Sprzęt bezpieczeństwa laboratoryjnego

Laboratoryjne wyposażenie bezpieczeństwa

Wyciągane mokre stanowisko badawcze

Wyciągane mokre ławy wychwytują, zatrzymują i wydalają emisje powstałe w wyniku działania niebezpiecznych substancji chemicznych lub reakcji chemicznych. Wszystkie eksperymenty laboratoryjne z chemikaliami powinny być przeprowadzane na stanowisku z wyciągiem. Podczas gdy w większości operacji laboratoryjnych możliwe jest przewidzenie uwolnienia niepożądanych lub niebezpiecznych substancji, niespodzianki zawsze mogą się zdarzyć. Z tego względu mokry stół wyciągowy zapewnia dodatkową ochronę.

Wyciąg nie powinien być używany do długotrwałego przechowywania chemikaliów.

Szafy do przechowywania chemikaliów

Przechowywanie łatwopalnych i żrących substancji chemicznych w laboratorium powinno być jak najbardziej ograniczone do małych ilości. Materiały łatwopalne powinny być przechowywane w szafach do przechowywania materiałów łatwopalnych.

Przechowywanie poza szafą powinno być ograniczone do materiałów używanych w bieżącym procesie i musi być zwrócone po użyciu do odpowiednich szaf. Pozostawienie chemikaliów na stołach lub obszarach roboczych jest niebezpieczne i niedopuszczalne.

Szafy z tworzywa sztucznego są zaprojektowane pod kątem odporności na korozję i używane do przechowywania kwasów i innych materiałów żrących.

Kwasy i inne żrące chemikalia w laboratorium chemicznym są przechowywane pod wyciągami.

Chłodziarki

Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom bezpieczeństwa, długość przechowywania chemikaliów powinna być ograniczona do minimum, a lodówki powinny być okresowo kontrolowane.

Stanowiska do przemywania oczu

W laboratorium chemicznym znajduje się stanowisko do płukania oczu z miską, które zapewnia stały przepływ wody przez podłączone urządzenie i jest dostępne dla wszystkich pracowników laboratorium.

Przed użyciem należy zawsze przepłukać linię do płukania oczu.

We wszystkich laboratoriach dostępne są również roztwory do płukania oczu.

Woda lub roztwory do płukania oczu nie powinny być skierowane bezpośrednio na gałkę oczną, ale raczej na podstawę nosa. Zwiększa to szansę na skuteczne wypłukanie oczu z chemikaliów (silny strumień wody może spowodować, że cząsteczki dostaną się dalej do oczu).

W przypadku noszenia soczewek kontaktowych należy je jak najszybciej wyjąć, aby wypłukać oczy z wszelkich szkodliwych substancji chemicznych.

Sprzęt przeciwpożarowy

Proszę zapoznać się z rozmieszczeniem alarmów przeciwpożarowych. Gaśnice znajdują się w pobliżu

przy wyjściach w większości laboratoriów.

Ogólne bezpieczeństwo sprzętu laboratoryjnego

Wyroby szklane

Wypadki z udziałem wyrobów szklanych są główną przyczyną urazów w laboratoriach. Można ich uniknąć stosując się do kilku prostych procedur. Ogólnie rzecz biorąc, przed użyciem sprzętu szklanego przeznaczonego do specjalistycznych zadań, które wiążą się z nietypowym ryzykiem lub potencjalnymi obrażeniami, należy upewnić się, że otrzymaliśmy odpowiednie instrukcje.

Oto kilka zasad bezpieczeństwa:

  • Ostrożnie obchodź się ze szklanymi wyrobami i przechowuj je tak, aby nie uszkodzić ich lub siebie.
  • Podczas wkładania szklanych rurek do gumowych korków, korków lub podczas zakładania gumowych rurek na złącza szklanych węży:
  • Chronić ręce ciężką rękawicą lub ręcznikiem.
  • Nasmarować rurkę lub korek wodą lub roztworem mydła i upewnić się, że końce rurki szklanej są wypolerowane ogniowo.
  • Trzymać ręce blisko siebie, aby ograniczyć przemieszczanie się szkła w przypadku pęknięcia.
  • Zawsze, gdy to możliwe, zastępować szklane połączenia plastikowymi, aby zmniejszyć ryzyko zranienia.
  • Do pracy z próżnią używać wyrobów szklanych, które są do tego celu przeznaczone.
  • Podczas zbierania rozbitego szkła należy nosić ochronę rąk.
  • Małe kawałki szkła należy zmiatać miotłą na szufelkę, a kawałki szkła należy przechowywać w przeznaczonym do tego celu pojemniku na potłuczone szkło.

