyny. Nieuniknione jest, że niektóre procedury awaryjne będą dotyczyły istniejącego miejsca pracy, w którym prowadzone są prace tymczasowe.
Na przykład, jeżeli w ramach prac tymczasowych stosowane są niebezpieczne substancje chemiczne, konieczne może być opracowanie procedur postępowania w przypadku ich uwolnienia.
Należy również zwrócić uwagę na istniejące procedury awaryjne, które muszą zostać zmodyfikowane w wyniku oddziaływania robót tymczasowych. Na przykład:
- Alternatywne procedury wykrywania i alarmowania o pożarze, które są wprowadzane ze względu na tymczasowe odizolowanie części automatycznego systemu wykrywania i alarmowania o pożarze podczas prac gorących.
- Alternatywne drogi ewakuacyjne, które muszą zostać wyznaczone z powodu zamknięcia istniejącej drogi ewakuacyjnej. Może to wymagać zastosowania tymczasowego oznakowania i oświetlenia awaryjnego.
Zapewnienie opieki socjalnej
Pracownikom zatrudnionym przy pracach tymczasowych należy zapewnić odpowiednie warunki socjalne. Obejmuje to wszystkie wymagania socjalne, które zostały omówione we wcześniejszych częściach tego elementu:
- Woda pitna.
- zaplecze sanitarne
- szatnie.
- pralnie.
- Pomieszczenia na odzież.
- Urządzenia do odpoczynku i spożywania posiłków.