Jak odpowiedzieć na 10 najlepszych pytań kwalifikacyjnych dotyczących specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy?

Specjaliści ds. zdrowia i bezpieczeństwa są niezwykle ważni dla większych firm, zwłaszcza tych zajmujących się produkcją. Wypadki w miejscu pracy i zagrożenia dla zdrowia są nie tylko kosztowne, ale mogą również powodować problemy prawne. Rozmowy kwalifikacyjne mogą być trudne, ponieważ potencjalni pracodawcy chcą wiedzieć, że masz to, czego potrzeba, aby chronić zarówno firmę, jak i jej pracowników. Oto 10 pytań, których możesz się spodziewać, jeśli zostaniesz wezwany na rozmowę kwalifikacyjną.

1. Co byś zrobił w pierwszym tygodniu pracy?

Z pozoru pytanie to dotyczy priorytetów, ale ma również na celu sprawdzenie, czy wiesz, co musisz wiedzieć, aby wykonywać tę pracę - czy wiesz, co jest ważne. Dobra odpowiedź obejmowałaby inspekcję wszystkich obiektów, które znajdują się w Twoim obszarze odpowiedzialności, poznanie kierowników tych obiektów oraz zbadanie historii bezpieczeństwa firmy w celu zidentyfikowania wszelkich wzorców.

2. Jak poradziłbyś sobie z kierownikiem zakładu, który uważa, że procedury bezpieczeństwa to strata czasu?

To pytanie dotyczy po części tego, czy jesteś na tyle naiwny, aby sądzić, że wszyscy są tak samo zauroczeni bezpieczeństwem jak Ty, a po części tego, jak radzisz sobie z opozycją. Dobra odpowiedź obejmowałaby próbę przekonania kierownika zakładu o znaczeniu bezpieczeństwa za pomocą faktów i liczb (wypadki, przestoje, pozwy sądowe itp.). Należy również opisać, co zrobimy, jeśli nie uda nam się przekonać kierownika zakładu. Jedną z dobrych odpowiedzi może być uznanie zarówno uczuć kierownika zakładu, jak i wymagań firmy - i poproszenie go o sugestie, w jaki sposób można poprawić przepisy bezpieczeństwa.

3. Co byś zrobił, gdyby ktoś zadzwonił i powiedział, że w naszym zakładzie zdarzył się poważny wypadek?

Celem tego pytania jest sprawdzenie, czy potrafisz pogodzić politykę firmy ze zdrowym rozsądkiem. Dlatego dobra odpowiedź może brzmieć mniej więcej tak: "Cóż, jedną z pierwszych rzeczy, które bym zrobił, to zapoznałbym się z waszymi procedurami przed czasem, aby upewnić się, że moja reakcja jest zgodna z nimi. W przeciwnym razie, dowiedziałbym się, jaki rodzaj pierwszej reakcji był potrzebny - zarówno do leczenia rannych, jak i rozwiązania sytuacji, jeśli była ona w toku - i rozpoczął tę reakcję".

4. Co byś zrobił, gdyby kierownik zakładu poprosił Cię o zignorowanie naruszenia zasad bezpieczeństwa?

To pytanie ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób zachowujesz równowagę pomiędzy etyką, odpowiedzialnością zawodową i zdrowym rozsądkiem. Dobra odpowiedź może brzmieć mniej więcej tak: "Gdyby chodziło o drobne naruszenie techniczne, które prawdopodobnie nie spowoduje obrażeń, mógłbym dać kierownikowi 24 godziny na jego usunięcie. W tym czasie przeprowadziłbym kolejną inspekcję. Gdyby jednak chodziło o poważne zagrożenie, musiałbym odmówić zignorowania tego problemu".

5. Opowiedz mi o największym wyzwaniu w Twojej ostatniej pracy.

Celem tego pytania jest uzyskanie pewnego wglądu w Twoją osobowość i w to, co uważasz za trudne. Jeśli opiszesz coś, co jest powszechnym zjawiskiem u Twojego przyszłego pracodawcy, raczej nie dostaniesz tej pracy. Dobrym podejściem jest wspomnieć o rzeczach, które mogą również denerwować przyszłego pracodawcę, np. pracownicy, którzy zawsze próbują obejść procedury bezpieczeństwa.

6. Jak radzisz sobie z prowadzeniem dokumentacji?

Twój przyszły pracodawca stara się ustalić, czy przykładasz odpowiednią wagę do ochrony firmy przed odpowiedzialnością. Dobra odpowiedź może brzmieć mniej więcej tak: "Przekonałem się, że prowadzenie dokładnych rejestrów, choć może nie jest ekscytujące, ma kluczowe znaczenie dla ochrony zarówno firmy, jak i pracowników. Gdyby na przykład zdarzył się wypadek, ważne byłoby, aby móc udowodnić, że przeprowadziliśmy niezbędne szkolenia i stosowaliśmy odpowiednie zasady. Uważam również, że kluczowe jest sporządzenie dokładnego raportu z wypadku od razu, kiedy szczegóły są jeszcze świeże. Jeśli poszkodowany pracownik opowie później inną historię, ważne jest, aby mieć dokładny zapis."

7. Powiedzmy, że jesteś tu od sześciu miesięcy. Jakiego rodzaju rutynę wprowadziłeś w życie?

To pytanie ma na celu ustalenie, czy wiesz, na czym polega praca. Dobra odpowiedź będzie dotyczyć tego, jak często będziesz przeprowadzać inspekcje, jak często będziesz przeprowadzać szkolenia, jak będziesz śledzić zgodność, itp.

8. Proszę opowiedzieć mi o najnowszych przepisach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

To pytanie dotyczy tego, czy jesteś na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w branży. Przed rozmową kwalifikacyjną spędź trochę czasu w Internecie, aby dowiedzieć się, czy ostatnio zaszły jakieś zmiany i jaki będzie ich wpływ.

9. Co według Ciebie jest priorytetem numer jeden dla specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy?

To pytanie ma na celu poinformowanie osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną, czy Ty i firma macie takie same priorytety. Są dwa główne i tak długo, jak wspomnisz o nich obu, powinno być dobrze: zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom (i wszelkim gościom) oraz ochrona firmy przed odpowiedzialnością.

10. Jakie jest najgorsze naruszenie zasad bezpieczeństwa, jakie kiedykolwiek widziałeś?

To pytanie ma na celu podkreślenie Twoich standardów. Jeśli twoje "najgorsze naruszenie" jest czymś, co twój potencjalny pracodawca robi codziennie, możesz mieć pecha. Lepszym pomysłem jest podanie najbardziej drastycznego przykładu, jaki przychodzi ci do głowy - czegoś tak złego, że jest mało prawdopodobne, aby firma robiła to regularnie.

Większość pytań zadawanych kandydatom na stanowiska urzędników BHP ma na celu ustalenie dwóch rzeczy: czy wiesz, jak chronić ludzi i czy wiesz, jak chronić firmę. Tak długo, jak Twoje odpowiedzi podkreślają Twoją biegłość i zaangażowanie w te dwie rzeczy, powinieneś poradzić sobie doskonale.