Główne rodzaje zagrożeń powodowanych przez eksploatację pojazdów

Zagrożenia związane z ruchem pojazdów

W zależności od warunków i otoczenia, pojazdy poruszające się po miejscach pracy stanowią zagrożenie dla:

  • Innych pojazdów (i ich pasażerów).
  • Kierowcy (i innych osób znajdujących się w pojeździe).

Wypadki z udziałem pojazdów są przyczyną wielu poważnych i śmiertelnych obrażeń, a także powodują znaczne straty materialne i uszkodzenia sprzętu. Poniżej wymieniono różne zagrożenia związane z ruchem pojazdów, wraz z typowymi warunkami i środowiskami, w których może wystąpić każde z nich:

Zbyt szybka jazda

Zbyt szybka jazda - często związana z błędem kierowcy - jest główną przyczyną kolizji i wywrócenia się pojazdów. Skutki zbyt szybkiej jazdy pogarsza jazda po nierównym terenie, pochyłych powierzchniach i na zakrętach.

W wyniku nieprawidłowych ruchów ładunki mogą się przemieszczać i spadać z pojazdów. Hamowanie podczas zbyt szybkiej jazdy może być nieskuteczne i bardziej niebezpieczne na mokrych, oblodzonych lub śliskich nawierzchniach.

Cofanie

Cofanie ogranicza pole widzenia kierowcy i powoduje, że cała długość pojazdu jest skierowana w kierunku jazdy. Bez urządzeń wstecznych (takich jak kamery) widoczność kierowcy może być ograniczona; bez alarmów cofania piesi mogą nie widzieć lub nie słyszeć zbliżającego się pojazdu cofającego.

Eksploatacja maszyn

Obecnie nie tylko silniki pojazdów są bardziej ciche, ale również maszyny i urządzenia pomocnicze, takie jak ładowarki, dźwigi, urządzenia chłodnicze itp. mogą być ciche lub bezgłośne, a zatem mogą nie być słyszane przez pieszych lub innych kierowców.

Słaba widoczność

Słaba widoczność, zwłaszcza wokół ładunków, szerokich lub długich pojazdów lub podczas cofania pojazdów, jest przyczyną wielu kolizji. Punkty wejścia i wyjścia z pojazdu również powodują powstawanie martwych punktów i zmiany w poziomie oświetlenia.

Zagrożenia niezwiązane z ruchem

Pojazdy stanowią zagrożenie nie tylko wtedy, gdy się poruszają. Niektóre zagrożenia związane z pojazdami pojawiają się, gdy na pojeździe wykonywane są inne czynności:

Załadunek

Zarówno ręczny, jak i mechaniczny załadunek pojazdów może stwarzać zagrożenie, np. ryzyko związane z ręcznym podnoszeniem skrzyń na tył ciężarówki lub ryzyko kolizji podczas załadunku ciężarówki z płaską podłogą za pomocą wózka widłowego.

Przeciążenie

Przekroczenie bezpiecznego limitu roboczego pojazdu może prowadzić do znacznego ryzyka. Może to wynikać z błędu kierowcy, braku wiedzy na temat możliwości pojazdu lub charakteru ładunku. Niewyważony ładunek może również spowodować destabilizację pojazdu.

Rozładunek

Zarówno ręczny, jak i mechaniczny rozładunek może stwarzać ryzyko, np. operacje wywracania mogą prowadzić do przewrócenia się pojazdu lub uderzenia ludzi przez przewracany materiał.

Zabezpieczanie i osłanianie

Kiedy pracownicy muszą wejść na pojazd, aby zabezpieczyć ładunek, np. kierowca może być zmuszony wejść na górę ciężarówki, aby przykryć ładunek płachtą, aby zapobiec jego wysadzeniu podczas jazdy z prędkością. Kierowca może być również zmuszony do wejścia na szczyt cysterny samochodowej w celu zamknięcia włazów. Obie te czynności wiążą się z pracą na wysokości.

Sprzęganie

Gdy pojazdy są doczepiane do przyczep lub innych holowanych urządzeń, istnieje ryzyko kolizji i zgniecenia.

Prace konserwacyjne

Kiedy mechanicy muszą uzyskać dostęp do różnych części pojazdu i mogą być zmuszeni do pracy na wysokości lub pod pojazdem.