Urządzenia grzewcze

Urządzenia elektryczne, które dostarczają ciepło w laboratoriach to m.in:

  1. Płyty grzejne
  2. Piece rurowe i skrzynkowe
  3. Piece rurowe i skrzynkowe
  4. Pistolety na gorące powietrze
  5. Łaźnie olejowe

Niewłaściwe użycie któregokolwiek z tych urządzeń może spowodować pożar lub poparzenia użytkownika.

Przed użyciem jakiegokolwiek urządzenia grzewczego:

  • Sprawdzić, czy urządzenie posiada automatyczne wyłączenie bezpieczeństwa w przypadku przegrzania.
  • Należy zwrócić uwagę na stan przewodów elektrycznych i w razie potrzeby zlecić ich wymianę.
  • Upewnić się, że urządzenie było konserwowane zgodnie z wymogami producenta.
  • Należy sprawdzić, czy wszystkie używane urządzenia grzewcze bez automatycznego wyłączenia zostały wyłączone przed opuszczeniem pomieszczenia na dłuższy okres czasu.
  • W ogrzewanej łaźni nie należy używać łatwopalnych lub palnych rozpuszczalników ani umieszczać ich w pobliżu łaźni. Łaźnie olejowe muszą zawsze znajdować się w wyciągu oparów chemicznych.

Systemy próżniowe

Zapoznać się z działaniem używanego systemu próżniowego. (Jeśli nie są Państwo zaznajomieni z funkcjami pomp rotacyjnych, membranowych, dyfuzyjnych lub turbo, prosimy o podjęcie wysiłku w celu zapoznania się z nimi. Niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do wypadków, poważnych uszkodzeń pompy, znacznych kosztów naprawy lub wymiany pompy i oczywiście opóźnień w realizacji projektu).

Należy upewnić się, że przewód zasilający i wyłącznik nie mają widocznych wad i są dostępne w razie nagłej potrzeby.

Należy zawsze używać syfonu na linii ssawnej, aby zapobiec przedostawaniu się cieczy do pompy.

Jeżeli przez pompę są zasysane gazy lub opary, należy zastosować zimny syfon na linii ssawnej, aby zapobiec zanieczyszczeniu oleju pompy.

Należy umieścić tacę pod pompą, aby przechwycić wszelkie krople oleju.

Pierwsza pomoc i procedury awaryjne

Należy zapoznać się z procedurami pierwszej pomocy i postępowania w nagłych wypadkach, aby można było szybko opanować wypadki. Obowiązkiem osoby poszkodowanej jest zgłoszenie wszelkich obrażeń lub szkód materialnych do

Pierwsza pomoc

Rany

Oczyść miejsce zranienia wodą, jeśli to konieczne. Małe skaleczenia i zadrapania Umieść sterylną podkładkę na ranie i równomiernie uciśnij ją przeciwną ręką. Jeżeli bezpośredni delikatny ucisk nie kontroluje krwawienia, należy unieść ranę powyżej poziomu serca. Nałożyć plaster opatrunkowy, jeśli to konieczne.

W przypadku znacznego krwawienia umieść sterylny tampon na ranie i zastosuj delikatny ucisk, a następnie natychmiast zadzwoń do Centrum Zdrowia (South Side) po pomoc i poradę.

Oparzenia termiczne

Oparzenia pierwszego stopnia charakteryzują się zaczerwienieniem lub odbarwieniem skóry, lekkim obrzękiem i bólem. Można je leczyć spłukując lub zanurzając w wodzie na co najmniej 10 minut i stosując krem do skóry, a w razie potrzeby poszukując dalszej pomocy medycznej.

Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia charakteryzują się czerwoną lub przestraszoną skórą z pęcherzami (drugi stopień), białą lub zwęgloną skórą (trzeci stopień). Natychmiastowa pierwsza pomoc polega na oczyszczeniu miejsca, jeśli to możliwe i utrzymaniu go w suchości oraz natychmiastowym wezwaniu pomocy medycznej do Centrum Zdrowia (South Side).

Oparzenia chemiczne

Jeśli niebezpieczne substancje chemiczne wejdą w kontakt ze skórą lub oczami, należy postępować zgodnie z poniższymi procedurami pierwszej pomocy.

Skóra: Zdjąć odzież zgodnie z wymaganiami i płukać dotknięty obszar dużą ilością wody przez co najmniej 15 minut (zlew, prysznic lub wąż).

Nie stosować maści/sprayu na oparzenia na dotknięte obszary.

Niezwłocznie wezwać pomoc medyczną do Centrum Zdrowia (South Side).

Oczy: Dokładnie płukać okolice oczu, powieki i twarz letnią wodą przez co najmniej 15 minut w punkcie płukania oczu i niezwłocznie wezwać pomoc medyczną do Health Centre (South Side).