Częste przyczyny pożarów i ich konsekwencje

Najczęstsze przyczyny pożarów w miejscu pracy

Wadliwa instalacja elektryczna

Wadliwe instalacje elektryczne są bardzo częstą przyczyną pożarów w miejscu pracy i obejmują luźne przewody oraz przestarzały lub uszkodzony sprzęt. Każdy pracodawca musi zapewnić, że sprzęt elektryczny jest regularnie sprawdzany i corocznie należy przeprowadzać testy przenośnych urządzeń (PAT).

Materiały łatwopalne lub palne

Materiały łatwopalne lub palne stanowią zagrożenie dla personelu lub pracowników oraz Twojej firmy. Każda firma powinna traktować bezpieczeństwo przeciwpożarowe priorytetowo, gdy zamierza przeprowadzić ocenę ryzyka, a jest to niezbędne w pomieszczeniach, w których znajdują się materiały łatwopalne lub palne lub substancje, które muszą być odpowiednio przechowywane i prawidłowo usuwane. Wszyscy pracownicy powinni uczestniczyć w programie szkoleniowym z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, aby zapewnić prawidłowe procedury lub plany.

Błąd ludzki

Błąd ludzki jest najczęstszą przyczyną pożarów w miejscu pracy, czy to nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych lub sprzętu, spalanie żywności lub pozostawienie gotowania bez nadzoru w kuchni dla pracowników, jak również brak odpowiedniej opieki lub znajomości procedur lub planu wokół łatwopalnych lub łatwopalnych płynów i materiałów. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pożarowego jest nieocenione, aby tego uniknąć.

Zaniedbanie

Zaniedbanie może nie wydawać się bardzo różnić od błędu ludzkiego, ale ma tendencję do wyniku niechlujstwa lub nieodpowiedzialnego zachowania, lub nieprzestrzegania zasad, przepisów lub prawidłowych procedur, od personelu, który prawdopodobnie powinien rozumieć lepiej.

Przykłady obejmują blokowanie lub zakrywanie maszyn i urządzeń, które wymagają wentylacji, co powoduje przegrzanie, niedokładne pozbywanie się niedopałków papierosów, nieodpowiednie przechowywanie łatwopalnych przedmiotów - nawet papieru - oraz przeciążanie gniazdek elektrycznych. Również w tym przypadku niezbędne jest solidne przeszkolenie przeciwpożarowe.

Podpalenia

Podpalenia są częstą przyczyną pożarów w pomieszczeniach firmowych, które mogą być szczególnie narażone na akty wandalizmu. Ten rodzaj pożaru może się szybko rozprzestrzenić, jeżeli w miejscu pracy nie ma odpowiednich systemów kontroli przeciwpożarowej.

Jeśli jest to możliwe, miejsca pracy powinny zainstalować rolety przeciwpożarowe i systemy zraszaczy, aby chronić mienie w jak największym stopniu, a środki odstraszające, takie jak telewizja przemysłowa i bramy, mogą odstraszyć potencjalnych wandali.

Konsekwencje

Głównymi konsekwencjami pożaru są:

Śmierć - Chociaż jest to realne ryzyko, stosunkowo niewiele osób ginie w pożarach budynków, które nie są w mieszkaniach. W 2005 r. 21 (4%) osób zginęło z ogólnej liczby 485 we wszystkich pożarach.

Głównymi przyczynami wszystkich zgonów były:

  • porażenie przez gaz lub dym - 46%
  • Oparzenia - 27%.
  • Oparzenia i porażenie gazem lub dymem - 20%.
  • Inne - 7%.

Oczywiście gaz i dym są głównymi zagrożeniami:

Obrażenia ciała - około 1395 osób zostało rannych (12%) z ogólnej liczby ofiar we wszystkich pożarach.

Uszkodzenia budynków - mogą być bardzo znaczące, głównie jeśli materiały budowlane mają słabą odporność na ogień i wbudowany system ochrony przeciwpożarowej jest niewielki lub nie ma go wcale.

Uszkodzeniaflory i fauny - mogą być znaczne, szczególnie w przypadku gorącego przeciągu lub pożaru lasu.

Utrata biznesu i miejsc pracy - Stwierdzono, że około 40% firm nie rozpoczyna działalności po poważnym pożarze. Wiele z nich jest niedoubezpieczonych lub nieubezpieczonych, a małe firmy często nie mogą sobie pozwolić na czas i wydatki związane z ponownym rozpoczęciem działalności, kiedy najwyraźniej mają jeszcze stare długi wobec służb.

Zakłócenia w transporcie - Trasy kolejowe, drogi, a nawet lotniska zostały zamknięte z powodu poważnego pożaru. Najgorszym przypadkiem był oczywiście 11 września 2001 roku w USA, kiedy to lotniska na całym świecie zostały zakłócone.

Szkody środowiskowe spowodowane pożarem i/lub gaszeniem pożaru - Woda gaśnicza, produkty spalania i eksplodujące materiały budowlane, takie jak dachy azbestowo-cementowe, mogą skazić znaczne obszary wokół miejsca pożaru.