Jak wygłosić skuteczną pogadankę na temat pracy na wysokości

Jak wygłosić skuteczną pogadankę na temat skrzynki z narzędziami

Bądźmy szczerzy: nie każdy ma osobowość, która pozwala mu być trenerem. Łatwo jest wręczyć komuś jakieś informacje i powiedzieć: "Masz, naucz tego swoich pracowników". Osoba taka może być w stanie przekazać te informacje swoim słuchaczom, ale czy jest w stanie zrobić to w taki sposób, aby słuchacze rzeczywiście je zapamiętali? Spotkania dotyczące bezpieczeństwa przed rozpoczęciem pracy, znane również jako "pogadanki przy skrzynce z narzędziami" ze względu na ich powszechne zastosowanie w branży budowlanej, są często przeprowadzane raz w tygodniu przez brygadzistę lub kierownika ekipy.

Osoby te niekoniecznie mają jakiekolwiek przeszkolenie lub umiejętności w zakresie szkolenia innych ludzi.

Oto kilka sztuczek, które mogą stanowić różnicę między przyswojeniem przez pracowników ważnych informacji a zapewnieniem im dodatkowych 10-15 minut drzemki.

Bądź rzeczowy

Nic tak nie mówi, że czas złapać trochę snu, jak niepowiązany temat Toolbox Talk. Nie znaczy to, że nie możesz być kreatywny w swoim szkoleniu, ale całkowite rozminięcie się z tematem praktycznie gwarantuje, że stracisz słuchaczy.

Czy możesz przeprowadzić pogadankę na temat bezpieczeństwa elektrycznego, kiedy twoja ekipa nie pracuje nad niczym elektrycznym? Oczywiście. Najprawdopodobniej w pewnym momencie będą oni pracować z elektronarzędziami i przedłużaczami. Czy możesz przeprowadzić pogadankę na temat przepisów dotyczących ochrony przed upadkiem podczas montażu stali z ekipą zajmującą się rurami? Pewnie, ale dlaczego miałbyś to robić?

Zdecydowanie jest coś, co można powiedzieć o poszerzaniu horyzontów lub uzyskaniu świadomości na dany temat, tak aby Twoi pracownicy mogli dostrzec zagrożenia, z którymi inni mogą się spotkać, ale nie kosztem czasu, który można by poświęcić na nauczanie ich o czymś, co jest praktyczne i istotne dla nich.

Poszukaj tematów, które mają zastosowanie do twojej załogi. Obserwuj ich w terenie, aby zobaczyć, które tematy wydają się wymagać odświeżenia.

Wykorzystaj to, jeśli zdarzy się wypadek lub zaobserwujesz niebezpieczną sytuację. Jeśli Twoi pracownicy mogą osobiście odnieść się do omawianych tematów, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że pozostawią one trwałe wrażenie.

Bądź angażujący

Tak właśnie brzmi pogadanka na temat skrzynki z narzędziami dla wielu pracowników: "Dzisiaj porozmawiamy o ochronie przed upadkiem z wysokości. Ochrona przed upadkiem jest bla bla bla bla bla bla". Nie trzeba długo czekać, aby do głowy pracownika wkradły się problemy finansowe, rodzinne, zdrowotne lub plany na nadchodzący weekend, kiedy ktoś bez przerwy o tym mówi.

Jednym ze sposobów, aby temu zapobiec, jest użycie wizualizacji. Nie mów tylko o ochronie przed upadkiem z wysokości, poproś kogoś, aby założył uprząż i pokazał wszystkim, co jest w niej dobre, a co złe.

Nie mów tylko o tym, ile waży ziemia, ale poproś pracowników, aby spróbowali podnieść skrzynię ziemi (oczywiście z zastosowaniem odpowiednich technik podnoszenia!). Pokaż swojej ekipie remontowej, jak używać nowego narzędzia lub maszyny. Bezpieczeństwo jest rzeczą fizyczną, co sprawia, że demonstracje są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia.

Wizualizacje są bardziej wciągające niż wykłady. Materiały wizualne zachęcają do interakcji. Wykorzystują dwa zmysły pracowników (słuch i wzrok), a nie jeden. O wiele łatwiej jest nam zignorować coś, co słyszymy, niż coś, co widzimy.

Materiały wizualne to nie jedyny sposób, w jaki możesz być angażujący. Ważny jest ton Twojego głosu. Czy brzmisz na zainteresowanego tematem? Czy wiesz, o czym mówisz, czy czytasz to dosłownie z kartki papieru?

Czy masz do opowiedzenia jakieś ciekawe historie z własnego doświadczenia? Twój entuzjazm przełoży się na entuzjazm pracowników. Twoja wiedza i doświadczenie przełożą się na wiarygodność, która jest kluczowa.

Bycie nudnym nie jest jedynym powodem, dla którego pracownicy mogą Cię odrzucić. Jeśli nie uwierzą, że jesteś autorytetem w danej dziedzinie, prawdopodobnie nie poświęcą ci uwagi, o którą prosisz.

Zaangażuj personel

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby być zaangażowanym, jest to, aby nie próbować zrzucać ciężaru na własne barki tydzień w tydzień. Twoi pracownicy po pewnym czasie zmęczą się twoim głosem, nawet jeśli jesteś najlepszym trenerem w okolicy.

Znajdź sposoby na zaangażowanie pracowników, czy to poprzez samodzielne prowadzenie rozmów na temat zestawu narzędzi, czy też poprzez zgłaszanie osobistych historii związanych z tematem.

Co najważniejsze, zadawaj im pytania na bieżąco. Możesz ich potem przepytać, ale zadając im pytania typu "Na jakiej wysokości wymagana jest ochrona przed upadkiem z wysokości?" lub "Gdzie znajdę informacje na temat pierwszej pomocy w przypadku narażenia na kontakt z substancjami chemicznymi?", sprawiasz, że są zaangażowani i uważni.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość indywidualnej oceny pracowników. Kto ciągle podnosi rękę? Kto stara się wtopić w tło? Jeśli jesteś spostrzegawczy, język ciała i zachowanie Twoich pracowników powiedzą Ci bardzo wiele o tym, co wiedzą, a czego nie wiedzą.

Zarządzaj spotkaniem

Zaangażowanie pracowników jest ważne, ale trzeba też uważać na zarządzanie spotkaniem. To, co zaczyna się jako dobra sesja edukacyjna z kilkoma osobistymi historiami dla urozmaicenia tematu, może szybko przekształcić się w czas opowieści lub sesję skarg i zażaleń, jeśli nie jest odpowiednio zarządzane.

Możesz przekazać część treści swoim współpracownikom, ale nadal to Ty jesteś odpowiedzialny za spotkanie. Ważne jest, aby było ono skoncentrowane.

Pozwól na dyskusję, ale kiedy zaczyna ona zbaczać z kursu, wskocz z powrotem i skieruj ją tam, gdzie powinna się odbyć. Jeśli masz zaproszonego mówcę, upewnij się, że trzyma się on wyznaczonego czasu. Spraw, aby spotkanie było zabawne, ale utrzymuj je pod kontrolą.

Rozmowy na temat skrzynek narzędziowych mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, a nie tylko bycie obecnym wystarczająco długo, aby podpisać listę obecności.

Jako pracodawca powinieneś upewnić się, że osoba prowadząca szkolenie jest do tego wykwalifikowana, tak aby Twoi pracownicy odnieśli z niego korzyści. Jeden dobry wykład na temat narzędzi może stanowić różnicę między życiem a śmiercią.